Mintha a fáradt lábunk nem fájna eléggé, néhány embernek meg kell küzdenie a repedt sarkakkal is. Ismerd meg a repedt sarok tüneteit, kockázatát és diagnózisát.
Repedezett sarokról beszélünk, amikor a talpon lévő, fokozott tehelésnek kitett bőr nagyon kiszárad, felhasad és fájdalmas repedéseket hagy maga után a sarkadon. Ezek nem csak fájdalmassá teszik a járást, hanem súlyos fertőzésekhez is vezethetnek.
Hogyan keletkeznek?
A repedéseket legtöbb esetben a nem megfelelő hidratálás okozza. A láb komolyabb kiszáradásának azonban számos más oka is lehet:
- időjárás
- nem elegendő folyadékfogyasztás, kiszáradás
- hiányos lábápolás (a hidratálás hiánya)
- túl forró vízzel történő tisztálkodás
- hosszú fürdőzések a kádban
- durva, szárító hatású szappan használata
- igénybevett láb
- cukorbetegség
Milyen kockázatai vannak a berepedezett saroknak?
- Cukorbetegség esetén nagyon fontos a megfelelő lábápolásra odafigyelni. Ebben az állapotban ugyanis gyakrabban kialakulnak sebek a lábon, sokszor akár észrevétlenül a lábban lévő idegek károsodása miatt. A bőr kiszáradását az ellenőrizetlen vércukorszint is okozhatja, ezért a rendszeres vércukorszint mérés is elengedhetetlen. Cukorbetegeknél nagyobb az esély arra, hogy fertőzést kapnak, amely a nehezebben gyógyuló sebek miatt súlyos következményekkel (legrosszabb esetben akár a láb amputációjával) is járhat.
- Az elhízás növeli a sarokrepedezés esélyét, mivel ilyen esetekben a lábaknak nagy súlyt kell elbírniuk, a terhelés emiatt hosszan tartó. Figyelj oda a rendszeres krémezésre, a megfelelő folyadékfogyasztásra, és szükség esetén szerezz be speciális talpbetétet, amely megóvhatja az igénybevett lábaidat.
A száraz sarkak azonban bárkit érinthetnek: akár genetikai hajlam, akár a hiányos lábápolás okán könnyen kiszáradhat a láb érzékeny bőre.
Mit tehetsz, ha kirepedezett a sarkad?
Először is, próbálj változtatni a napi szokásaidon (pl. kerüld a hosszú, forró fürdőket, igyál eleget, egyél változatosan, ápold a lábaidat). Azonban amikor a sarkad repedezett, fájdalmat okoz, és állapota nem javul az otthoni praktikákkal, érdemes ellátogatnod egy bőrgyógyászhoz, aki kezelni tudja a problémát, és az összes, kapcsolódó fertőzésre is megoldást kínál, melyek segíthetik a bőr megfelelő gyógyulását.
(KamaszPanasz - S.A. - everydayhealth)