A veszélyes vízipipa – tévhitek és tények
Mi is a vízipipa? Bár már előző cikkeinkben olvashattatok róla, most ismét közreadunk egy rövid összefoglalást a vízipipáról pro és kontra.
Ezért hízik, aki leteszi a cigarettát
A cigarettázás káros hatásai ellenére sokan éppen amiatt nem szeretnének lemondani a szenvedélyükről, mert attól félnek, hogy a leszokás súlygyarapodást is eredményez. Mi állhat ennek a jelenségnek a hátterében?
Mit tartalmaz a cigaretta?
A cigi - a mindenki által ismert nikotinon kívül - még 4000 különböző anyagot tartalmaz, melyek többségükben szintén károsak az emberi szervezetre. Te tudod, mi minden kerül a szervezetedbe, ha cigizel?
Mit okozhat napi néhány szál cigi elszívása?
Nem kell erős dohányosnak lenni ahhoz, hogy részesülj a dohányzás káros hatásaiból. Egy szál cigaretta is roncsolja a tested - cikkünkből ez is kiderül.
Ha leszoktál a dohányzásról: segítség az első napokban
Hasznos praktikák, melyekkel enyhítheted a dohányzásról való leszokás kellemetlenségeit.
HIV fertőzés a vízipipánál közösen használt szipkától?
A HIV-re gyakran úgy gondolunk, mint szexuális úton terjedő betegségre, de más úton is átadhatja egyik ember a másiknak. Vajon veszélyben vagy, ha egy HIV-fertőzöttel osztozol a shishán?
Találd meg a kiutat a dohányzásból!
Ha dohányzol, tudod mi a dörgés. Végzel az ebéddel és azonnal kínzó vágyat érzel, hogy rágyújts. Felállsz az asztaltól, és minden, amire éppen vágysz az egy szál cigi. Egyes napszakok, egyes helyszínek vagy akár egyes ételek is képesek arra, hogy egy pillanat alatt felébresszék benned a vágyat, hogy rágyújts!
Hogyan szokhatsz le a dohányzásról?
A leszokás valóban nem megy könnyen, hiszen a nikotin meglehetősen addiktív, súlyos függőséget okozó szer. Megfelelő módszerekkel azonban te is felszámolhatod a nikotin utáni vágyaidat.
Vízipipa: ebbe is belefulladhatsz
A tévhitekkel ellentétben a vízipipadohány szívásával is nikotin és szén-monoxid jut a szervezetbe. A 20-tól 80 percig tartó vízipipázás során, annyi füst jut be a szervezetbe, mint száz cigaretta elszívásával.
Jó megoldás cigi helyett? – a vízipipa
Nemrég beszélgettem egy lánnyal, nevezzük Briginek, aki fiatal kora ellenére máris cigifüggő. A jó oldala az egésznek, hogy ő ezt tudja magáról, és próbál rajta változtatni. Sokat beszélünk, már egy hónapja nem szívott egy szálat sem. Elmondta, hogy sok a kísértés, hiányzik a cigi – és maga az érzés is hiányzik, ahogy beszívja, füstkarikát fúj, azaz pöfög.
A vízipipa tényleg nem káros?
Sokan azt hiszik, hogy a vízipipa biztonságosabb mint a cigi, mert a víz miatt kevesebb méreg jut az ember szervezetébe. Pedig a dohány nem kevésbé káros. A vízipipázók tulajdonképpen több dohányfüstöt lélegeznek be, mint azok, akik dohányoznak, a füst állandó áramlása miatt.
Hogyan függ össze a passzív dohányzás és a pszichiátriai megbetegedések?
A passzív dohányzás a szívbetegségek, asztma és tüdőrák - és számos egyéb betegség mellett pszichiátriai betegségek okozója is lehet, így hozzájárulhat a depresszió, szkizofrénia és a delirium (kóros képzelgés) kialakulásához is.
Hallottál már a vizipipáról?
A vízipipa egy olyan díszes, pipaszerű szerkezet, amit az asztal közepére tesznek - főként keleti országokban. A vízipipában dohány és víz található, és hosszú csövének végén szipka található, amelyet szívni kell.
A vízipipa szén-monoxid mérgezést okozhat
Az egészségügyi szakértők először egy olyan eset kapcsán figyeltek fel a jelenségre, amikor is egy fiatal férfit vittek be a mentősök ájultan a helyi kórházba, ahol az orvosok megállapították a szén-monoxid mérgezés tényállását, de a mérgezés okát vagy a forrását nem tudták kideríteni.
Sokkoló figyelmeztetés a cigisdobozokon - Fotókkal!
2012-től kezdve még hangsúlyosabbá válik a dohányzásellenes kampány, az Amerikai Egyesült Államok illetékes szervezete, az FDA változtatásokat hajt végre a dohánytermékeken látható figyelmeztetések méretében és tartalmában.