Az afta a szájüreg nyálkahártyáján megjelenő sárgás-fehér hámhiány, melyet gyulladásos udvar vesz körül. A fájdalmas gyulladással az emberek kb. 60 százaléka találkozik az élete során és az esetek többségében visszatérő gondot jelent. Mitől alakulhat ki?
A gyulladásos terület fájdalmas, az elhelyezkedésétől függően nehezíti a táplálék- és folyadék bevitelt, sőt, néhány esetben a beszéd is fájdalmat okozhat.
Nagysága változó lehet, az apró, gombostűfejnyi felületes hámhiánytól, a nagyobb 1 cm-es hámhiányokig minden változat előfordulhat, sőt ritkább esetben találkozhatunk az ún. óriásaftával, mely a 2-3 cm-es nagyságot is elérheti.
__hirdetes__
Az afta kialakulásának okai és típusai
Eredetére több feltételezés létezik, bár kialakulásának pontos okát ma sem ismerjük.
A vírusos eredet, az immunológiai problémák, melyek a gazdaszervezet gyengülését okozzák, a stresszes életmód, hormonális hatás, vas-, folsav-, B12-vitamin-hiány, a szájnyálkahártya sérülései, bizonyos táplálékok mind a kórokok közé sorolhatók. Típusai szerint megkülönböztetjük:
- Mikulicz-féle afta: a három típus közül a leggyakoribb elváltozás. Egyesével elhelyezkedő, néhány milliméteres nagyságú hámhiányok, általában egy hét alatt nyom nélküli, spontán gyógyulást mutatnak. Előfordul, hogy a nyaki régióban a nyirokcsomók megnagyobbodását okozzák.
- Sutton-féle afta: általában 2-3 cm-es hámhiányok, melyek szintén egyesével jelentkeznek, azonban már a mélyebb szöveteket is érintik. Leggyakrabban a kis nyálmirigyek felett húzódó nyálkahártyán fordulnak elő és a gyógyulási idejük is elhúzódó, akár hónapokig is eltarthat, heget hagyva maguk után. Az afták ezen formája kivizsgálást igényel, mert akár belgyógyászati betegség is állhat mögötte.
- Cook-féle afta: apró, tűszúrásnyi-gombostűfejnyi elváltozások, melyek az előző két típustól eltérően nem egyesével jelentkeznek, hanem sűrű csoportokban fordulnak elő. Megjelenését tekintve nagyon hasonlít a herpesz-okozta elváltozásokhoz. A Mikulicz-aftához hasonlóan néhány nap alatt, heg hátrahagyása nélkül gyógyulnak.
Hogyan ismerhető fel és milyen korosztályban fordul elő?
Minden korosztályban találkozhatunk a fájdalmas gyulladást okozó hámhiánnyal. Gyermekkorban gyakran azt veszi észre a szülő, hogy a gyermeke étvágytalan lesz, az ételt és italt egyaránt elutasítja. A szájüreg megtekintésével általában láthatóvá válik a sárgás-fehér hámhiány és körülötte húzódó vérbő udvar.
Általában kezelés nélkül is néhány nap alatt gyógyuló ártalmatlan elváltozások. Helyi terápiaként a gyógyszertárakban és drogériákban kapható fertőtlenítő hatású szájvizek jótékony hatásúak. Fontos az immunrendszer erősítése a változatos táplálkozással, vitaminokban gazdag zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával.
Lehetőség szerint nyugodt, minél kevesebb fizikai és pszichés stresszel járó életmód kialakítása.
Az aftát bizonyos esetekben otthon is kezelheted, de ne várj gyors gyógyulást, akár 6 hétig is eltarthat. Kerüld a csípős ételeket, a szénsavas üdítőket. Használj puha fogkefét és öblögess gyógynövényes teákkal. Ha pár napon belül nem tapasztalsz javulást, mindenképp fordulj orvoshoz.
Ne kísérletezz otthoni gyógymódokkal, ha az afta nagyon fáj, gyakran előfordul, a szád nagy részét érinti, hosszú idő után sem szűnik meg, egyéb tünetek is jelentkeznek, például láz.
Feltétlenül fordulj orvoshoz, ha...
- az elváltozások tömegesen jelentkeznek,
- gyakran kiújulnak: háttérben fogászati betegség vagy az emésztőrendszer betegségei állhatnak,
- nagy kiterjedést mutatnak,
- szokatlan, nyugtalanító tünetek jelentkeznek: láz, fájdalmas nyirokcsomó megnagyobbodások,
- gyógyulásuk elhúzódik,
- súlyos, immunhiányos betegségekben szenvedők esetében, az ártalmatlan elváltozások is orvosi segítséget igényelnek.
Mindenképpen orvosi segítségre van szükség a kiszáradás veszélye miatt, ha a beteg a fájdalom következtében nem vesz magához sem táplálékot, sem folyadékot!
(WEBBeteg)