Közel negyedére esett vissza a kifogások aránya azóta, hogy lejárt a türelmi időszak a Nemdohányzók Védelméről Szóló Törvény januári életbelépése óta.
Míg 2012. január 2. és március 31. között ezer ellenőrzés során átlag 53 szabálytalanságra hívták fel a figyelmet a közegészségügyi felügyelők, addig áprilisban már csak 14 kifogás jutott ugyanennyi vizsgálatra - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ).
A felügyelők az elmúlt hónapban több mint 6 700 egységet kerestek fel az országban, a legtöbb alkalommal a különböző munkahelyeken vizsgálták a törvény szabályainak betartását. Hangsúlyos volt még a szórakoztató, vendéglátó-ipari egységek és a közforgalmú intézmények vizsgálata is.
A türelmi időszakhoz képest jelentősen csökkent a kifogásolási arány, amely a korábbi 5,28 százalékról 1,44 százalékra esett vissza. Arányaiban a legtöbb szabálytalanságot a közterületeken tapasztalták, ahol ezer ellenőrzésre átlag 125 kifogás jutott. Az átlagosnál több volt a probléma a szállodáknál, valamint a szórakoztató és vendéglátó-ipari egységeknél is. Ugyanakkor a büntetés-végrehajtási intézményekben, az egészségügyi szolgáltatóknál és a pszichiátriai intézetekben gyakorlatilag nem találkoztak szabálytalansággal a felügyelők.
Az áprilisi tapasztalatok szerint a közösségi közlekedési eszközökön gyakorlatilag nem történt szabálysértés, a megállókban, pályaudvarokon viszont nagyon sok problémát okoz a tiltott helyen dohányzás. Szintén gyakori szabálytalanság, hogy a dohányzási tilalmat jelző táblák hiányoznak, és az is előfordul, hogy a közforgalmú intézmények, munkahelyek, valamint szórakoztató, vendéglátó-ipari egységek egyáltalán nem jelölnek ki dohányzóhelyet. A különböző jogsértések miatt várhatóan 3,7 millió forint bírság kiszabására kerül majd sor.
A felügyelők beszámoltak arról is, hogy a dohányzási korlátozást jelző táblákat gyakran megrongálják, illetve a közösségi közlekedési eszközök megállóiban, a kijelölt nyílt téri dohányzóhelyek környékén a csikkeket eldobálják. Ezért az ÁNTSZ azt kéri, hogy az arra jogosultak a csikkgyűjtőket ne távolítsák el intézményük bejáratától abban az esetben sem, ha az nem kijelölt dohányzóhely, hiszen a dohányos járókelő itt tudja elhelyezni a cigarettacsikket az épületbe történő belépése előtt.
A dohányzás a legjelentősebb megelőzhető halálok a fejlett országokban, így Magyarországon is. Hazánkban a lakosság 38%-a dohányzik, a nők és a férfiak napi átlag cigarettafogyasztása az unió átlaga feletti. A tüdőrákban elhunytak számát tekintve Magyarország világelső, ennek a betegségnek a 90 százaléka a dohányzás számlájára írandó. A passzív dohányzás jelentős népegészségügyi és gazdasági terhet jelent, amelynek csökkentése a dohányzás visszaszorításának fontos területe. Ezt a célt szolgálja a Nemdohányzók Védelméről Szóló Törvény 2012 januárjától életbe lépett módosítása - hangsúlyozta az ÁNTSZ közleményében. Az ÁNTSZ tapasztalatai szerint a közforgalmú intézmények tulajdonosai, üzemeltetői és az állampolgárok is megértették a nemdohányzók védelméről szóló szabályozás fontosságát, és betartják azt.
(ÁNTSZ)
Kapcsolódó cikkek