AED: automata külső defibrillátor - Hogyan működik?
Az automata külső defibrillátorok biztonságos, megbízható eszközök olyan emberek kezében is, akik nem tanultak újraélesztést. Lássuk, mit kell tenned vészhelyzetben.
Újraélesztés lépésenként - Te tudod, mi a teendő?
Ijesztőnek tűnhet, de bármikor keveredhetsz olyan szituációba, amikor szükséged lehet rá, hogy ismerd az újraélesztés lépéseit. Sokan nem mernek cselekedni vészhelyzetben, pedig a keringésmegállás után elkezdett azonnali újraélesztés akár megnégyszerezheti a túlélés esélyét.
Jogosítványt szerzett a gyermekem - Szülői segítség a vezetéshez
Biztonsági övek becsatolva, tükrök beállítva, a motor pedig dorombol, indulásra készen... vagy mégsem? Az idegek pattanásig feszültek, nem csoda, hiszen a gyermeke első autóútjára indul, és Ön ott ül mellette. Vajon ki az idegesebb kettejük közül?
Elsősegély kisokos: fejvérzés fajtái és ellátása
A fejvérzések nem ritkán ijesztő kinézetűek, a sérülés általában bő vérzéssel jár. Most ismertetjük a fül, az orr és a szájüregi vérzéseket is, illetve azok ellátását.
Sebek és vérzések ellátása
Egy horzsolás ellátásához természetesen nem kell mentőt hívnod, de artériás vagy vénás sérülés esetén ez legyen az első dolgod!
Biztonságos elsősegélynyújtás
Először is: nézzük, mik a teendők a helyszín megközelítése előtt. A legelső és legfontosabb dolog mindig a helyszín gyors felmérése, a saját és mások biztonságáról való meggyőződés. Amíg nem vagyunk benne biztosak, hogy a helyszín biztonságos, addig ne menjünk oda a sérülthöz, ne közelítsük meg a helyszínt és másokat se engedjünk oda!
Segélynyújtási technikák
A korábbi cikkekben ismertetett sérülések ellátásához előfordulhat, hogy speciális segélynyújtási technikákat kell alkalmazni. Ezek általában azért indokoltak, mert a sérültet gyakran tilos mozgatni, vészhelyzetben azonban előfordulhat, hogy rákényszerülünk erre a külső életveszély elhárításának érdekében. Az alábbi módszerek segítenek, hogy a sérültet a lehető legkíméletesebben mozgassuk.