A tetanusz egy súlyos bakteriális fertőzés, mely általában szennyezett seb mellett alakul ki, és ha nem kezelik, végzetes lehet. Mára azonban a védőoltásnak köszönhetően könnyen gyógyítható.
Melyek a tetanusz tünetei?
A lappangási idő pár nap, de akár néhány hét is lehet. Ezután általános fáradtság vagy gyengeség jelentkezik, majd az állkapocsizom görcse, melyet más néven szájzárnak hívnak. A mimikai izmok görcse miatt akaratlan mosoly ül a beteg arcára.
A további tünetek a következők lehetnek:
- nyelési vagy légzési problémák
- a nyak és a hát merevsége
- vizelési képtelenség
- izzadás
- rendellenes szívverés és vérnyomás-problémák
A fertőzöttek általában mentálisan éberek. A beteg kisbabák jellemzően nem esznek, gyenge a szopási technikájuk és ingerlékennyé válnak. Súlyos esetekben - különösen a nagyon fiataloknál és öregeknél - a tetanusz gyakran végzetes.
A tetanusz okai és kockázati tényezői
A tetanusz kialakulásáért a clostridium nevű baktérium felelős, mely a talajban és az állati trágyában található meg. A baktérium spórái úgy tapadnak meg, hogy a seb érintkezik a szennyezett talajjal. A seben nincs nyoma fertőzésnek, de a baktérium egy neurotoxin nevű mérget bocsát ki, mely megtámadja az idegrendszert és problémákat okoz, például izomgörcsöt.
Bárkinél kialakulhat tetanusz, akinek a sebe beszennyeződik. A mezőgazdasági termelők és a talaj közelében dolgozók fokozott veszélynek vannak kitéve. Fejlődő országokban a szokásokhoz hűen a kisbabák köldökcsonkjára trágyát kennek, mely gyakran újszülöttkori tetanuszhoz vezet.
Ha úgy gondolod, hogy tetanuszod alakult ki, azonnal forduljon orvoshoz! A diagnózis általában egyértelmű. A baktérium a sebben is kimutatható, de a tetanusz veszélyessége miatt a kezelést a tünetekre alapozva kezdik el.
Hogyan kezelhető a tetanusz?
Fontos, hogy a kezelést mindenképpen kórházban végezzék. Az eset súlyosságától függően nyugtató, izomlazító gyógyszereket adnak a betegnek, valamint mesterséges lélegeztetést is nyújtanak, ha szükség van rá. A sebet megtisztítják a toxin forrásától és antibiotikumot adnak a páciensnek. A kezelést követően a legtöbben teljesen felépülnek.
A fertőzés elkerülhető, a legtöbb embert már kisgyermekkorban beoltják tetanusz ellen. Ha mély sebet szereztél, ne várd meg, míg a tünetek jelentkeznek, kérd ki orvosod véleményét, hiszen könnyen megeshet, hogy újabb vakcina beadása szükséges.
(KamaszPanasz - P.N. fordító; forrás, lektorálta: Dr. Szigeti Nóra)