RSV – Mit kell tudnod a betegségről?
Ha még soha nem volt légúti syncytial vírusod (RSV), akkor nem biztos, hogy tudod, mire számíts, ha elkapod. A betegség általában enyhe, megfázáshoz hasonló tüneteket okoz, és a legtöbb ember egy-két héten belül felépül.
Szamárköhögés – Elkaphatod?
A szamárköhögés (más néven pertussis) egy bakteriális fertőzés, amely a légutakat, különösen az orrot és a torkot érinti. Hosszan tartó súlyos köhögést okoz. De mennyire érintheti a kamaszokat? És hogyan előzheted meg a kialakulását?
Az orrszárazság okai és kezelése
A száraz orrnyálkahártya feszítő érzése minden lélegzetvételnél nemcsak kellemetlen, de számos egészségügyi problémához is vezethet: gyakori orrvérzés jelentkezhet, a betegek fogékonyabbá válhatnak a fertőzésekre. Mik a kialakulás okai? Hogyan lehet megelőzni?
Hogyan küzdd le a náthát lépésről lépésre?
Kaparó érzés a torkodban, fájó fej és test. Igen, mindez arra utal, hogy ismét ledönt a lábadról a nátha. Ám mindez nem jelenti azt, hogy szenvedned kell. Tippjeink segítségével leküzdheted a náthát még mielőtt az komolyabbra fordulna, és már egy napon belül jobban fogod érezni magadat! Haladjunk lépésről lépésre!
Mit tehetsz szemárpa ellen?
Jaj! Mi az a kis dudor a szemhéjadon? Némi odafigyeléssel megelőzhető vagy csökkenthető a kialakulásuk, ám nem olyan egyszerű megszabadulni tőle.
A szalmonellafertőzés: vigyázz magadra nyáron
Mi az a szalmonellózis? Egyfajta ételmérgezést jelent, melyet a szalmonella baktérium okoz (többnyire a Salmonella typhimurium vagy a Salmonella enteritidis).
Ételmérgezés: vigyázz, hogy mit eszel nyáron!
Gyomorrontás, hasfájás, hasmenés, hányás - a gyomor- és bélrendszeri fertőzések tünetei sokszor a higiéniás szabályok betartásával megelőzhetőek lennének. Mit tegyünk, hogy a nyári melegben az étkezések kellemetlen mellékhatásait elkerüljük?
A hasmenés a nyaralást is tönkreteheti
Nem árt, ha már most teszünk azért, hogy a közelgő nyaralásról lehetőleg csak szép emlékeink maradjanak. A nyaralás alatt vagy hazaérkezés után kezdődő hasmenés felnőtteknél többnyire inkább csak kellemetlen, de gyermekeknél, időseknél akár kórházi kezelést igénylő kiszáradást is okozhat. A megelőzésben a probiotikumok szedése is segíthet.
Tíz betegség, amiket ételekről neveztek el
Az orvosok mindig is kreatív emberek voltak a történelem során. Akkor sincs ez náluk másképp, amikor betegségeket, tüneteket neveznek el. Sok érdekes elnevezés van, de ezek közül most azokat vesszük sorra, melyeket ételek ihlettek.
Torokgyulladás nyáron
A torokfájás és -gyulladás nem csak a téli hónapokban jelentkezhet, sőt nyaranta közel félmillióan élik át tüneteket – a patikusok becslése szerint. Az okokról, a tünetekről és az orvosi kontroll jelentőségéről dr. Augusztinovicz Mónika fül-orr-gégész szakorvos beszélt.
Hepatitis E: tünetek, kezelés
A hepatitis E vírus a széklet útján és szájon keresztül terjed, valamint elkaphatják azok is, akik fertőzött vizet fogyasztottak, illetve fertőzött nyers sertés, vaddisznót fogyasztottak, illetve a rágcsálók húsától is el lehet elkapni.
Mi az a csókbetegség?
Nem, ez nem a felnőttek újabb kísérlete a kamaszkori szerelem késleltetésére. A betegség igenis létezik, elhúzódó magas lázzal, torokfájással, nyirokcsomó megnagyobbodással, hányingerrel és kiütéssel jár. Nevéhez hűen leginkább csókolózással terjed. Jó hír, hogy általában 2-3 hét alatt magától gyógyul.
Az éjszakai köhögés okai és kezelése
Neked és a hálótársad számára is zavaró, ha álmodból rendszeresen kellemetlen köhögésre ébredsz. Az éjszaka folyamán jelentkező köhögés kiváltó okairól és kezeléséről dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász nyilatkozott.
Mit tehetsz a fogkőképződés ellen?
A fogaid megfelelő ápolása nemcsak a vonzó, igényes megjelenés elengedhetetlen eleme, az egészséged megőrzése érdekében is figyelmet kell fordítanod rá.
Elváltozások a nemi szerven: a balanitis és a balanoposthitis
A balanitis a pénisz makkjának, a -posthitis az előbőrnek a gyulladása. A két állapot ritkán fordul elő külön-külön. Gyermekkorban általában valamilyen sérülés (pl. erőltetett hátrahúzás során keletkezett berepedés), vagy az ott megtelepedő kórokozók okozhatják a gyulladást (pl. smegma felgyülemlése, vizeletpangás). Szexuálisan aktív kamaszok esetén a nemi úton terjedő betegségek lehetőségére is gondolnunk kell.