4 dolog a pubertásban, amit csak a lányok tapasztalnak meg
Az ösztrogén és a progeszteron a két fő hormon, amely felelős a lányok változásaiért. Ennek értelmében bizonyos dolgokat csak a lányok képesek megtapasztalni. Ki örül ennek, ki nagyon nem, de előbb-utóbb mindenkivel bekövetkezik.
A pecsételő vérzés
Pecsételő vérzést vagy barnás (alvadt vér) váladékozást okozhat hormonális ingadozás, petefészek-ciszta, a méhnyálkahártya kóros megvastagodása, méhben lévő polip, vagy kialakulhat kontakt módon is méhszájon lévő elváltozás vagy hüvelyi fertőzés következtében is. Ilyenkor egy nőgyógyászati vizsgálat javasolt a háttérben lévő okok elkülönítése érdekében, hogy a megfelelő kezelésben részesülj.
Negatív a terhesteszt, de nem jött meg – Mi lehet az oka?
Természetes, hogy ha nem jön meg a menstruációd, szeretnéd tudni, hogy terhes vagy-e. Azonban előfordulhat, hogy a kimaradt menstruáció ellenére a terhesteszt negatív. Összeszedtük a lehetséges okokat.
Mikor beszélhetünk rendszertelen menstruációs ciklusról?
Sokszor hallhatunk a menstruációs ciklusról, amitől az egész úgy hangozhat, mintha óramű pontossággal történne. Azt mondjuk, hogy az a normális, ha egy nő négyhetente menstruál, és emiatt úgy véljük, hogy azoknál a nőknél, akiknél nem így történik, valami nincs rendben. Valóban ez az igazság?
Mely ételeket ne fogyaszd menstruáció alatt?
Fájdalmas görcsök, ingerültség, puffadás. Ezek a leggyakoribb tünetek, amik a menstruáció előtt és alatt előfordulhatnak. A menstruációval járó kellemetlenségek mértéke csökkenthető, ha bizonyos ételek fogyasztását kerüljük.
Négy tanács a premenstruációs szindróma enyhítésére
A premenstruációs szindróma (PMS) annyira gyakran fordul elő a nőknél, hogy a menstruációjuk normális velejárójának tekintik. Körülbelül a nők 8-20 százalékának vannak enyhétől egészen a komolyabbakig terjedő tünetei egy vagy két héttel a havi ciklus előtt.
Az intimtorna mindenkinek ajánlott
Az intimtornáról lehetséges, hogy eddig azt gondoltad, hogy csak a középkorú hölgyek tornája. Ám az intimtorna több ennél. Miért is?
7 tipp az első tamponhasználathoz
A betétet könnyebb használni a tamponnál, de sok nő az utóbbi tisztaságát kedveli. Ha még sosem használtad korábban, akkor érdemes néhány dolgot megtudnod arról, hogy hogyan kell felhelyezni és eltávolítani. Azonban a legfontosabb dolog, amit tudnod kell róla, hogy ne félj, a tampon használata sosem fáj.
Strandolás a menstruáció alatt
Alig egy szempillantás alatt régi jó ismerősünk, az anyatermészet akár kész horrorrá változtathatja a nyári mókát. De ne félj! Megtaláljuk a megoldást a kényes esetekre.
Beszéljünk az első menstruációról!
Amikor először hallottad azt a szót, hogy menstruáció, biztosan kíváncsi voltál, mi is az, és hogy mikor lesz meg az első alkalom. Habár a legtöbb lány 11 és 14 éves korában menstruál először, bármikor megtörténhet 9 és 16 éves kor között.
Mit jelent és mit tegyünk, ha nem áll el a menstruáció?
A menstruáció hossza egyénenként változó lehet, illetve az is, milyen intenzív vérzés tapasztalható. Általánosságban az egy nap alatt elhasznált betétek vagy tamponok számával próbálják meg a nőgyógyászok meghatározni a „még normális” vérzés mennyiségét. Ez a ciklus alatt is változik, az első napokban bővebb vérzés észlelhető, akár görcsös hasi panaszok mellett, a napok teltével csökken viszont az ürült vér mennyisége is.
A korai petefészek elégtelenség
A korai petefészek elégtelenség (premature ovarian failure) körülbelül minden ezredik 15-29 év közötti nőt érint. Ha ezt diagnosztizálták nálad, akkor kirekesztve érezheted magad. Talán segít, ha tudod, hogy több ezer fiatal küzd ezzel a betegséggel. Hogyan kezelhető és mit tehetsz te?
Álterhesség: csalóka tünetek
Az álterhesség az, amikor egy nő azt hiszi, hogy gyereket vár, de valójában nem is terhes. Ilyenkor terhességre utaló tünetek jelenhetnek meg. Hogyan lehetséges ez?
Menstruációs zavarok: mikor lehet aggasztó a helyzet?
Néha a menstruációd fájdalommal járhat. A legtöbb lánynak görcsökkel, fejfájással, és egyéb kellemetlen tünetekkel kell megküzdenie a ciklusa alatt. Ezek a problémák általában normálisak és nincs miért aggódni, ha a menstruációd alatt nálad is jelentkeznek. A következőkben azonban leírjuk azokat a tüneteket, amelyek ha fellépnek, érdemes orvoshoz fordulnod.
Késik a menstruációm: 5 lehetséges ok
A menstruáció késése az egyik legijesztőbb élmény, ha a közeljövőben nem szeretnél anyuka lenni. Azonban nem kell egyből azt gondolni, hogy terhes vagy, mert van néhány olyan dolog, ami okozhat késést. Íme, a leggyakoribbak.