A vezetés nem túl élvezetes akkor, ha zuhog az eső, a hó vagy tombol a szél. A legjobb stratégia a rossz időben való vezetéshez az lenne, hogy egyáltalán ne vezessünk. Azonban néha nem lehet elkerülni az ilyen helyzeteket. Mi mindenre érdemes odafigyelni?
Fogadd meg tanácsainkat
- Bizonyosodj meg róla, hogy fel legyen kapcsolva a fényszóród.
- Növeld a követési távolságot. Ha lassabban mész a rossz idő miatt, egyáltalán nem szerencsés az, ha két méterre vagy a másik autó mögött.
- Lassíts. A csúszós utakon a fékezés sokkal tovább tart, a hirtelen fékezésnél az autód lesodródhat az útról. Ha lassan mész, ezeket a problémákat elkerülheted.
- Bizonyosodj meg róla, hogy a kocsid megfelelő állapotban van-e! Ellenőrizd az akksit, a hűtőfolyadékot, az ablakmosót, az ablaktörlő lapátot, a fényszórót és az abroncsokat.
- A kereszteződéseknél mindig légy óvatos. Figyelj oda akkor is, ha zöld jelzést kapsz, mert a rossz látási viszonyok miatt nem biztos, hogy észreveszel egy közeledő veszélyt.
- Próbálj meg egy sávban maradni, és kerüld az indokolatlan irányváltoztatást. Ne kacsázz, mert ezzel másokat is veszélyeztetsz.
- Ha vezetsz, legyen mindkét kezed a kormányon, és a szemed az úton.
Küzdelem a téli útviszonyokkal
Az autóvezetés nem könnyű, viszont télen felettébb nehéznek mondható. Hogyha még nem rendelkezel elegendő tapasztalattal a hóban való vezetésben, esetleg friss jogsival rendelkezel, keress fel egy üres parkolót, ahol szabadon gyakorolhatod a vezetést, fordulást és megállást fagyos úttesten is.
Hogyha télen vezetned kell, próbáld meg melegen tartani a motort. Mielőtt elindulsz, takarítsd le a havat maradéktalanul a kocsidról, beleértve a tükröket és a fényszórókat is. Figyelj a lassan mozgó járművekre, a hókotrókra és a homokszállító teherautókra, ha lehet, próbálj meg távol maradni tőlük, ugyanis nem túl kellemes élmény ha a szélvédőd telemegy homokkal.
Mi minden legyen nálad az autóban, ha hosszabb útra indulsz?
- Egy jégkaparó és egy törlőkendő, amivel el tudod távolítani a havat az autódról.
- Egy zacskó homok, vagy só (ez akkor jöhet jól, ha elakadsz a hóban).
- Plédek
- Kesztyűk
- Elemes zseblámpa
- Elsősegélycsomag
- Bikázó kábelek
- Instant kaja
- Gyertya és gyufa
Ha lerobbantál, mindig maradj a kocsidnál és hívj segítséget. Kapcsold be a fűtést, de vigyázz, a kipufogó mindig legyen szabadon, hogy elkerüld a szénmonoxid-mérgezést.
Vezetés esőben
Az utak nem a tisztaságukról híresek. A motorokból kiszivárgott olaj, más folyadékok és a por réteget alkotnak az aszfalton. Amikor esik az eső, ez a réteg feloldódik, és egy olyan vékony filmréteget képez az úton, ami rendkívül csúszós.
Ha a kocsid megcsúszik, sose pánikolj, ne lépj hirtelen a fékre, csak annyit tegyél, hogy vedd le a lábad a gázról és szépen, fokozatosan fékezz. Vigyázz, ha úgy érzed hogy csúszik az autó, sose forgasd a kormányt, mert könnyedén kisodródhatsz!
Hogy elkerüld a csúszkálást:
- Bizonyosodj meg róla, hogy a gumik bordázata mélyebb mint 1,6 cm.
- Figyelj oda haladás közben, hogy elkerült a kátyúkat.
Ha erősen esik az eső és rosszak a látási viszonyok, használhatsz távolsági fényszórót. Ha nagy vihar kezdődik, és nagyon rosszak a látási viszonyok, húzódj le és várd meg hogy a vihar elcsendesedjen. Ilyenkor ne szállj ki a kocsiból, mert könnyedén villámcsapás áldozata lehetsz, az autóban biztonságban vagy.
Szikrázó nap és a tejköd
A közlekedés egyik legfontosabb feltétele a láthatóság, a jó látási viszonyok. A nagyon fényes nap és a sűrű köd drasztikusan csökkentik a látást. Talán a napsütésnél könnyebb a helyzet, hiszen csak annyit kell tenned hogy felveszel egy napszemüveget, vagy lehajtod a napellenzőt.
A köddel nehezebb a helyzetünk, mint a nappal. A köd negyedére is csökkentheti a látásunkat. Ha ködben közlekedsz, úgy tűnhet, hogy lassabban mész, mint valójában, mert nincs mihez viszonyítani a sebességedet. Nehezebb meglátni a másik autó féklámpáját, épp ezért nagyon lassan kell közlekedned. Ha az autód fel van szerelve ködlámpával, használd!
Ne feledd, ha nem muszáj, ne kockáztass!
(KamaszPanasz - G.V.)