sadfishing
#Lélek

Mi is a sadfishing?

2024.11.18.
2 perces olvasási idő

A közösségi média a tizenévesek életének szerves része. De ami egykor egyszerű módja volt a barátokkal és családdal való kapcsolattartásnak, mára olyan közeggé fejlődött, ahol a riasztó trendek közepette egyre nehezebb megkülönböztetni az igazit a hamistól. Te tudod, mi a sadfishing?

Az egyik ilyen tendencia a sadfishing, különösen a tinédzserek körében ad okot aggodalomra. A kutatók Journal of American College Health 2021-ben definiált kifejezése azokra a közösségi média felhasználókra vonatkozik, akik „eltúlozzák érzelmi állapotukat az interneten, hogy együttérzést keltsenek”. Ez lehet szomorú fotó, baljós idézet vagy egy homályos bejegyzés.

Mindannyian belefuthatunk abba – főleg kamaszként -, hogy időnként depresszív és túl érzelmes tartalmat teszünk közzé a közösségi médiában, ami nem feltétlenül rossz. De a túlzott posztolás a tizenévesek nagyobb mentális egészségügyi problémájának vagy segélykiáltásnak a jele lehet.

Mi a sadfishing eredete?

Rebecca Reid újságíró alkotta meg a kifejezést 2019-ben Kendall Jenner megkérdőjelezhető Instagram-bejegyzése után. A bejegyzésben Jenner egy „legyengítő küzdelmet” írt le az aknéval, és rengeteg szimpatizáló választ kapott követőitől. Később azonban kiderült, hogy posztja csak egy kidolgozott marketing terv volt a Proactiv-val kötött bőrápoló partnerségéhez, és Reid sadfishingnek, magyarul szomorú lájkvadászatnak minősítette viselkedését.

Miért vették át a tizenévesek?

Szakértők szerint a szomorú posztolás valószínűleg abból adódik, hogy egy gyerek vagy tinédzser küszködik valamivel, és tudatni akarja másokkal. Ezekben az esetekben gyakran nem érzik úgy, hogy van olyan személy az életükben, akivel jól éreznék magukat és megoszthatnák küzdelmeiket, ezért a közösségi média világához fordulnak.

A BMC Psychology folyóiratban megjelent 2023-as tanulmány megállapította, hogy a sadfishingben részt vevő tinédzsereknél a szorongás és a depresszió jelei mutatkoztak, amihez az alacsony társadalmi támogatottság nagymértékben hozzájárult.

A kutatók azt is megállapították, hogy a fiúk 12 éves korukban "nagyobb szomorkodási hajlamról" számoltak be, mint a lányok, de ez a tendencia az életkor előrehaladtával csökkent. A lányoknál a tendencia az életkorral nőtt.

Egy másik tanulmány kimutatta, hogy a sadfishing azoknál fordult elő, akik nehezen tudtak megbirkózni bonyolult problémákkal, vagy ittas állapotban használták a közösségi médiát. A tanulmány azt is kimutatta, hogy azok, akik személyiségzavar miatt figyelemfelkeltő magatartást tanúsítottak, hajlamosabbak voltak a depresszióra.

A sadfishing kockázatai

A kutatók azt találták, hogy a legtöbb esetben a szomorkodó posztok alatti hozzászólások pozitívak és támogatóak voltak. Néhány esetben azonban voltak negatív válaszok, amelyek fokozott stresszhez vagy szorongáshoz vezethettek.

Ha a közösségi médiában nem sikerül szimpatikus válaszokat kapni, akkor a gúny fórumává is válhat, különösen, ha a bejegyzések túl személyesek. És bár minden válasz érvényes egy olyan gyermek/tinédzser számára, aki láthatatlannak érzi magát, bizonyos interakciókat a közösségi médiában az önkárosításhoz kapcsoltak a szakértők.

A közelmúltban sok hír jelent meg a közösségi médiáról és annak a mentális egészséggel való kapcsolatáról, különösen, ami a gyerekeket és a tinédzsereket illeti. A közösségi média használata a „való világban” való mély és értelmes kapcsolatok kialakítása helyett az elszigetelődés és az elszakadás veszélyes érzését is keltheti.

Honnan tudhatod, hogy sadfishing, amit csinálsz?

  • Bejegyzés a reménytelenségről, az elszigeteltségről és a „nem sokáig létezésről”
  • Alvási zavarok
  • Önkárosító tartalom közzététele

Ha szükséges, beszélj tanácsadóval, keress fel egy barátot vagy megbízható felnőttet, ifjúsági segítőt vagy terapeutát, akivel biztonságosan beszélhetsz az érzéseidről.

(KamaszPanasz - parents.com)