Ijesztőnek tűnhet, de bármikor keveredhetsz olyan szituációba, amikor szükséged lehet rá, hogy ismerd az újraélesztés lépéseit. Sokan nem mernek cselekedni vészhelyzetben, pedig a keringésmegállás után elkezdett azonnali újraélesztés akár megnégyszerezheti a túlélés esélyét.
A BLS (basic life support), magyar nevén az alapszintű újraélesztés az egyik legfontosabb elsősegélynyújtási forma, amit mindenkinek ismerni kellene. Keringésmegállás esetén rendkívül fontos a gyors felismerés és a mentőszolgálat értesítése, majd az azonnali laikus újraélesztés. A legfontosabb tünetek, hogy a bajbajutott ingerekre nem reagál, illetve és a normális légzés hiánya.
A laikusok szerepe kiemelten fontos az újraélesztés során, hiszen a mentő átlagos kiérkezéséig eltelt idő alatt a beteg élete a laikus kezében van.
Az újraélesztés lépései
1. A keringésmegállás felismerése
- A beteg ingerekre (megrázás, megszólítás) nem reagál
- Óvatosan hajtsd hátra a bajbajutott fejét, ezzel szabaddá téve a légútját, majd végezz légzésvizsgálatot. Füledet tedd a légzőnyílásai elé (orr, száj), hallgasd és érezd a kiáramló levegőt, illetve figyeld a mellkas mozgását (emelkedés, süllyedés). Ha 10 másodperc alatt nem érzel/hallasz/látsz legalább 2 légzést akkor indokolt az újraélesztés (a mentőhívást követően).
Az ún. agonális légzést gyakran keverik össze a laikusok a normális légzéssel. Ez a típusú légzés nem egyenértékű a normál légzéssel, a szívmegállás után az esetek 40%-ában fordul elő. Jelei a hangos, horkoló, látványosan ritka légvétel, amely a keringésleállást jelzi. Fontos ilyen helyzetekben a mentésirányítók szerepe, akik segítenek a keringésmegállás felismerésében és telefonon keresztül az újraélesztésben is.
2. Mentőhívás (104, 112)
Fontos, hogy maradj nyugodt, és mielőbb értesítsd a mentőket. Amíg kiérkeznek, a diszpécser telefonon fog neked segíteni az újraélesztés helyes elvégzésében. Így hívd ki a mentőket
3. A mellkaskompresszió megkezdése
- Egyik tenyered tedd a mellkas (szegycsont) alsó felére!
- Nyomd le a mellkast kb. 5 cm, de legfeljebb 6 cm mélyre (átlagos felnőtt esetén)!
- A lenyomások üteme 100-120/perc legyen – a lehető legkevesebb megszakítással!
- Minden egyes lenyomást követően engedd a mellkast teljesen felemelkedni, ne támaszkodj (ne nehezedj) a mellkasra! 30 mellkasi lenyomás után, ha tanultad, van gyakorlatod végezz két befújást (az agynak nagyon fontos az oxigénpótlás).
4. Lélegeztetés
2 befúvás, melynek lépései:
- Hajtsd hátra a beteg fejét (ezzel szabaddá téve légútjait)!
- Fogd be az orrát (ügyelve, hogy a fej továbbra is hátra hajtva maradjon)
- Majd szádat illeszd a szájára és fúj be egy normál légvételnyit.
- Kerüld a gyors és nagy légvételnyi befújást!
- Ezután fordítsd fejed a mellkasa felé, figyeld annak süllyedését, vegyél friss levegőt és fújj be ismét egyet.
- Két befújást 30 mellkasi lenyomás követ.
A 30 mellkasi kompresszió, 2 befújás arányt addig folytasd, amíg
- meg nem érkezik a mentő
- nem rendeződik a keringés
- el nem fáradsz vagy le nem vált valaki.
5. AED használat - automata külső defibrillátor
A defibrillátor használata is hozzátartozik a laikus újraélesztés lépéseihez, amennyiben az adott helyszínen rendelkezésre áll egy készülék. A helyes használatról szintén telefonos segítség fog érkezni, ezért nincs okod az aggodalomra.
- Újraélesztőkészülék (defibrillátor) használatakor csupán annak hangutasításait kell követni. Kapcsold be a készüléket vagy nyisd fel a fedelét és bekapcsol magától (típustól függően).
- Kövesd a készülék utasításait, melyek a következők lesznek.
- Tedd szabaddá a mellkast (vedd le a felső ruházatot).
- Az elektródán látható ábrának megfelelően ragaszd azokat a mellkasra a védőfólia lehúzását követően.
- A felhelyezést érzékeli a készülék és hangutasítást ad, hogy ne érj a beteghez, ritmusanalízist végez, azaz ellenőrzi, hogy indokolt-e a sokk leadása.
- Ha sokkot javasol ügyelj, hogy senki ne érjen a beteghez és amikor jelzi a készülék nyomd meg a sokk gombot.
- A sokk leadását követően is figyeld és kövesd a készülék hangutasításait!
Hol találhatsz defibrillátort?
(Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete: semmelweis.hu/boe, Lektorálta: Marsi Zoltán, Oktatás- és egészségfejlesztési szakértő )