Három hónap alatt tíz kiló mínusz. Ez igazán nagy teljesítmény, de vajon meddig tart? Mert a hirtelen fogyás egyik következménye lehet az ugyanolyan gyorsan bekövetkező hízás is. Lehet, hogy a 3 hónapos diéta mégsem akkora csoda?
A fogyókúrák sikertelenségének okai
A fogyókúrák 95 százaléka azért nem sikeres, mert a diéta lassítja az anyagcserét. Ez betudható a napi kevés számú vagy akár teljesen megvont étkezésnek is. Ezenkívül a legtöbben sanyargatásként élik meg azt a pár hetet, hónapot, amit szigorú étrendi szabályokkal és napi sporttal reguláznak meg. Azonban a hosszú távú sanyargatást nem sokan bírják, így az utána megint csak bekövetkező sportmentes és kalóriadús időszak a leadott kilók felszedését eredményezi.
Aztán jön a ráadás, mert nem, hogy a kívánt súlyt nem értük el, hanem a kelleténél még pár kilóval nehezebbre is hízlaltuk magunkat. Ezt hívják jojóhatásnak. Ennek oka, hogy a szigorú diéta miatt a szervezet védekezni kezd, csökkenti az alapanyagcserét, így kevesebb energia bevitele is elegendő lesz számára. A diéta abbahagyása után a továbbra is lassú anyagcsere mellett a zsír raktározása még hatékonyabb lesz. Ráadásul a kalóriaszegény étrend mellett szervezetünk nemcsak a zsírt, hanem az izmokat is lebontja, de a diéta abbahagyását követően csak a zsírt építi vissza. Tehát a villámdiétát nevezhetjük zsírnövelő-izomcsökkentő diétának is, ami már egyáltalán nem cseng olyan jól.
Fogyókúra helyett életmódváltás
A tartós fogyás egyetlen igazán hatásos módszere tehát az életmódváltás. A siker titka, ha az egész család változtat nemcsak étkezési szokásain, de életvitelén is. Nem árt szem előtt tartani, hogy a szervezetünk működésének, energia igényének napszaki ritmusa van. A legtöbb energiára a nap kezdéséhez van szükség, éjszakára a jelentős kalóriabevitel kifejezetten ártalmas. Megnehezíti az éjszakai alvást, és legnagyobb része zsír formájában elraktározódik az ínségesebb időkre. Tehát reggelizzünk bőségesen, tízóraizzunk, ebédeljünk, uzsonnázunk és ne vacsorára tömjük meg a bendőnket. A napi ötszöri étkezés és a rendszeres testmozgás elengedhetetlen kellékei az egészséges életmódnak.
Mit együnk?
Fogyókúrázóknak ajánlott a zöldségféléket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, olajos magvakat, gyümölcsöket, húsok közül a halat illetve a fehér húsokat fogyasztani. A sokak által kedvelt müzli az egyik legjobb reggeli, magas rost és alacsony zsírtartalma miatt. Az olajos magvak számos ásványi anyagot, rostot, vitamint tartalmaznak, védik szívünk egészségét, kis mennyiségben segítik az ideális testsúly megtartását is.
Ha tehetjük, heti 1-2 nap együnk halat, édességek helyett inkább több gyümölcsöt fogyasszunk! A helyes táplálkozás ugyanakkor nem jelenti egyetlen élelmiszer, ételféleség tilalmát sem, de mennyiségi korlátozást feltétlenül jelent.
Érdemes minden esetben elkerülni a teltségérzést, inkább csak kellemes jólakottság-érzésre törekedjünk. A napi utolsó étkezést érdemes este 5-7 óra között megejteni, órákkal a lefekvés tervezett ideje előtt. Így alvásunkat sem zavarja a telt gyomor, és kisebb a zsírlerakódás esélye is.
(KamaszPanasz - Sz. D. L.)