Te mentettél már meg életet? Alkalmaztad az elsősegélynyújtás alapjait? Tudod, mit kell tenni, ha balesetet vagy eszméletlen állapotban fekvő embert látsz az utcán, a plázában vagy az iskolában? Mikor fontos a segítségnyújtás, mikor jobb, ha nem zavarjuk a mentősök munkáját?
Egy 10 éves srác telefonon kért segítséget a mentőktől, mert édesapja rosszul lett, nem mozdult, nehezen vette a levegőt. Annyira talpraesetten és ügyesen válaszolt a mentősök kérdéseire, mint egy felnőtt. Azóta jól van apuka. Az egyik debreceni mentőápoló soproni vendégeskedése közben észlelte, hogy egy fiatal férfi fekszik az utcán, a buszmegállóban. Azonnal odarohant a férfihez, aki ekkor már nem lélegzett, megkezdte a mellkasi nyomásokat, amíg a helyszínre érkezett az esetkocsi. A mentők emelt szinten folytatták az újraélesztést, a férfit stabil állapotban szállították kórházba.Csak két eset a hírekből, amelyek arról árulkodnak, hogy igenis merjünk segítséget kérni, illetve segíteni, ha baj van, de tartsunk be néhány fontos szabályt.
Merjünk segíteni!
Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs és PR igazgatója portálunk kérdésére elmondta: pozitív előrelépést tapasztalunk a segítőkészségben, a kampányainknak köszönhetően többen ismerik a fiatalok közül az elsősegélynyújtás alapjait, mernek segíteni baj, baleset esetén. Néhány éve az Országos Mentőszolgálat Alapítvány társadalmi ismeretterjesztő programja keretében Csuja Imre színésszel készült életmentést népszerűsítő, humoros eszközöket is bevető videó, amely bejárta a világhálót, és nagyon sok fiatalhoz is eljutott.
A mai kamaszokat könnyen fogyasztható, rövid, tartalmas és látványos formátumokkal, információkkal tudjuk csak elérni, megfogni, ezért változtatni kellett a kommunikációnkon, mert közömbösek maradnak a kioktató jellegű tartalmakat látva.
Jó hír, hogy már az általános iskolák hetedik osztályában is elsajátíthatják a diákok az elsősegélynyújtás alapjait, ennek célja, hogy a fiatalok merjenek és tudjanak segíteni, felismerjék például a stroke jeleit, tudják, mi a teendő baj esetén, hogyan kell segítséget hívni, és ha szükséges, újraéleszteni.
Győrfi Pál megemlítette azt is, hogy mesélték neki a mentős kollégák, hogy amire kiértek az esethez, az egyik srác már elkezdte az életmentést, és mondta, hogy azért merte elkezdeni az újraélesztést, mert látta a videónkat.
Azt szoktuk mondani, hogy annál nagyobb segítség nincs, amikor elkezdik a járókelők, a családtagok az elsősegélynyújtást, ami lehet egy vérzéscsillapítás vagy a sérült stabil oldalfektetése vagy szükség szerinti újraélesztés.
Azt látjuk, hogy ha egyedül kerül ilyen helyzetbe egy fiatal, rendszerint azonnal segít a társán vagy segítséget hív, de ha egy tömegben (plázában, piacon) történik valamilyen baleset vagy rosszullét, akkor néhányan könnyebben áthárítják a felelősséget, arra gondolnak, hogy van ott elég ember, majd más segít.
Mi a teendő vészhelyzet esetén?
- Hívjuk a mentőket, amely a 112-es telefonszámon érhető el.
- Mondjuk el, hol vagyunk, mi történt, milyen állapotban van a sérült vagy beteg.
- Nagyon fontos a pontos helymeghatározás: városnév, utca és házszám (emelet, ajtó), középület esetén a pontos cím, illetve, hogy melyik bejáraton érhető el a helyszín.
