A mumpsz egy fertőző vírusos megbetegedés, ami a fültőmirigy fájdalmas duzzanatával jár. Mik a tünetei és hogyan kezelhető? Melyek a mumpsz lehetséges szövődményei?
Védett vagy?
Magyarországon kötelező a védőoltás, amit három betegség - a mumpsz, a kanyaró, és a rubeola - ellen egyszerre kapjuk meg, először csecsemőként, majd 11 éves korban. Az oltás körülbelül 95%-os védettséget nyújt a mumpsz ellen.
A mumpsz tünetei
A mumpsz legjellegzetesebb tünete, hogy a fülek alatti fültőmirigy megduzzad, ami sajátos, hörcsögszerű megjelenést kölcsönöz az arcnak. A fültőmirigy egy páros mirigy, ami a nyáltermelésért felelős. A duzzanat általában az arc mindkét oldalán megjelenik, de néha csak az egyik oldalra korlátozódik. A duzzanat fájdalmas és nyomásra érzékeny, és általában nehézséget okoz a nyelésben.
A mumpsz többi tünete
- Fejfájás
- Ízületi fájdalom
- Láz
- Hányinger
- Szájszárazság
- Enyhe hasi fájdalom
- Fáradtságérzés
- Étvágy csökkenés
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Mindenképp fordulj orvoshoz, ha a mumpsz tüneteit tapasztalod. Ezek egy része megegyezik a mirigyláz és a mandulagyulladás tüneteivel, amik ugyancsak orvosi kezelésre szorulnak.
A mumpsz erősen fertőző, a vírus a náthához és az influenzához hasonlóan cseppfertőzéssel terjed. Ezeket az ember vagy belélegezi, vagy a fertőzést hordozó tárgy – papír zsebkendő, pohár, satöbbi – közvetítésével juttatja a szájba. A vírust a tünetek megjelenése előtti 2-, és az azutáni 5 napban könnyen továbbadhatod - ezért nagyon fontos, hogy ha mumpszos vagy, ne menj társaságba!
A mumpsz terjedését elkerülheted, ha
- A tünetek megjelenése utáni 5 napban nem mész suliba, hanem otthon lábadozol
- Gyakran, szappanos vízzel mosol kezet
- Tüsszentéskor és köhögéskor zsebkendővel eltakarod a szádat, és a zsebkendőt azonnal kidobod a szemetesbe.
A mumpszból való kigyógyulással egy életre szóló immunitást szerzel a betegséggel szemben.
A mumpsz kezelése
A mumpsz ellen még nem fejlesztettek ki vírusellenes szert, de a betegséget a szervezet immunrendszere 1-2 hét alatt legyőzi. Eközben a tünetek enyhítésére kaphatsz fájdalomcsillapító szereket, és a megduzzadt fültőmirigy hideg vizes borogatása is sokat segíthet a fájdalom csillapításában.
A gyógyulás titka
- Pihenj sokat: az ágyban fekvés segít, hogy le tudd küzdeni a vírust
- Igyál sok folyadékot, főleg vizet, és kerüld a savas italokat (gyümölcslevet, limonádét) mert ezek irritálják a fültőmirigyet
- Egyél könnyen rágható ételeket, például levest, krumplipürét, rántottát, stb.
Gyakori szövődmények
A mumpsz ritkán okoz súlyos szövődményeket. Leggyakoribb szövődményei:
Vírusos agyhártyagyulladáskor a mumpsz vírus átterjed az agyat borító agyhártyára. Ez 7 mumpszos eset közül átlagosan 1-szer fordul elő. A betegség tünetei hasonlóak az influenzáéhoz, emellett fényérzékenység és hányás is kísérheti. A vírusos agyhártyagyulladás 2 héten belül elmúlik.
A herék megduzzadása minden 5 fiúból 1-et érint. Általában csak az egyik here duzzad meg, fájdalmassá és nyomásra érzékennyé válhat. A tünetekre fájdalomcsillapító szedését, hideg vizes borogatást, és sportolóknak készült alsónadrág viselését ajánlják.
A petefészkek megduzzadása minden 20 lányból 1-et érint. Alhasi fájdalommal, lázzal, hányingerrel jár. A tünetek a mumpsz leküzdésével elmúlnak.
Az erős hasi fájdalommal járó hasnyálmirigy gyulladás, agyvelőgyulladás és halláskárosodás nagyon ritka szövődményei a mumpsznak.
(M.N. - nhs.uk, Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit)