dohányzás
#Drog, cigi, alkohol

Ne félj leszokni a dohányzásról!

2018.10.11.
2 perces olvasási idő

Tudod, hogy le kell szoknod a dohányzásról az egészséged érdekében. Akkor meg mi tart vissza? Elképzelhető, hogy félsz a hízástól, attól, hogy elrontja a hangulatod, vagy hogy nem fog sikerülni. De mi van, ha nem kell feltétlenül így történnie?

Itt az ideje, hogy végleg leszámolj a leszokással kapcsolatos félelmeiddel. Itt megvilágosodhatsz: számos ezek közül a félelmek közül egyáltalán nem olyan, mint amilyennek a legtöbben hiszik, úgyhogy semmiképp se hagyhatod, hogy ezek visszatartsanak a leszokástól.

Félelem: El fogok hízni

Sok ember tart attól, hogy el fog hízni, ha leszokik a dohányzásról. Pedig ez nem minden esetben történik így.

Amikor egy ember leszokik az dohányzásról, fellépnek olyan fiziológiai hatások, amik miatt az illető sóvárogni kezd a szénhidrát után. A nikotin étvágyelnyomó hatású, tehát amikor valaki leszokik, könnyen megnőhet az étvágya.

De még ha hízol is, ez általában 2-4 kilót jelent, nem pedig 25-50 kilót, amitől az emberek félnek. Ráadásul több mint 50 kilót kellene felszedned ahhoz, hogy nagyobb kárt okozz az egészségednek, mint amennyit segítesz a leszokás okozta előnyökkel.

Az elhízás tipikusan a korai hetekben, napokban történik, amikor leállsz a nikotin bevitelével. Ha nikotinhelyettesítő terápián vagy, és tapaszt vagy rágót használsz, akkor valószínűleg nem sokat tapasztalsz ebből a korai szakaszban bekövetkező elhízásból. És mire leállsz a nikotinnal, jobban oda tudsz majd figyelni a súlyodra.

Ha még mindig aggódsz, tegyél azért, hogy megakadályozd az elhízást, és tarts fenn egy testmozgási rutint vagy sétálj sokat! Tarts otthon egészséges rágcsálnivalót, és helyettesítsd az üres kalóriákból álló ételeket egészségesekkel, például a mogyoróvajat almával vagy egy kis Cheddar-sajttal és keksszel.

Félelem: A szociális életemre negatív hatással lesz

Ha vetsz egy pillantást a társkereső hirdetésekre vagy egy online randi oldalon az adatlapokra, szinte mindenki a nem dohányosokat részesíti előnyben. Ritkán látni kifejezetten dohányzót kereső hirdetést. Valójában a leszokás fellendítheti a társasági életedet, ugyanis a hajad, a bőröd, a ruháid és az autód nem lesz olyan kellemetlen szagú.

Hogyha olyan étterembe, buliba vagy közösségi eseményre mész, ahol nem engedélyezett a dohányzás, kitaszítottként érezheted magad, ha kiküldenek cigizni. Magyarországon törvény korlátozza a nyilvános helyen történő dohányzást, hiszen a passzív dohányzás rendkívül káros hatással van az egészségre.

Azonban a dohányosok egy része egyfajta zárt közösséget alkot és a cigarettázáson keresztül hoznak létre köteléket egymás között. Ha valaki leszokik, ennek a csoportnak az összetartása veszélybe kerülhet, de ez eltörpül az ember összes szociális interakciójához képest. Amúgy még segíthet is, ha pár hétig nem találkozol a dohányzó barátaiddal, amíg nem tudod magabiztosan kezelni a leszokást.

Összefoglalva: Nehéz egy társasági tevékenység közben olyan helyet találni, ahol szabad dohányozni, és egyre nehezebb más dohányzókat találni, úgyhogy a leszokás hosszútávon egy áldás lehet a szociális életednek.

Félelem: A kreativitásom csődöt mond

Ha kreatív területen dolgozol vagy valamilyen művészi tevékenységgel kapcsolatos hobbid van, attól félhetsz, hogy a leszokás rossz hatással lesz a kreativitásodra. Azonban semmilyen kutatás nem igazolja, hogy a dohányzás hatással van a kreativitásra.

Az egyik nikotinelvonási tünet, hogy nehezen tud tőle koncentrálni az ember, szóval ha megpróbálsz leszokni a dohányzásról, lehet, hogy ez első néhány hétben azt veszed majd észre, hogy sokkal nehezebben tudsz összpontosítani a dolgokra. Márpedig a koncentrálásnak fontos szerepe van a kreatív munkában. Viszont a csökkent koncentráció egy rövid életű tünet, és sokan észre sem veszik.

A kreatív típusok, ha egy projekten dolgoznak, gyakran rágyújtanak egy szál cigire. Számukra a kreativitás összeforrt a dohányzással. Valójában azonban ugyanolyan mesterműveket fognak tudni produkálni azután is, hogy leszoktak a cigarettáról.

(KamaszPanasz – B.Zs.)