Önmagában a választás is bonyolult dolog, mert sok szempontot kell figyelembe vennünk ahhoz, hogy a számunkra legjobb döntést hozzuk és a kiszemelt termék hasznos kiegészítője legyen saját életvitelünknek.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete idén is tesztelte az aktuálisan elérhető modelleket. Ezúttal 156 kombinált hűtőt, 13 hűtő- és 7 fagyasztószekrényt, illetve 2 fagyasztóládát teszteltek a nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekkel együtt. Így 18 márkától összesen 178 készülék adatlapja segíthet minket a döntésben vásárlás előtt. Többféle hűtő típust is teszteltek: beépíthető hűtőket, többajtós vagyis multidoor és kétajtós vagyis side by side modelleket, illetve a leggyakoribb szabadon álló hűtőket.
Vizsgálták a termékeket hűtési és fagyasztási hatékonyság, energiatakarékosság, megbízhatóság, zajkibocsátás és felhasználói élmény tekintetében is. Abban ne reménykedjünk, hogy találunk olyan terméket, amelyik minden szempontból kiválóan muzsikál. Ezért gondoljuk végig alaposan, hogy számunkra mely jellemzők a legfontosabbak és aszerint válasszuk ki az optimálisan teljesítő terméket. Kompromisszumra szükséged lesz.
Kombinált hűtők
Ezekből találjuk a legtöbbet a tesztelt termékek között és a boltokban is, mert ez az, amire legtöbbünknek szüksége van a mindennapokban. Vizsgálatakor arra voltak kíváncsiak, hogy a berakott ételt mennyi idő alatt hűtik, illetve fagyasztják le a kívánt hőfokra, valamint arra, hogy mennyire tartják stabilan a belső hőmérsékletet, ha már korábban lehűtött élelmiszerek mellé újabb ételt rakunk be. Az AEG SCE818E8TS, a Whirlpool W7 931T OX, a Liebherr IKBV3264 és az Indesit INC18 T311 készülékek érték el a maximális legjobb eredményt hűtési hatékonyság tekintetében. Viszont nem mindegy, hogy milyen áron, mert mindezt például a Liebherr IKBV3264 készüléke rendkívül magas energiafogyasztás árán érte el úgy, hogy nem is egy olcsó készülék a maga 611 000 Ft-os átlagárával. Fagyasztási hatékonyság vizsgálatánál pedig abszolút győztesek az LG modellek.
Összeségében két Samsung és egy LG termék végzett a lista élén. Elmondhatjuk, hogy 90% feletti eredményeket ez a két márka ért el a tesztben. A dobogósok átlagára 247 000 Ft és 296 000 Ft között mozog. Jól hűtenek, energiatakarékosak és a hőmérsékletet is stabilan tartják.
Azonban mielőtt az rögzülne bennünk, hogy egy-egy márka jobb, mint a másik, felhívjuk arra is a figyelmet, hogy van olyan tesztelt LG és Whirlpool modell, amelyik a lista végén kullog 190-260 000 Ft-os átlagáron, így inkább azt az üzenet vigyük magunkkal, hogy ne márkát válasszunk, hanem terméket. Mert igen, előfordulhat, hogy találunk egy márkán belül kiválóan és alig-alig teljesítő darabokat is.
A legalább 75 százalékos, vagyis jó eredményt elért kombinált hűtők közül a legolcsóbb a maga 121 000 Ft-os átlagárával a BEKO RDSA280K30WN.
Hűtőszekrények
A 13 tesztelt hűtőszekrény mind szép eredményeket ért el összesítésben. Azonban vannak különbségek a különböző termékek hűtési hatékonysága, energiafogyasztása vagy éppen zajszintje között, ezért érdemes utánajárnunk annak, hogy melyik mire képes, hogy a végén a saját prioritásainknak megfelelően tudjunk dönteni. Az AEG RKB539F1DW hűtőszekrény például nem lesz a legjobb barátunk, ha csendes társra vágyunk a konyhában.
Fagyasztószekrények, fagyasztóláda
A fagyasztási hatékonyságuk – mennyi idő alatt fagyasztják le a berakott élelmiszert – nem kimagasló három termék kivételével, cserébe pontosan tartják a beállított hőfokot, és áramszünet esetén sokáig képesek hidegen tartani az ételeket.A már említett márkanév mellett az ár sem garancia arra, hogy olyan terméket vásárolunk, amivel elégedettek lehetünk. S mint annyiszor, most sem a legdrágább lett a legjobb.
Ha eljön az ideje, hogy lecseréljük készülékünket, akkor ez ügyben is körültekintően járjunk el: kérjük az új terméket szállító boltot, hogy vegye át feleslegessé vált készülékünket, hiszen erre jogszabály kötelezi, vagy keressünk fel vele egy hulladékudvart. S érdemes használt termékben is gondolkodnunk, így lehet, hogy hozzájutunk olcsóbban egy olyan készülékhez, amire egyébként nem költenénk, de így akár hozzájuthatunk a vágyott extrákhoz is. Érdemes outletekben, használt műszaki cikk boltokban, vagy online is keresgélni.
A teljes teszt előfizetéssel megtekinthető ITT.