A híradók, újságok tele vannak a sertésinfluenzáról szóló hírekkel, ami lehet, hogy aggodalommal tölt el, de hidd el, pánikra semmi ok! A hírek leginkább Mexikóra vonatkoznak, és ami ott történik, nem feltétlenül kell, hogy itthon is megtörténjen.
Az ország megpróbál felkészülni a lehetséges következményekre, s a megelőző óvintézkedésekkel, és az előre tervezéssel a betegség elterjedésének kockázatát is csökkentik. A Ferihegyen például hőkamerával szűrik ki a lázas betegeket, akiket azonnal orvoshoz irányítanak, és napokon belül itt lesz a vírustörzs is, hogy megkezdődhessen az oltóanyag gyártása.
Mindezek ellenére azonban van pár óvintézkedés, amit neked is komolyan kell venned. ilyen például az alapos és gyakori kézmosás, vagy kézfertőtlenítés. Az alábbiakban összefoglalót olvashatsz mindarról, amit a sertésinfluenzáról tudni érdemes.
Mi a sertésinfluenza és hogyan terjed?
A sertésinfluenza vírusa, amiről mostanában mindenki beszél, a H1N1, egy új típusú vírus. A sertés-, madár-, és emberi influenza kombinációjából jött létre. Az emberi vírus összetevője miatt képes emberről emberre terjedni.
A sertésinfluenza ugyanúgy terjed, mint az emberi influenza. Cseppfertőzéssel, azaz, ha valaki rád köhög vagy tüsszög. Elkaphatod akkor is, ha olyan tárgyat érintesz, amihez egy fertőzött beteg nyúlt, vagy rátüsszentett, köhögött. Mint az emberi influenzavírus esetén, itt is van lappangási idő. Tehát lehet, hogy valaki úgy fertőz meg, hogy nincs is tudatában a betegségének.
Tünetek
A sertésinfluenza tünetei az emberi influenza tüneteihez hasonló. Ezek a következők:
- láz
- köhögés
- torokfájás
- izomgyengeség
- fáradtság, kimerültség
- hasmenés
- hányás
Mit tegyél, ha észleled a tüneteket?
Ha észleled magadon a fent említett tüneteket, fordulj orvoshoz, s amíg kiderül, fertőzött vagy-e, addig is:
- igyál sok folyadékot, különösen, ha hánysz és/vagy hasmenésed van
- kerüld a másokkal való érintkezést
- mindig zsebkendőbe köhögj vagy tüsszents
Az emberi influenzára alkalmazott gyógyszerek enyhíthetik a tüneteket és gyorsíthatják a felépülést.
Hogyan védheted meg magad?
Noha még nem létezik oltóanyag a vírus ellen, a vírustörzs pontos vizsgálata után megkezdődhet a gyártás. Addig is:
- Rendszeresen, legalább 20 másodpercig moss kezet! Különösen fontos ez étkezés előtt!
- Ne piszkáld a szemed és a szádat!
- Kerüld a beteg emerekkel való érintkezést, utána pedig alaposan moss kezet!
Mivel éppen allergiaszezon van, amikor az emberek egy része folytonosan köhög vagy tüsszög, nem kell mindenkiben a lehetséges vírushordozót látnod!
Ehetsz-e disznóhúst?
Mivel a vírus nem az étellel terjed, biztonsággal fogyaszthatsz disznóhúsból készült ételeket, bár alaposan át kell sütni (160° fok felett, hogy elpusztuljon minden benne lévő vírus).
(KamaszPanasz)