hasnyálmirigy
#Betegségek

Mi is az a hasnyálmirigy?

2012.05.04.
1 perces olvasási idő

Kutyanyelv, falevél, kalapács – alakra, ezekhez hasonlítják a hasnyálmirigyet azok az orvosok, akiknek betekintésük van e szerv működésébe. Ők a gasztroenteorológusok, hiszen a hasnyálmirigy az emésztőrendszer fontos, meghatározó része. De vajon mi mit tudhatunk róla?

Valójában mi is a hasnyálmirigy?

A hasüreg hátsó részében elhelyezkedő aprócska, 10-12 centiméter nagyságú szerv, amelynek kettős szerepe van: enzim- és hormontermelés. Hormonjai a cukor-anyagcserét szabályozzák, enzimjei a táplálékkal elfogyasztott fehérjék, zsírok és szénhidrátok emésztésében vesznek részt. A máj, a hasnyálmirigy és az epehólyag is része az emésztőrendszernek, együttesen biztosítják a szervezet anyagcseréjét.

Mintha az utóbbi időben többet és gyakrabban hallanánk erről az amúgy jelentéktelennek tűnő szervünkről. Vajon ennek az az oka, hogy gyakrabban fordul elő valamilyen működési zavara, vagy inkább a felderített esetszám növekedett meg?

A férfiak kétszer többen betegednek meg

Puhl Mária, radiológus főorvos szerint a modern diagnosztikai berendezések valóban sok új esetet tárnak fel, ugyanis a hasnyálmirigy - bár kevés szó esik róla, és jelentéktelennek tűnő szervünk - sok bajt képes okozni, ha működésében zavar keletkezik.

Ilyen az akut vagy krónikus gyulladás - hangsúlyozza a főorvos. Az akut gyulladást 80 százalékban epekő okozza, de a mértéktelen alkoholfogyasztás is szerepet játszik kialakulásában. Talán nem véletlen, hogy a férfiak kétszer többen betegednek meg hasnyálmirigy okozta kórban.

A gyulladás kórházi kezelést igényel, mert elhalás vagy bevérzés lehet a velejárója, és az elpusztult szövet helyén ciszta keletkezhet. A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás hátterében leginkább anyagcserezavar áll, vagy a hasnyálmirigy vezeték fejlődési rendellenessége, esetleg gyulladása.

A hasnyálmirigyrák

Onkológusok szerint a hasnyálmirigy-daganat az ötödik leggyakrabban előforduló súlyos kór. A hasnyálmirigy kettős funkciójának megfelelően a daganat is kétféle lehet: vagy az elválasztásért felelős sejtekből indul ki, agresszívan növekedve, és későn okozva tüneteket, vagy a hormontermelő sejtekből kiinduló daganatról beszélünk, ami inzulin-túltermelést okoz, a vércukorszint vagy lezuhan, vagy nagyon magas lesz, szinte lehetetlen beállítani.

A daganatképződés oka nem ismert, sajnos általában későn derül ki, amikor már áttétek is vannak. Ha még nincs áttét, akkor a műtét az egyetlen mód az élet meghosszabbítására.

(MTI)