szamárköhögés
#Betegségek

Szamárköhögés – Elkaphatod?

2024.12.02.
2 perces olvasási idő

A szamárköhögés (más néven pertussis) egy bakteriális fertőzés, amely a légutakat, különösen az orrot és a torkot érinti. Hosszan tartó súlyos köhögést okoz. De mennyire érintheti a kamaszokat? És hogyan előzheted meg a kialakulását?

Régen a szamárköhögést gyermekkori betegségnek tartották. Mert ugyan bárki elkaphatta, általában gyakrabban fordult elő csecsemőknél, gyermekeknél és kiskmaszoknál. A szamárköhögést baktériumok okozzák, de már létezik ellene védőoltás.

A szamárköhögés tünetei

A szamárköhögés kezdetben ugyanazokkal a tünetekkel jár, mint az átlagos megfázás:

  • enyhe köhögés,
  • tüsszentés,
  • orrfolyás,
  • alacsony láz,
  • esetleg hasmenés.

Körülbelül 7-10 nap elteltével a köhögés „köhögési rohamokká” változik. Mivel a köhögés száraz és nem képződik nyálka, akár 1 percig is eltarthat egy-egy roham, innen ered a betegség neve is.

Mi okozza a szamárköhögést?

A Bordetella pertussis nevű baktérium okozza a betegséget. Ha a szamárköhögésben szenvedő személy tüsszent, nevet vagy köhög, a baktériumot tartalmazó kis cseppek a levegőben könnyen szétterjedhetnek.

Amikor a baktériumok bejutnak a légutakba, megtapadnak a tüdő nyálkahártyájában lévő apró szőrszálakon. A baktériumok duzzanatot és gyulladást okoznak, ami száraz, hosszan tartó és sípoló köhögéshez és más megfázáshoz hasonló tünetekhez vezet.

Kik kaphatják el?

Tévhit, hogy a gyerekek betegsége, hiszen bárki elkaphatja szamárköhögést, beleértve a felnőtteket és a kamaszokat is. A szamárköhögés azonban általában azoknál jelentkezik, akik nem kapták meg az oltást vagy akiknek az immunitása megromlott.

Tizenéveseknél és felnőtteknél a szamárköhögés tüdőgyulladáshoz vezethet.

A szamárköhögés diagnózisa

Mivel a szamárköhögés tünetei sokban hasonlítanak a megfázás, az influenza vagy a hörghurut tüneteihez, nehéz lehet korán diagnosztizálni. Orvosod azonban a köhögés hangja alapján meg tudja állapítani a diagnózist, illetve egyéb vizsgálatokat is kérhet:

  • Orr- vagy torokkultúra. Egy egyszerű pálcikával az orr és a torok találkozási területéről mintavétel a szamárköhögést okozó baktériumok kimutatására.
  • Vérvizsgálat. A magas fehérvérsejtszám annak a jele, hogy szervezeted küzd egy fertőzés ellen, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy szamárköhögésről van szó.
  • Mellkasröntgen. A röntgen kimutathatja, ha gyulladás vagy folyadék van a tüdőben, ami tüdőgyulladás jele lehet.

A szamárköhögés kezelése és otthoni gyógymódok

Az antibiotikumok segíthetnek csökkenteni a köhögést és más tüneteket. Segíthetnek abban is, hogy megakadályozzák a fertőzés másokra való átterjedését. A legtöbb embert azonban túl későn diagnosztizálják ahhoz, hogy az antibiotikumok jól működjenek.

Ne használj vény nélkül kapható köhögéscsillapítót vagy köptetőt a szamárköhögés kezelésére. Nem működnek.

Néhány dolgot azonban te is megtehetsz, hogy jobban érezd magad és gyorsabban felépülj:

  • Pihenj sokat. Ez több erőt adhat a szervezetnek a betegség leküzdésére.
  • Egyél kis mennyiséget, és amilyen gyakran csak tudsz. A kisebb, gyakoribb étkezések segíthetnek megelőzni a heves köhögési rohamokból eredő hányást.
  • Tiszta levegő. Próbáld távol tartani magad a portól, füsttől és egyéb irritáló anyagoktól és szellőztess gyakran.
  • Maradj hidratált. Ha a kiszáradás jeleit észleled, például száraz ajkakat vagy ritkábban pisilsz, azonnal hívd orvosod.

A szamárköhögés megelőzése

A védőoltások csökkenthetik a fertőzés terjedésének kockázatát. A szamárköhögés elleni vakcina segíthet megelőzni a betegséget. Azok a tinik, akik még soha nem kaptak vakcinát, bármikor megkaphatják, de általában 10 évenként emlékeztető oltást kell majd kapnod.

A megelőzés másik fontos kulcsa a személyes higiénia. Moss gyakran kezet, és fontold meg a maszkviselést az őszi-téli időszakban, ha sok ember vesz körül. Ha mégis szamárköhögésed van, győződj meg róla, hogy eltakarod a szád és köhögj a könyöködbe, hogy megakadályozd a baktériumok terjedését, illetve maradj otthon, amíg meg nem gyógyulsz.

(KamaszPanasz - webmd.com)