betegszabadság
#Betegségek

Többször vannak betegszabadságon a Z generáció tagjai és a fiatal millenniálisok?

2025.01.20.
1 perces olvasási idő

A Z generáció és a fiatal millenniálisok több betegszabadságot vesznek ki, mint a korábbi generációk tagjai, és a mentális egészségük is rosszabb állapotban van. Míg a kiégés, a szorongás és a depresszió számos korcsoportot érint, a fiatal munkavállalók a legélesebben érzik ennek hatását.

Az Egyesült Királyságban végzett elemzés szerint a Z generációs és a fiatalabb millenniálisok akár heti egy munkanapot is hiányoznak főként mentális egészségügyi problémák miatt. Az Egyesült Államokban a Gusto humánerőforrás-platform adatai azt mutatták, hogy a 25 és 34 év közötti munkavállalók nagyobb valószínűséggel vesznek ki betegszabadságot, mint az idősebb kollégáik.

A Z generáció mentális egészségügyi kihívásai a jövőről alkotott felfogásukhoz kapcsolódnak. Magas szintű stresszről és szorongásról számolnak be, amelyet az éghajlatváltozás, valamint a politikai és társadalmi-gazdasági tényezők súlyosbítanak.

A Census Bureau 2022. őszi felmérése szerint a Z generációs, 18 és 24 év közötti fiatal felnőttek 44%-a számolt be arról, hogy állandóan ideges, ingerült vagy szorongó, míg 33%-uk folyamatosan depressziósnak, szomorúnak érezte magát.

Átalakul majd a munkakultúra?

Mivel a Z generáció az előrejelzések szerint 2031-ben a munkaerő 31%-át teszi majd ki, a mentális jólétet előtérbe helyező munkahelyek iránti igényük átformálja majd a munkakultúrát.

A megnövekedett érzékenység hozzájárulhat a munkahelyi feszültségekhez, mivel a fiatalabb munkavállalók a munka és a magánélet közötti jobb egyensúlyt szorgalmazzák.

A Z generációs munkavállalók, különösen azok, akik újak a munkaerőpiacon, még mindig formálódó életszakaszban vannak. A kutatások azt mutatják, hogy a 18 és 26 év közötti korosztályt folyamatos kognitív, szociális és érzelmi fejlődés jellemzi. Ebben az időszakban a döntéshozatalt és a kockázatértékelést irányító prefrontális kéreg még mindig érlelődik, így ez érzékeny időszak a mentális egészség szempontjából, amikor új stresszhatásokkal szembesülnek.

A COVID-19 világjárvány, amely jelentős globális stresszt okozott, egyedülálló hatással volt a Z generációra is. Míg a világjárvány idején nyitottabbak voltak a változásokra, mint az idősebb generációk, mint az X generáció, alacsonyabb rezilienciát és nagyobb érzékenységet mutattak a szorongásra és a depresszióra.

(KamaszPanasz - verywellhealth.com)