daganat
#Rákszótár

Limfóma

2013.05.30.
1 perces olvasási idő

A nyirokrendszer daganatos megbetegedései.

A limfóma a nyiroksejtek rákos megbetegedése, amely magában foglalja a nyiroksejteket, a csecsemőmirigyet, a lépet, az orrmandulákat, a garatmandulákat és a csontvelőket. A nyirokrendszer felveszi a harcot a baktériumokkal és megvédi a szervezetet a fertőzésekkel szemben.

A limfómák általánosságban két fő csoportra oszthatók: a Hodgkin-kórra és a non-Hodgkin-limfómákra.

A limfómák leggyakrabban a nyirokcsomókban, majd a máj, a lép, valamint a gyomor-bélrendszer nyirokszövetében keletkeznek. A Hodgkin-kórnál a hónalj, a nyak, a mellkas vagy egyéb helyek nyirokcsomói megnagyobbodnak, de általában nem okoznak fájdalmat. A Hodgkin-kórt biopszia révén vett minta mikroszkopikus vizsgálatával azonosítják be. A biopszia során az orvos egy kis szövetet vesz az érintett nyirokcsomóból. Kemoterápiával és besugárzással kezelni lehet a Hodgkin-kórt.

A non-Hodgkin lymphoma (NHL) hasonlít az ALL-re, mert mindkettő rosszindulatú limfociták jelenléte miatt következik be, illetve a tüneteik is ugyanazok. Az NHL-t általában kemoterápiával szokták kezelni. A kemoterápia mindkét tipusú lymphoma betegséget jó eredménnyel képes meggyógyítani.

Kapcsolódó címkék

rák