A felesleges kilók elleni küzdelem igen széles határok között mozog. Az ésszerű és egészséges étrendváltoztatásoktól kezdve a drasztikus módszereken át egészen a beteges viselkedésig bármi előfordulhat. A fogyni vágyók egyre elvetemültebb dolgokat találnak ki.
Némely eljárás, még ha rossz is, nem jár komoly kockázattal, mert nem lehet hosszú távon fenntartani. Vannak azonban olyan fogyókúrás taktikák, amelyek könnyen, már rövid idő alatt is súlyos egészségkárosodást okozhatnak.
Az emberek képesek akár kipróbálatlan és potenciálisan veszélyes dolgokat is megtenni azért, hogy néhány kilóval könnyebbek legyenek. Jobban mondva azért, hogy elmondhassák magukról, ők bezzeg izzadás nélkül fogytak.
Az extrém diéták vége könnyen evési zavar (bulimia, anorexia) lehet, ha az ember nem figyel oda a teste jelzéseire, és csak a mérleget látja, semmi mást.
Az étkezések, illetve az egyes élelmiszercsoportok elhagyása, a fogyasztószerek alkalmazása, valamint a mindennapos - akár többszöri - mérlegelés nem tartoznak a legjobb megoldások közé. Ezek azonban még mindig kevésbé veszélyesek az egészségedre, mint más drasztikus módszerek.
Milyen módszereket nem érdemes bevetni a fogyás érdekében?
Az éhezés, a böjtölés vagy az extra alacsony kalóriatartalmú táplálkozás egészségtelen. Ne tedd!
A drasztikus kalóriamegvonás ugyan súlycsökkenést eredményezhet, de az éhezés következtében a szervezet elsősorban a kevésbé fontos szöveteket fogja lebontani, például a vázizomszövetet. Egy sor egészségügyi kockázattal lehet számolni, a végeredmény pedig legtöbbször az, hogy feladják, és visszaszedik az elveszített kilókat, sőt, némi plusz súlyt is.
A gyors fogyás alatt (igen komoly kalóriamegvonás esetén) fokozott víz-, zsír- és izomszövet-veszteség áll be, ami csökkenti az anyagcsere hatásfokát. Így a szervezet egyre kevesebb kalóriával is beéri, illetve megnő a testzsír aránya, ami zavart okozhat a metabolizmusban, és 2-es típusú cukorbetegséget idézhet elő.
Nem szabad a napi tápanyagbevitelt 1200 kalória alá csökkentened. Ellenkező esetben tápanyaghiányos állapottal, gyenge teljesítőképességgel és folytonos éhségérzettel kell szembenézned. Nem szabad elfelejtened, hogy a gyors fogyás leginkább izomveszteség formájában jelentkezik, amit ha visszaszedsz, az általában zsír formájában fog bekövetkezni. Így rosszabbul járhatsz, mint amilyen a kiindulási állapotod volt. A zsír nem igényel többlet energiát, ezért a szervezet anyagcseréje takaréklángon éghet, ami nem megfelelő egy fiatal, fejlődésben lévő szervezet számára.
Ne dőlj be a hangzatos nevű, de kétséges eredetű és összetételű étrend-kiegészítőknek, illetve vény nélküli fogyitablettáknak, amelyek gyors és könnyen elérhető eredményeket ígérnek. Túl szépnek hangzik, hogy igaz legyen, nemde!?
Számos vény nélkül kapható, vagy netán az interneten keresztül beszerezhető termék esetében valószínűtlen az érdemi eredmény elérése. Sőt, ezek igen kockázatosak is lehetnek! Sok probléma merült fel velük kapcsolatban: bizonytalan származás és összetétel, valamint a minőségellenőrzés (igazolásának) teljes hiánya.
A vény nélküli fogyitabletták biztonságosnak tűnhetnek, de a valóság az, hogy árthatnak az egészségednek. A legtöbb tabletta kötőanyagból, koffeinből és vízhajtó hatóanyagból áll, ami a szervezet vízháztartásának és ionegyensúlyának felborulásához, illetve kiszáradáshoz vezethet.
Az egészségügyi szervezetek folyamatosan felhívják az emberek figyelmét arra, hogy ezek a készítmények - főleg az interneten árusítottak - potenciális veszélyforrások. Jelenteni kell, ha ilyennel találkozunk, és ne higgyünk a hangzatos termékcímkéknek. Akkor pláne ne, ha az van ráírva, hogy „természetes” anyagokból áll. Manapság ugyanis leginkább ezzel a „természetes” szöveggel csapják be a vásárlókat.
