rágógumi
#Táplálkozás

Rágógumival a súlyfelesleg ellen?

2010.04.07.
2 perces olvasási idő

Csakugyan segít a cukormentes rágógumi, hogy megszabadulj a kalóriáktól? Ne rágódj rajta: a rágógumi a javadra szolgálhat. Nemcsak a leheleted lesz friss tőle, de segíthet legyűrni a cigaretta utáni vágyat, javíthatja az emlékezőképességed, sőt még a fogyásban is segít.

A nagy fogyás résztvevői is rendszeresen használják, és tanulmányok sokasága bizonyítja, hogy a rágógumi révén ellenőrzésünk alatt tarthatjuk káros szenvedélyeinket, éhségérzetünket, és a fogyást is elősegíti.

Persze, azért ne gondold, hogy napi pár rágót elrágva kilókat adhatsz le. Néhány tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy noha a rágógumi segíthet a kalóriák csökkentésében, ezzel még nem érhetsz el jelentős fogyást, ha nem követsz kalóriaszegény étrendet és nem mozogsz rendszeresen.

A cukormentes

rágóA cukormentes rágó azért a legjobb, mert öt kalóriánál is kevesebb van egy darabban, szemben a hagyományos rágógumiban levő tíz kalóriával. Tulajdonképpen a diétás étrendekben is „szabad ételként” szerepel a cukormentes rágógumi. (Persze a „szabad” nem jelent korlátlan mennyiséget; némely mesterséges édesítőszernek mértéktelen fogyasztás esetén hashajtó hatása lehet.)

A rágógumis fogyókúra előnyei

Az egyik kutatás kimutatta, hogy azok, akik rágógumiztak, egy ebéd során 68 kalóriánál kevesebbet vettek fel és a nap folyamán később sem kompenzálták ezt azzal, hogy többet ettek volna. A rágógumi ugyancsak segítette a vizsgálat résztvevőit abban, hogy elfojtsák sóvárgásukat és ellenálljanak az elhízásra csábító kísértéseknek. S még valami: a rágógumizók öt százalékkal több kalóriát égettek el, mint a nem rágózók.

Egy másik tanulmányból az derül ki, hogy a rágóguminak hasznos szerepe van az étvágy kontrollálásában: a résztvevők napi kalóriafelvétele 40 kalóriával kevesebb volt, és csökkent a nassolás utáni sóvárgásuk.

Még egy "lapáttal"...

Ha a rágógumizással már megszabadultál mintegy napi ötven kalóriától, akkor néhány más kisebb életmódbeli változtatással – például a 2 %-os tejről átállsz az 1 %-osra, vagy a lépcsőt használod a lift helyett – további száz kalóriától szabadulhatsz meg naponta. Éves szinten ez akár 4-5 kilót is jelenthet.

A rágógumi legnagyobb előnyét akkor fogod tapasztalni, amikor majd megszokásszerűen inkább a rágóért nyúlsz a több kalóriát tartalmazó fánk vagy más édesség helyett. Hetente egyszer pótold rágógumival a szokásos nagy zacskó chipset, s további egy kilót fogyhatsz egy év alatt.

Tanácsok

Következzék néhány tipp, hogyan szabadulhatsz a kalóriáktól a rágógumival:

• Kapj be egy rágót, ha két étkezés között nassolási kényszered támad.
• Az étkezés végét jelezd azzal, hogy beveszel egy rágót, s tedd ugyanezt, hogy tévézés közben vagy valami bulin - ne nassolj ész nélkül.
• Legyen mindig rágó a pénztárcádban vagy a táskádban, hogy ellen tudj állni a kalóriadús kísértéseknek.
• Főzés közben legyen a szádban rágó, hogy ne kóstolgasd folyton az ételt.

Ne vidd túlzásba!

Noha a rágógumi a segítségedre lehet abban, hogy kevesebb kalóriát vegyél fel és kerüld a hízlaló nassokat, ne ess át a ló túlsó oldalára.

A legtöbb cukormentes rágógumi szorbitot, egy alacsony kalóriájú édesítőszert tartalmaz. A szorbit olyan cukoralkohol, amely nehezen szívódik fel a vékonybélben és hashajtó hatása van. Egy tanulmány például olyan esetekről számol be, amelyeknél kiderítették, hogy a szorbit tartalmú rágógumi mértéktelen fogyasztása (napi 15-20 darab) krónikus hasmenést, állandó fájdalmat és megmagyarázhatatlan testsúlycsökkenést idézett elő.

A rágógumi levegőnyeléssel is társulhat, ami felfúvódáshoz vezethet. Némelyek azt tanácsolják, hogy a rágógumit kemény cukorkával váltogassuk.

Összegzésül

Tekints úgy a rágógumira, mint a fogyókúra eszköztárainak egyikére, amely segít az éhség és más vágyak csillapításában, és összességben hozzájárul ahhoz, hogy idővel minél több kalóriától szabadulj meg. Ne várj tőle látványos eredményt, de végtére is, meddig tart elrágcsálni néhány rágót, hogy csillapítsd az édességek utáni sóvárgásod?

És semmiképp se feledkezz meg az olyan egészséges ételekről, mint a zöldségek, az alacsony zsírtartalmú tejtermékek, a teljes kiőrlésű lisztből készült kekszek és a gyümölcsök. És ne felejts el odafigyelni a cukoralkoholodra, vagyis csak mértékkel fogyassz olyan ételeket és üdítőket, amelyek szorbitot tartalmaznak.

(Ő.B.)