evés
#Táplálkozás

Kényszerevés

2024.08.23.
2 perces olvasási idő

A te esetedben előfordult már, hogy nem azért ettél, mert éhes voltál, hanem azért, mert valamilyen szomorú dolog történt veled, vagy stresszeltél valami miatt? Valóban enyhíti a kényszerevés a negatív érzelmeket?

A kényszerevők hajlamosabbak több édességet, sós, vagy egészségtelen ételeket enni. Mit lehet ez ellen tenni? Az egyetlen mód, ha megtanulod kontrollálni a benned dúló feszültséget.

Te is kényszerevő vagy?

A szorongás, vagy más negatív érzelmek enyhítése miatti evés sokkal gyakrabban jelentkezik, mint gondolnád. Képzeld csak bele magad egy olyan ember helyzetébe, aki épp egy nagyon fontos projekten dolgozik, s ahhoz a ponthoz ér, amikor egy nagyon fontos döntést kell meghoznia. Nem könnyű helyzet.

Elveszíti koncentrációképességét, s egy belső hang azt súgja neki: „Pihenőre van szükségem”. Ekkor feláll az asztalától, és a szekrényéhez megy, ahová egy tábla csokit tett korábban. Visszaül a számítógépe elé, elkezdi a csokit falni, miközben a monitort bámulja. Észre sem veszi, és pillanatok alatt a teljes tábla csokit megeszi.

De vajon mi játszódik le a lelkében? Legbelül valószínűleg attól fél, hogy nem tud megfelelni a követelményeknek, és kirúgják állásából. Az idő közben csak pereg és pereg.

Honnan tudhatod, hogy kényszerevő vagy-e?

Legtöbbször észre sem vesszük, amikor a negatív érzelmek, a szorongás enyhítése miatt tömjük a fejünket. Íme, néhány kérdés, melyek megválaszolásából kiderülhet, hogy te is kényszerevő vagy-e?

  • Akkor is eszel, amikor nem vagy éhes?
  • Titokban is eszel?
  • Sokat eszel egy rövid időn belül?
  • Többet eszel akkor, amikor stresszesek a napjaid?
  • Többet eszel akkor, amikor szomorú/mérges/magányos/gondterhelt vagy?
  • Kívántad valaha is azt, hogy bárcsak éhes lennél?

Ha a fenti kérdések bármelyikére is igennel válaszoltál, akkor te is a kényszerevők táborát erősíted. Nem lesz könnyű, de meg kell tanulnod kontrolálni a negatív érzelmeket, és a stresszhelyzetet is.

Mi váltja ki a kényszerevést?

Ha ismered e rossz szokás okát, akkor könnyebben tudod kezelni.

Jóllehet, szinte naponta jelennek meg új kutatások a helyes táplálkozást illetően, sokan azonban még mindig túlsúlyosak. Ennek a stressz is oka lehet, mely sok esetben kényszerevéshez vezet. A kortizol, az úgynevezett stressz hormon megnövekedett szintje váltja ki a stresszes érzést. A hormonnak jótékony hatása van szervezetünkben, ha szintje azonban túlzottan megnövekszik, súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. Emellett a magas kortizol-szint következtében jobban kívánjuk az édes és sós ételeket.

Gyakran, amikor stresszesek vagyunk, barátaink társaságában próbáljuk elűzni a rosszkedvet, és hajlamosak vagyunk finomságokat enni. Ez rövid időre jó megoldásnak tűnik, később azonban megbánhatjuk.

Ha te is kényszerevő vagy, próbáld meg kideríteni, mi okozza, s fejlessz ki magadban egy hatékony technikát, mely segítségével kontrollálni tudod a negatív érzéseket, és nem az egészségtelen ételekben keresel menedéket. Érdemes továbbá szakértőhöz fordulni, aki segít megtalálni, mi állhat az evés hátterében. Ha megvan az adott probléma, könnyebben léphetsz fel ellene. Ne félj segítséget kérni – az egészséged a tét.

(KamaszPanasz - B.M.)