Az egyik ilyen, az egészségügyi szervezetek által kockázatosnak ítélt módszer a HCG kúra (humán choriongonadotropin), amit ennek ellenére sok fogyni vágyó ember alkalmaz. Ebben az esetben nem is a hormon (amit terhes nők vizeletéből vonnak ki) okozza a fogyást, hanem a kúrához előírt kalóriaszegény étrend (500 kalória/nap). Ugyanazzal a veszéllyel jár, mint az éhezés, ehhez jön még a hormon szedésének előre nem látható, hosszútávon jelentkező kockázata.
Felejtsd el a fogyitablettákat, inkább tartsd be a helyes és kiegyensúlyozott táplálkozás szabályait, és mozogj eleget!
A tisztító és méregtelenítő kúrák veszélyei
A szervezet (pontosabban a bélrendszer) kitisztítására akkor van szükség, ha a páciensen endoszkópos, kolonoszkópos vizsgálatot kell végrehajtani valamilyen komoly egészségügyi probléma miatt. Nem ajánlott azonban fogyás céljából ilyen drasztikus - a szervezet számára egyébként igen megterhelő - módszerhez folyamodni. Ilyen esetben a súlyveszteséget a bélsár, valamint az azzal együtt távozó jelentős mennyiségű víz adja. Ez számos kockázattal jár, például súlyos kiszáradással és az ionháztartás felborulásával, ami az idegrendszerre is károsan hat.
Az orvosi felügyelet nélküli, jelentős vízveszteséggel járó módszerek potenciálisan veszélyesek, főleg akkor, ha éhezés/böjtölés is társul melléjük. Az emberi szervezet egy igen finoman szabályozott, komplex rendszer, amely - egészséges életvitel esetén - mindenféle erőszakos, külső beavatkozás nélkül képes a saját maga javítására és önellátására.
Méregtelenítő kúra helyett inkább válogasd meg, hogy mit eszel. Ha szeretnél rásegíteni az öntisztulásra, akkor igyál több folyadékot (optimálisan vizet), és egyél magas rosttartalmú ételeket. A különböző, káros és erőszakos tisztítási formákat jobb elkerülni!
Ilyen megoldások közé tartozik például a hánytatás, az étel megrágása és utána kiköpése, valamint a hashajtó túlzott használata is. Ezek a veszélyes és kockázatos viselkedési formák nem ritkák a fiatal felnőttek - végzős középiskolások, egyetemisták - körében. Komoly egészségügyi problémákat okozhatnak, valamint egyenes utat biztosítanak a különböző evési zavarok kialakulásához.
A gyomorsav (gyomor által termelt sav, melynek feladata az elfogyasztott étel megemésztése, bontása, az emésztést segítő enzimek aktiválása) erős maró hatású anyag, ami nem véletlenül van a gyomorban, ott a helye, ott van megfelelő körülmények között. Ha a gyomorsav más helyre kerül, könnyen bajt okozhat. Például ha hánytatás miatt visszafelé áramlik a tápcsatornában, károsíthatja a nyelőcső, a garat, a fogak, az íny és a száj szöveteit. Az okozott roncsolás következménye pedig az említett szervek rákos megbetegedésének fokozott kockázata. A problémát súlyosbítja, hogy egyeseknél könnyen megszokássá válhat az étkezések utáni hánytatás rítusa.
A fokozott hánytatás és a hashajtó túlzott alkalmazása rövid időn belül a szervezet kiszáradásához, az ionháztartás felborulásához vezethet, ami életveszélyes is lehet. Ezen fogyási módszerek mindegyike potenciálisan veszélyes és ártalmas az egészségre. Az egyik különösen veszélyes az „Ipecac szirup”, amelynek egyetlen adagja is szívelégtelenséget és szívleállást okozhat.
Az ehhez hasonló erőszakos behatások károsak és veszélyesek, ezért a szakértők igyekeznek nyomatékosan lebeszélni minden fogyni vágyót az ilyen elvadult megoldások kivitelezéséről.
Az egészséges életmód - helyes táplálkozás, rendszeres mozgás, kellő mennyiségű alvás - bőségesen elég a szervezet működésének biztonságos támogatásához, és az egészséges testsúly fenntartásához. Evési rendellenességeddel minél hamarabb keresd fel az orvosodat!
