Bár a legtöbb ember egész jól tolerálja a rovarcsípéseket, egyeseknél komoly allergiás reakciókat válthat ki. Ha te is érzékeny vagy a rovarcsípésekre, akkor maradj távol azoktól a rovaroktól, amik csípnek! Készülj fel, hogy tudd, mi tévő legyél abban az esetben, ha rád találnak.
A szép napokon az embereket vonzza a természet, a napsütés, a friss levegő. Egy véletlen csípés egy darázstól, méhtől, lódarázstól, vagy tűzhangyától semmi több, mint apró kellemetlenség — kivéve, ha allergiás vagy.
A legtöbb embernél a duzzanat, a fájdalom, a gyulladás, esetleg a sebhely körül kialakuló váladék nem tart tovább pár óránál. Ám egy rovarcsípésre allergiás számára olyan félelmetes élmény lehet, ha egy csípős rovar közelébe kerül, hogy könnyen úgy dönthet, inkább a házban marad.
Miért allergiás valaki bizonyos rovarok csípésére?
A rovarcsípésre való allergia azért alakul ki, mert az immunrendszered túlreagálja a rovarcsípést. Az első csípés után a tested egyfajta proteint, immunoglobulin E (IgE) antitestet állít elő. Ez a méreghez nagyon hasonló felépítésű anyag. Ha újra megcsípnek, akkor a rovar mérge reagál az IgE-vel, és az így felszabaduló kemikáliák allergiás reakciót indítanak el.
A súlyos rovarcsípés-allergia akár életveszélyes állapotot is előidézhet, ezt anafilaxiának nevezzük, és az egész testedre hatással lehet. Ha relatíve nagy területen reagáltál a csípésre (pl.: nagy területen volt váladékos egy vagy több napig) akkor lehet, hogy érzékenyebb lettél a rovar-méregre, és a következő csípés akár anafilaxia-típusú tünetekkel is járhat.
Ha ez bekövetkezik, akkor azonnali orvosi segítségre van szükséged. Kapcsolatba kell lépned egy orvossal, ha a következő tünetek valamelyikét felfedezed magadon:
- kiütés
- viszketés és izzadás
- mellkas-feszülés
- légzészavarok
- duzzadt nyelv/torok
- szédülés
- ájulás
- hasgörcsök
- hányinger
- hasmenés
- alacsony vérnyomás
- szívszorulás
A rovarcsípésre való allergia megakadályozása és kezelése
Beszélj az orvosoddal, amennyiben úgy gondolod, hogy allergiás vagy! Meglátogathatsz egy immunológust, vagy egy allergológust, aki diagnosztizálhatja az állapotodat, beszélhet veled a csípés megelőzéséről, ajánlhat kezelési módokat, és felkészíthet, hogy mit tegyél, ha megcsípnek.
A legjobb módja, hogy elkerüld az allergiás reakciót az, ha teszel néhány óvintézkedést a megelőzés érdekében. Azt hogyan lehet? Pár tippel szeretnénk segíteni neked!
- Tanuld meg, hogy hogy néznek ki a csípős rovarok, és kerüld el őket!
- Tanuld meg, hol élnek a csípő rovarok! (odvas fák, falak, fészkek, kaptárok)
- Bérelj fel egy profi rovarirtót, aki az otthonod környékén elpusztítja a fészkeket.
- Ha meglátsz egy csípős rovart, maradj nyugodt és sétálj lassan arrébb!
- Ne viselj világos színű ruhákat és ne tegyél magadra virágillatú parfümöt, ezekre jobban felfigyelnek a rovarok.
- Figyelj jobban oda, amikor a szabadban iszol gyümölcslevet vagy cukros italt!
- Viselj cipőt!
- Ne viselj testre simuló ruhát a szabadban!
Ha diagnosztizáltak és valóban allergiás vagy a rovarcsípésre, akkor az orvosod lehet, hogy immunterápiát ír fel a számodra, hogy kevésbé legyél érzékeny a rovar mérgére. Az immunterápia közben néhányszor beadhatnak neked felerősített rovarmérget, így a szervezeted hozzászokik, és kevésbé heves reakciót vált majd ki egy sima csípés.
Az is fontos, hogy legyen nálad epinephrine-injekció, amit beadhatsz magadnak vészhelyzet esetén. Ha a tünetek enyhültek is az injekció beadása után, mindenképpen keress fel egy kórházat, mert lehet, hogy további kezelésre van szükséged.
Menj csak bátran, élvezd a sétát a természetben, de légy megfelelően felkészülve a Föld kisebb lakóival való találkozásra!
(Gy. Z. - everydayhealth)