A közösségi oldalak emberi viselkedésre gyakorolt hatásával kapcsolatos kutatások növekvő száma segített rávilágítani arra, hogy azok elősegíthetik az antiszociális viselkedés, a nárcizmus és egyéb jellemzavarok kialakulását.
A Facebook túladagolása tehát ilyen jellegű pszichológiai rendellenességekhez vezethet tinik körében, legalábbis egy friss, Larry Rosen, a Kaliforniai Állami Egyetem pszichológia professzora által végzett kutatás alapján.
Rosen egy prezentáció során ismertette eredményeit. Az 1000 kamasz körében végzett számítógép alapú kutatás és a 300 kamasszal végzett egyenként 15 perces személyes beszélgetések meglepő eredményeket szültek.
A Rosen által tinik körében vélt negatív „Facebook-mellékhatások” a következők:
- Nárcizmus kialakulása azoknál a tiniknél, akik túl gyakran használják a Facebookot.
- Pszichológiai rendellenességek megjelenése, beleértve az antiszociális viselkedést, őrjöngést és agresszív tendenciát, azoknál, akik túl sok időt töltenek a Facebookon.
- Növekvő hiányzás az iskolából, esély hasfájás, alvási zavarok, idegesség, depresszió kialakulására, azoknál a tiniknél, akik túladagolják a technikát napi szinten – nem csak a Facebook, de például a videójátékok is veszélyesek lehetnek ilyen szempontból.
- Alacsonyabb osztályzatok középiskolában, illetve egyetem alatt azoknál a diákoknak, akik legalább egyszer felmennek Facebookra egy 15 perces tanulási periódus alatt.
- Kevésbé értik az olvasott szöveget azok a tanulók, akiknek folyamatosan meg van nyitva a Facebook oldaluk tanulás alatt.
Nem mindegyik eredmény volt negatív, sőt – Rosen kutatásának egyik legérdekesebb pontja a virtuális empátia kialakulása.
Általában empátiával gondolunk egy személy aktivitására – öleléssel, arckifejezésekkel, kedves szavakkal szeretnénk javítani a szeretett egyén kedvén. Rosen azt mondja, állítja, hogy a tiniknél egyre gyakoribb a virtuális empátia megjelenése lehangolt barátok esetében – akik pedig ezeket a reakciókat jól fogadják, kedvükre hatékonyan ítélik meg.
A virtuális empátia akár még a való világban is alkalmazható, hiszen segít megtanítani a tiniket arra, hogy hogyan viszonyuljanak társaikhoz a mindennapi életben.
(Gy. A., mashable.com)
Kapcsolódó cikkek