Kerüld a túlzásba vitt testmozgást!
Az extrém testmozgás/edzés jól mutat, de csak akkor, ha tévén keresztül nézi az ember. A mindennapi élet során a túlzásba vitt, megerőltető, a szervezet számára stresszt okozó tevékenységek komoly egészségügyi problémákat okozhatnak. A szervezet az intenzív megerőltetés miatt jobban elhasználódik, nő a lesérülések kockázata, fokozott a kiszáradás és az ionháztartás felborulásának eshetősége. Szellemileg is megterhelő, mert a szervezet a mozgást evés utáni büntetésként fogja értelmezni.
A különféle egészségügyi szervezetek ajánlásai alapján napi 30 perc, heti 5 nap edzés ajánlott. Ezt az időt szépen fel lehet osztani a különféle edzésformák között, de csak ésszerűen (kardio edzés 20 perc, erőnléti edzés 10 perc).
A hivatalos és szakértői ajánlások ellenére egyesek úgy gondolják, hogy a több az jobbat is jelent, ezért az egészségesnél jóval többet edzenek. Ez a viselkedés kihathat az egész életvitelükre, sőt, átveheti a legfontosabb tevékenységek szerepét is.
A rendszeres, szabályozott keretek között végzett, egyéni képességekre szabott mozgás egészséges és szükséges a szervezet számára. Segít csökkenteni a stresszt, a napi feszültséget, ugyanakkor szellemi és fizikai felfrissülést is jelent, hiszen a stressz épp a hízás egyik elősegítője.
Kerüld a fogyókúrás szerek használatát!
Az orvos által felírt szereken kívül bármi más szer/készítmény/drog használata kockázatos és veszélyes. Komoly egészségkárosító következményekkel lehet számolni illegális szerekkel való visszaélés esetén. A különféle drogok (kokain, speed, marihuána) és gyógyszerek (hormonkészítmények, cukorgyógyszerek) használata sokkal károsabb hatású, mint az azok által elért fogyás jelentősége. A különböző tiltott szerekkel, illetve gyógyszerekkel való visszaélés függőség kialakulásához, szellemi vagy fizikai károsodáshoz, társadalmi-anyagi leépüléshez, párkapcsolati és egyéb problémákhoz vezethet. Az ilyen jellegű cselekedetek törvénybe ütköző, erősen kerülendő megoldások.
A dohányzás rossz megoldás!
A különböző egészségügyi szervezetek már évtizedek óta küzdenek a dohányzás - mint az egyik legkárosabb szenvedély - ellen. A dohányzás által okozott egészségkárosító hatások köztudottak, ennek ellenére egyes emberek - leginkább a fiatalok - a dohányzásban a fogyás egyik könnyű lehetőségét látják, és alkalmazzák is. A nikotinnak van ugyan étvágycsökkentő hatása, de a dohányzás okozta kockázat bőven túlszárnyalja az általa elérhető súlycsökkenés jelentőségét.
A dohányzás gyakorlatilag szinte az összes szervre károsan hat. Rákot, szív és érrendszeri betegségeket, légzőszervi problémákat és más súlyos betegségeket okozhat. A dohányzás súlyosan rontja az adott személy általános egészségügyi állapotát, és növeli az idő előtti elhalálozás kockázatát. A dohányzásról való leszokás nem könnyű, a hirtelen súlygyarapodás az egyik legkellemetlenebb következménye.
Ne dohányozz! Ha pedig dohányzol, jobban teszed, ha minél hamarabb leszoksz.
A legjobb fogyási praktikák
A saját életvitelednek legjobban megfelelő, egészséges étrend szerint táplálkozz. A jó étrend az ideális testsúly fenntartásának alapja. Hallgass a józan észre és a tested figyelmeztető jeleire! Figyelj oda arra, hogy mit eszel. Kerülj mindenféle bizonytalan és kockázatos megoldást, módszert, amelyek gyors, látványos és könnyű eredményt ígérnek!
Ha komolyan szeretnél fogyókúrázni, csak szakszerű segítséget (orvos, dietetikus) vegyél igénybe. Magadtól kitalált vagy mások által használt bizonytalan módszerekkel ne kísérletezz! Sportolj megfelelően, mértékkel!
(KamaszPanasz - N. L., webmd.com)