Az öregedést lassíthatjuk, ha kevesebb kalóriát viszünk be szervezetünkbe. E módszerrel leginkább az agy öregedésének sebessége fogható vissza bizonyos mértékig – állapították meg olasz kutatók.
Az étkezések során bevitt kalóriák csökkentése nem csak a mérlegre állva jelenthet sikerélményt – állapították meg az olaszországi Sacro Cuore Egyetem kutatói. A kalóriában kevésbé dúskáló étkezések hosszútávon ahhoz is érezhetően hozzájárulnak, hogy agyunk öregedése lassuljon.
Kevesebb étel – kevesebb betegség
A megállapítást Giovambattista Pani és kollégái tették, miután kísérleti egerekkel végeztek megfigyeléseket. A rágcsálók csak annyi ennivalót kaptak, amely 70 százaléka annak az adagnak, amelyet az egerek önszántukból fogyasztanának.
Az ilyen koszton élők esetében nem jelentkezett cukorbetegség vagy elhízás, s az Alzheimer-kór is jóval kevesebb alkalommal alakult ki, s az érintett kísérleti állatok jobb szellemi teljesítménnyel büszkélkedhettek, mint a náluk nagyobb adagokat fogyasztó társaik. A kutatók az adatok alapján azt állapították meg, hogy a kevesebb kalóriát fogyasztó résztvevők tovább éltek, s lassabban öregedtek.
Mi lassítja az öregedést?
Az olasz kutatók szerint a lassabb öregedés kulcsa az úgynevezett CREB1 molekula, amelyet a szervezet a kalóriaszegény diéta során fokozottan termel. A CREB1 számos agyi folyamatban – így a tanulás és emlékezés során – játszik kulcsszerepet. Pani és kollégái a kísérletek során azt állapították meg, hogy a CREB1 bizonyos enzimeket aktivál, amelyek az öregedés folyamata során fejtik ki hatásukat.
A tudósok a felfedezéstől azt remélik, hogy általa közelebb kerülhetünk az egészségesebb életvitelhez.
„Reményeink szerint hamarosan megtaláljuk annak a módját, hogy a CREB1 molekulát az emberek esetében is aktiválhatjuk, s ezzel leáldozik a koplaláson alapuló, szigorú diéták kora” – mondja a tanulmányt jegyző Pani.
(Forrás: Fókuszban a Nő, fitforfun.de)