Vakációzni indulsz, de még nem döntötted el, hogy magaddal viszed-e a kutyád, vagy sem? Tudod, hogyan utazz vele? A kutyáddal utazni nagyon jó mulatság, ha elvégzed a megfelelő előkészületeket. Viszont a készületlenség nagyon könnyen elronthatja mindenki pihenését.
Ha úgy döntesz, hogy a kedvenced is része lesz az utazásnak, akkor kezdj el időben tervezni. Legyen a kutyuson mindig egy nyakörv, amelyen az azonosításhoz szükséges adatokat is feltünteted. A mikrocsip ugyan kötelező, de nem mindenki viszi be egy állatorvoshoz, hogy megtudja, ki kóborolt el. Mielőtt utaztok, a kutyádnak érdemes átmennie egy alapkiképzésen, hogy jól viselkedjen.
Aztán tervezd meg a szállítást, a szállást és az ellátást, valamint a napi foglalkozásokat. Így az út sokkal kellemesebb, és stressz-mentesebb lesz. Ha úgy gondolod, hogy a hátsó ülésen lenne a legjobb helye, akkor szerezz be egy állatülést, vagy ha repülővel utaztok, egy ketrecet.
Utazás repülővel
A légi közlekedés nem a legkellemesebb utazási eszköz kutyák számára. Bár a kedvencünk számunkra nem rakománynak számít, a legtöbb légitársaság annak sorolja be. A csomagtérben való utazás még a legnyugodtabb kutyák számára sem kellemes élmény. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne lehetne repülővel utaznia, csak azt, hogy nem ideális.
A kistermetű kutyák tulajdonosai szerencsésebb helyzetben vannak. Néhány légitársaság ugyanis megengedi, hogy felvidd az utastérbe az ebedet, ha befér az előtted lévő szék alá. Mielőtt megvennéd a jegyeket, olvasd el figyelmesen a társaság kutyákra vonatkozó szabályait!
Utazás autóval
Az autó az egyik legjobb módja a blökik utaztatásának. Ha a családi kocsiban utazhat a kedvenced, akkor általánosságban elmondható, hogy annál kevesebb gond lesz vele az út során, minél többet utazott már eddig. Ha még nem szállítottátok ilyen módon, akkor itt az ideje belevágni. Minél pozitívabb az autós élménye a kutyádnak, annál jobban fogja élvezni.
Ha csak akkor ül a kocsiban, amikor az állatorvoshoz mentek, és nem szeret oda járni, akkor az idegessége érthető. Próbáljátok meg rövid kirándulásokra vinni a kocsival, amik a parkban, állatboltban, vagy egyéb, számára kedves helyeken végződnek.
Semmiképp ne utazzon elől vagy megfelelő rögzítés nélkül az autóban. Lehet kapni a hátsóülésre kutya biztonsági övet, amellyel egyszerűen őt is bekötheted. Nagyon fontos, hogy ezt soha ne a nyakörvhöz, hanem minden esetben a hámhoz rögzítsd, mivel egy hirtelen fékezés vagy baleset esetén meg is fulladhat vagy megrándulhat a gerince. A másik megoldás, ha vásárolsz egy autós kutyaszállító kennelt. Ezt egyszerűen beteheted a csomagtartóba, rögzítheted is, beteheted a kedvenc plédjét vagy tájékát, hogy kényelmesebben utazzon. Ha a csomagtartóban utazik majd kedvenced, figyelj a hőmérsékletre és az elegendő levegőre. Nyáron ideális, ha oda is beér a klíma.
Ha messzire utaztok, álljatok meg 2-3 óránként pihenni, ekkor kutyusod is el tudja intézni a dolgát, tud inni, enni, ha szükséges, illetve mozoghat is. Mindig csak olyan helyen engedd el, ami nem forgalmas és nem az út menti autópálya pihenő, különben ne engedd el a pórázról. Ilyenkor érdemes inkább flexibilis pórázt használni, hogy ő is tudjon mozogni, de biztonságban is tudd.
Ha nem bírja a kocsit, akkor nem ajánlott így utaztatni. Ha muszáj magaddal vinned, akkor kérdezd meg az állatorvost, hogy lehet-e nyugtatót adni neki, így könnyebbé téve mindenki számára az utat. Különben lehet, hogy más lehetőség után kellene nézned. Ha másképp is megoldhatod, kíméld meg a kutyádat a nyugtató adásától.
Tervezz előre!
Mi kell a kocsiútra?
- lista a pihenőhelyekről és az állatorvosi rendelőkről (nem árt utánanézni a nyitva tartásnak)
- póráz, hám
- kutya biztonsági öv / kutyaház + takaró
- víz és tál
- egy-két játék
- zacskók a kutyapiszoknak
- gyógyszerek, ha szükséges
- oltási könyv
- kutyatáp
- elsősegélycsomag
- kullancs kiszedő csipesz
Hogyan neveljünk kölyökkutyát? |
Ha kiskutyát szeretnél, jó, ha tisztában vagy a kutyatartás és ápolás alapszabályaival. A kutyatartásról |
Élvezd az ottlétet!
Ha hotelben tervezed tölteni az éjszakáidat, akkor érdeklődj előtte, hogy lehet-e állatokat vinni a szobába. Vannak állatbarát hotelek is, ahol a kedvencednek kosarat, tisztítást, kutyamasszázst és étkezést tesznek lehetővé. Ne feledkezz meg az árakról is érdeklődni.
A természetben kempingezni a legjobb módja, hogy jól érezd magad a kutyusoddal. Mégsem mindig a legokosabb döntés. Győződj meg, hogy lehet-e kutyát vinni a kiszemelt táborhelyre. Sok helyen az állatok nem mehetnek be a kempingbe.
(KamaszPanasz - Gy. Z. - About)