- A mentésirányító minden fontos információval ellát bennünket, amíg kiérkezik a mentőegység.
- Ha szükséges, kezdjük el a segítségnyújtást, sokat tehetünk egy erős vérzés, egy félrenyelés esetén, vagy leállt szívműködésnél alkalmazhatjuk az újraélesztést is, ha erre van szükség.
- Az a legrosszabb, ha nem segítünk!
- A mentők kiérkezésekor is sokat tehetünk, mindig kérdezzük meg, hogy mire van szükségük, miben tudunk segíteni, például tartani kell az infúziót, segíteni kell a sérült áthelyezésénél, mutatni kell a kivezető utat.
- Ne akadályozzuk a mentősök munkáját, ne bámészkodjunk, adjunk teret, helyet nekik, ha nincs teendő, kerüljük ki a helyszínt és erre hívjuk fel a többiek figyelmét is.
A szakszerű elsősegélynyújtás életet menthet!
A Magyar Vöröskereszt tevékenységei között kiemelkedő fontosságú az elsősegélynyújtás elméleti és gyakorlati ismereteinek minél szélesebb körben történő tanítása és a humanitárius szemléletmód terjesztése.
2018. októberében „Hősképző” elnevezéssel elsősegélynyújtást népszerűsítő és oktató programot indított. Az ingyenes foglalkozások keretében elsősegélynyújtás bemutatókat tartanak kollégáink, önkénteseink – mondta Zákány Katalin, a Magyar Vöröskereszt Hajdú-Bihar Vármegyei Szervezete Oktatási és Vizsgaközpont vármegyei elsősegélynyújtás koordinátora. Az őszi elsősegélynyújtó programsorozat keretében országszerte többszáz esemény valósult meg, több mint 44 ezer résztvevő bevonásával. Kiemelt cél, hogy minél többen ismerjék, és adott esetben merjék is alkalmazni az életmentő fogásokat. A kampány is ezt a cél szolgálja: közelebb vinni az emberekhez az elsősegélynyújtáshoz kapcsolódó ismereteket.
Elsősegélynyújtó verseny diákoknak
Zákány Katalin kérdésünkre elmondta azt is: immár ötvenharmadik alkalommal hirdetjük meg felmenő rendszerű elsősegélynyújtó versenyünket.
- Teljesen életszerű baleseti szituációk között kell elsősegélyt nyújtaniuk, játékos formában.
- Fel kell ismerniük a sérültek reakcióiból és a teljesen élethű sebekből, hogy kinek milyen problémája van, miként kell segíteni.
- Egy sérültnek akár több sérülése is lehet egyszerre, amely más-más ellátást igényel.
- Imitátori feladatokat is kapnak a résztvevők egy-egy bemutató vagy katasztrófavédelmi gyakorlat során.
A verseny során kapcsolatba kerülnek a mentésben dolgozó hivatásos mentésügyi szakemberekkel, akik elmesélik, hogyan történik egy mentés, miként kerül a sérült a mentőből a kórházba. Többen a versenyek során kapott élmények hatására köteleződnek el az egészségügyi hivatás mellett, kaptunk olyan visszajelzést az évek, évtizedek során, hogy ápoló vagy mentős lett a kamaszból.
A versenyen résztvevő fiatalok nyaranta, két hónapon át a Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálaton (BESZ) vállalnak feladatot. A Balaton 13 településének 19 strandján éles helyzetekben tudják bizonyítani rátermettségüket: a kisebb-nagyobb sebellátástól a sikeres újraélesztésig bármi előfordulhat – avat be a részletekbe Zákány Katalin.
A BESZ 2007-óta működik, ez idő alatt rekordszámú, 55.889 esetet láttak el a fiatalok. A tavalyi szezonban
- több mint 3500 sérülést kezeltek szakszerűen a fiatal önkéntes elsősegélynyújtók,
- volt az esetek között jónéhány sikeres újraélesztés is.
(Szerző: Tóth András, újságíró)