A Peyronie-kór (PD) olyan állapot, amelyben a pénisz abnormális görbülete alakul ki. Ez a pénisz belső tengelyét körülvevő membránon hegszövet, úgynevezett plakkok felhalmozódása miatt következik be. A PD általában fájdalmas erekciót, szex közben fájdalmat és merevedési zavart okozhat.
A Peyronie-kór tünetei
A pénisznek lehet bizonyos fokú görbülete, amivel születtél, és ez teljesen normális. A Peyronie-kór a pénisz görbületében bekövetkező változásra utal, amely idővel kialakul vagy spontán módon megjelenik.
A PD gyakori tünetei a következők:
- Rendellenes görbület, általában felfelé, de néha lefelé vagy oldalra.
- A görbület erekció közben is megmarad.
- Fájdalom erekció során, és ritkábban erekció nélkül is.
- Fájdalom szex közben.
- A behatolás nehézségei.
Komplikációk
A pénisz deformitásán túlmenően a PD az erekciós diszfunkció fokozott kockázatával jár. A péniszben lévő plakkok meggátolhatják a véráramlást, amely a pénisz erekció során történő feltöltéséhez szükséges. Megzavarhatja a pénisz körüli simaizmok működését is, amelyek megmerevednek az erekció során.
A fizikai tünetek mellett a PD pszichológiai stresszt is okozhat, ami tovább növeli a szexuális funkció elvesztését. A PD-ben szenvedők nagyjából 50%-a számol be érzelmi nehézségekről és depresszióról, ami tovább bonyolíthatja az ED-tüneteket.
Míg a PD nem befolyásolja közvetlenül a férfi termékenységet, a PD fizikai és pszichológiai hatásaihoz kapcsolódó merevedési zavarok igen. Független kockázati tényezőként az ED 6-ból 1 férfinál meddőséghez vezethet.
Mi okozza a Peyronie-kórt?
A Peyronie-kórt feltehetően ismétlődő enyhe szexuális trauma vagy a pénisz korábbi, szexuális aktus vagy fizikai tevékenység során okozott sérülése okozza. Idővel ezek a sérülések apró rostos hegszövet, úgynevezett plakkok kialakulását okozhatják a tunica albuginea nevű vastag szövethüvelyen.
A tunica albuginea három szivacsos oszlopot vesz körül és zár be, amelyek a pénisz szárát alkotják, amelyeket corpus cavernosának és corpus spongiosumnak neveznek. A plakkok veszélyeztetik a tunica albuginea stabilitását.
Kockázati tényezők
Az idősebb kort tekintik a Peyronie-kór elsődleges tényezőjének. Ezzel együtt a PD bármilyen korú férfit érinthet, beleértve a húszas éveik elején járókat is. Ez - legalábbis részben - a következő három tényezővel magyarázható, amelyek egymástól függetlenül növelhetik egy személy PD kockázatát:
- Cukorbetegség.
- Dohányzás.
- Elhízottság.
Mindegyik befolyásolja a szervezet azon képességét, hogy reagáljon a pénisz sérüléseire azáltal, hogy korlátozza a pénisz véráramlását. A cukorbetegség és a dohányzás egyaránt gyulladást okozhat, amely szűkíti az ereket, míg az elhízás magas vérnyomást és az artériák progresszív megkeményedését (atherosclerosis) okozza.
Míg a vizsgálati eredmények eltérőek, más állapotok növelhetik a PD kockázatát, beleértve a szívbetegséget, a hipogonadizmust (alacsony tesztoszteronszint) és a genetikát.
Elmúlik magától a Peyronie-kór?
A Peyronie-kór általában állandó állapot, de ez nem jelenti azt, hogy a tünetek vagy a szövődmények súlyossága ne javulna. Egyeseknél a görbület és a fájdalom idővel megszűnhet. Más esetekben a pénisz görbülete és rövidülése fennmaradhat. Az erekció alatti fájdalom egy-két éven belül javulhat. Azonban nem érdemes kísérletezni!
Keresd fel az orvost
A Peyronie-kórról beszélni egy orvossal kínosnak tűnhet, de a beszélgetés elkerülése több kárt okozhat, mint hasznot.
Egyrészt a korai diagnózis és kezelés segíthet megállítani a pénisz progresszív görbületét nem sebészeti eszközökkel. A diagnózis feltárhat egy súlyosabb állapotot is, amely teljesen független a PD-től, például pénisztörést vagy péniszrákot.
Ha a fenti tüneteket tapasztalod, mindenképp beszélj egy urológus szakorvossal. Ezek az orvosok a férfi nemi szervek és a húgyúti betegségek specialistái. Képzettek arra, hogy kezeljék az olyan állapotokat, mint a PD, és a legalkalmasabbak lehetnek tanácsadásra és kezelésre.
A Peyronie-kór kezelése
A Peyronie-kór kezelése sokat fejlődött, egyre több eszköz, gyógyszer és eljárás áll az orvosok rendelkezésére. A kezelést a tünetek jellemzői és súlyossága, valamint a PD jólétre és életminőségére gyakorolt hatása alapján személyre szabják.
A PD-t konzervatív módon kezelik az akut stádiumban, elhalasztva a műtétet, amíg az állapot stabilizálódik, hogy elkerüljék az ismételt műtétet. A krónikus stádiumban a kezelések kombinációja is mérlegelhető, a műtétet leggyakrabban olyan esetekre fenntartva, amikor a pénisz deformitása súlyos, vagy befolyásolja a szexuális kapcsolati képességet.
Megfontolandó a műtét, ha a pénisz görbülete súlyos, vagy akadályozza a szexuális életet vagy a gyermekvállalást.
Időbe telhet, amíg bármilyen változást észlelsz a Peyronie-kór kezeléséből eredően. Ennek ellenére fontos, hogy pozitív és türelmes maradj.
Önképzéssel, a partnerrel való együttműködéssel és nyílt kommunikációval csökkentheted a stresszt, és a mindennapi életre összpontosíthatsz. Ez javítja a fizikai és mentális egészséged és a szexuális életed.
A Peyronie-betegséggel való megbirkózás érdekében:
- Tartsd be következetesen a kezelést.
- Mozogj rendszeresen, ami javíthatja a hangulatod és csökkentheti a vérnyomást.
- Táplálkozz egészségesen, ami segíthet a fogyásban és a vércukorszint szabályozásában.
- Hagyd abba a dohányzást, ami egyébként is növeli az ED kockázatát.
- Kerüld el az ED egyéb kockázati tényezőit, például a túlzott alkoholfogyasztást vagy a drogokat.
- Kezeld a stresszt például meditációval és jógával.
(KamaszPanasz - verywellhealth.com)