Az alvászavarok egy egész sor problémát okozhatnak, hiszen a kialvatlanság nem csupán fáradtsághoz és koncentrációs problémákhoz vezet, hanem akár komolyabb következményei is lehetnek. Vajon a közösségi média hogyan hat az alvási szokásainkra?
Egy kutatás, amit az Egyesült Államokban végeztek, egyértelműen azt állítja, hogy a közösségi oldalak és az internetezés média komolyan befolyásolják azt, hogy hány órát alszunk.
- A 8 és 18 év közöttiek naponta több mint 7 és fél órát töltenek az elektronikus eszközökkel, ami öszehasonlítva az 5 évvel ezelőtti adatokkal, óriási növekedést mutat.
- A multifunkciós tevékenységek (vagyis chatelés zenehallgatás és tv nézés közben) következtében átlagosan majdnem 11 órás média használat fér abba a 7 és fél órába zsúfolva.
- A legdurvább médiahasználók nagyobb eséllyel unatkoznak, szomorúak, többször megfigyelhető a szülőkkel felmerülő konfliktusok gyakorisága is, továbbá a megkérdezettek közül sokan kevésbé elégedettek az iskolában, mint a kevesebb eszközt használó társaik. Ráadásul a tanulmányi eredményük is gyengébb.
- 10 fiatalból átalgosan több mint 7-nek van tévé a hálószobájában és körülbelül a harmaduknak van számítógépe vagy internet hozzáférése a szobájában.
Mi jelenti a problémát?
Az internet és a mobiltelefonok állandó jelenléte kegyetlenül betört az életünkbe - és ezentúl velünk is maradnak. Azonban ez nem azt jelenti, hogy túlzásokba eshetünk, sőt! Meg kell próbálnunk tudatosan kordában tartani azt a napi fix netezésre szánt időt, ami még egészségesen belefér a többi tevékenységünk melletti szabadidőnkbe.
Mindezek tudatában remélhetőleg te veszed át az irányítást a szokások felett, vagy ha egyedül nem megy, a szüleid segítségével új alapszabályokat alkothattok otthon. Gondolhatsz itt arra, hogy nem mobilozol lefekvés előtt, de az a legjobb, ha egy órával alvás előtt már semmilyen elektronikus eszköz nem zavar meg abban, hogy piheness. Ebbe beletartoznak a tv, a számítógép, a telefon, az mp3-lejátszó és más hordozható lejátszók. Lehet, hogy elsőre nem tetszik, de hidd el, a testi és szellemi egészségednek nagyon is fog tetszeni.
Ha most úgy gondolod, hogy a szociális média közvetlenül nem befolyásolja azt, hogy mennyit alszol esténként, emlékezz csak arra, hogy hányszor mondtad magadban: csak még gyorsan ránézek a Facebook-ra és alszom. Na és ez hányszor tartott fél óránál rövidebb ideig? Ha ez sem elég meggyőző, jusson eszedbe, milyen is reggelente fáradtan kikelni az ágyból!
(Ő.B.; Forrás: WEbMD)