Ha egy mondatban hallod azt a két szót, hogy játék és pénz, mi jut eszedbe róla? A szerencsejátékok és a kaszinók? Netán a Gazdálkodj okosan! vagy a Monopoly? Az utóbbi kettővel már közel jársz ahhoz, amit szakértőnk, Himer Csilla pénzpedagógus gondol a pénzügyi nevelésről: a pénzügyekről, a pénzkezelésről bizony játszi könnyedséggel is lehet tanulni. Hogy ezt bebizonyítsa, új sorozatot indít a Kamaszpanasz oldalán – a játékos pénzkezelésről.
Amikor a Kamaszpanasz portáltól felkérést kaptam egy pénzügyi „játéktár” sorozat közlésére, nagyon elgondolkodtam. OK, játéktárat már csináltam, mégpedig tipegőkortól egyetemista korig ívelőt. Éppen ezért volt olyan nagy a gondom: milyen játékot tudnék még kitalálni, amit eddig még nem? Aztán elkezdtem gondolkodni, hogy milyen témákra kellene kihegyezni a játékokat – és beindult az ötletgyár. :)
Az első ilyen játék simán használható akár party-játékként is, legalább annyit lehet rajta visongva röhögni, mint egy jól sikerült Activity-n. :)
Marslakó a haverom
Ki a legjobb barátod? Volt már rá példa, hogy valamivel nagyon nem volt képben, ami Szerinted tökre magától értetődő? Ha igen, akkor simán le fogod venni a Marslakó a haverom alapszituját is. :)
Kellékek:
kártyák
Előkészületek:
Készítsétek el a kártyákat! Ehhez bőven elég, ha egy jegyzettömb lapjaira felírjátok a kiválasztott fogalmakat, szóval semmi extrára ne gondolj!
Ezután válasszátok ki Magatok közül, hogy ki lesz a Föld követe és ki lesz a Marslakó.
A játék leírása:
Űrhajó landol a kertetekben, és kiszáll belőle egy tök szimpi Marslakó. Hamar összehaverkodtok, kézzel-lábbal magyaráztok egymásnak, amíg a Marslakó rá nem jön, hogy a szinkrontolmácsgépe képes fordítani Köztetek. Most már sok mindenről el tudtok beszélgetni, és szóba kerül a pénz is. A Marslakó totál értetlen, a gépe sem tudja ezt a szót lefordítani, mert egyszerűen a Marson nem ismerik a pénzt, sem azt a pénzügyi rendszert, ami a Földön létezik. (Náluk egészen más alapokon működik a gazdaság.)
Feladat:
Próbáld meg valahogyan mégis elmagyarázni a Marslakó haverodnak, hogy
- Mi a pénz?
- Miért van erre szüksége az embereknek?
- Jó vagy rossz dolog-e a pénz?
- Mit lehet csinálni a pénzzel? (Legalább 10 dolgot szedj össze!)
A lényeg: úgy kell magyaráznod a Marslakónak, mint a ma született csecsemőnek, mégis meg kell tudnod vele értetni, mit akarsz vele közölni!
Vigyázz! A Marslakó nem fogja megkönnyíteni a dolgodat! Bele fog kérdezni, értetlenkedni fog, Számodra tök hülyeségeket fog kérdezni. Ez viszont ne akadályozzon meg Téged abban, hogy Te is visszakérdezz annak érdekében, hogy rájöjj, mi az, amit már megértett, és honnan tudod folytatni, mire tudod építeni a magyarázatodat!
Amit ezzel a játékkal tornáztatunk:
- a lexikális pénzügyi ismereteid (tudod-e egyáltalán, mi a pénz?)
- kérdezéstechnika
- érveléstechnika
- logika
- nyelvi és kommunikációs képességek – coachként ezt átkeretezésnek szoktuk hívni, amikor valamit teljesen más szemszögből kell tudni újrafogalmazni
- humorérzék :)
Nehezített pálya
Nagyon szuperül megy a beszélgetés, csakhogy most szembesülsz vele igazán, hogy nemcsak a pénz szó ismeretlen a Marslakódnak és a szinkrontolmácsgépének, hanem minden olyan fogalom, ami ezzel kapcsolatos lehet. Így a különféle fogalmak magyarázatakor nem használhatsz egy sor olyan szót sem, ami nekünk mindennapos.
Ilyenkor ne csak az elmagyarázandó szavakat írjátok le a kártyára, hanem mellé/alá azokat is, amelyeket nem használhattok a magyarázatkor, mert úgysem boldogulna vele a tolmácsgép. (Vagyis lesznek a magyarázat folyamán tabu szavak is.)
Magyarázandó fogalmak (ezek kerülnek a kártyákra)
Itt a lista, mellettük a tabu szavak – ha esetleg mégis kipróbálnátok ezt a verziót is (sokkal viccesebb, higgyétek el! :))
- bér – tilos használni: munka, havi, hónap, fizetség
- zsebpénz – tilos használni: havi, heti, havonta, hetente, pénz, szülő(k), kiadás
- pénz – tilos használni: vásárlás, megvenni, költeni, kiadás, csere
- kiadás – tilos használni: költés, költség, fizetni
- megszerezni – tilos használni: megkeresni, munka, dolgozni
- pénztárca – tilos használni: pénz, tárolás, tartani
- kölcsön – tilos használni: hitel, tartozás, kamat, kamatmentes
- hitel – tilos használni: kölcsön, kölcsön ad, kamat, tartozás
- hitelkártya – tilos használni: hitel, kölcsön, kamat, plasztik, kártya, fizetni, fizetés
- befektetés – tilos használni: hozam, hosszú táv, hosszútávú, közép táv, középtávú, részvény, kötvény, ingatlan, vállalkozás, tulajdon, tulajdonrész
- tőke – tilos használni: befektetés, pénz, hozam
- hozam – tilos használni: pénz, befektetés, tőke, többlet
- kamat – tilos használni: pénz, betét, bank
- betét – tilos használni: kamat, pénz, bank
- kockázat
- megtakarítás – tilos használni: spórolás, pénz
Játszhatjátok akár verseny formában is: az a Földi-Marslakó páros, amelyik a legtöbb fogalomra tud magyarázatot összerakni, vagy a legjobb magyarázatokat adja, az a buli után kaphat valamilyen díjat is (pl. meghívhatjátok pizzázni :)). Ha tétje is van a játéknak, mindig izgalmasabb is!
Jó játékot a pénzügyek körül!
Olvasd el ezt is! Pénzérzelmek: Mire tudsz ennyi pénzt elkölteni?
Himer Csilla,
pénzpedagógus, a Kamaszkassza - Zsebpénzügyi kézikönyv című kötet szerzője
Önállóságra, függetlenségre vágysz, de nincs pénzed? Vannak céljaid, vágyaid, de pénz híján nem tudod megvalósítani őket? Semmi gáz, Kata és Kristóf módszerével mindezt elérheted! Mindent megtudhatsz tőlük a (zseb)pénzről! Szerezd meg, oszd be, fektesd be, többszörözd meg, kockáztasd (de ésszel!), tedd félre, takarítsd meg, kövesd nyomon, ellenőrizd, védd meg - és csak aztán költsd el! Figyelj, tanulj, aztán vágj bele!
|