Bokaficam akkor keletkezik, amikor a boka a normális tartományon kívül hátrafordul. Ennél a mozgásnál az ínszalagok megnyúlnak és elszakadnak. Ezek a szalagok erős rostszövetek, melyek a csontokat kötik össze, valamint megerősítik és megtámasztják az ízületeket. Néha az erek is elszakadnak, ami vérzést okoz.
A bokaficam leggyakoribb típusa akkor jelentkezik, amikor a boka talppal befelé csavarodik. Ekkor a külső ínszalagok megnyúlnak.
A bokaficam jellemző tünetei
A kisebb rándulások először észrevétlenek lehetnek. A legtöbb esetben azonban bokaficam esetén azonnal fájdalom érződik és a boka láthatóan természetellenes szögben áll. Kívülről megdagad és zúzódás látszik, merevvé válik és éles fájdalom társul hozzá.
A bokaficam okai és kockázati tényezői
A legtöbb ficam sportolás közben fordul elő, amikor az izmok és ízületek jobban igénybe vannak véve (futás, ugrás). Előfordulhat azonban egy egyszerű séta alkalmával is, például ha egyenetlen a talaj. Magassarkú cipő viselése során is megeshet, hogy egy rossz lépés eredményeként ficam alakul ki.
Az ideális edzőcipő kiválasztása |
Szükséged van egy új futócipőre? Lecserélnéd a szétnyűtt edzőcipődet? Eldöntötted, hogy rendszeresen fogsz mozogni, ezért be kell szerezned egy sportcipőt? A nagy áruházak tele vannak több száz különböző márka és modell kínálatával. Így válassz edzőcipőt |
A ficam kezelésének módjai és a felépülés
A rándulások és ficamok általános kezelése itt is alkalmazható. Angolul ez az úgynevezett „RICE” módszer. Eszerint négy dologra van szükség a felépüléshez:
- Pihenés (Rest)
- Jég (Ice)
- Szorítókötés (Compression)
- Megemelés (Elevation)
Az egyszerű fájdalomcsillapítók - mint például a paracetamol vagy az ibuprofen (különösen hasznosak gyulladáscsökkentő hatásuk miatt) - általában képesek csökkenteni a fájdalmat. Természetes gyógymódok is léteznek a zúzódás enyhítésére, ilyen az árnika krém vagy a boszorkányfű.
Három-négy nap után érheti a bokát kisebb terhelés, egy hét múlva pedig már sokkal jobb lesz az állapota. A teljes regenerálódás körülbelül hat hetet vesz igénybe, ez alatt érdemes odafigyelve mozogni, különben az egész kezdődhet elölről.
A regenerálódás ideje alatt érdemes gyógytornász segítségét kérni. Ők tudják, hogy mi szükséges a boka megerősítéséhez, valamint a sérülés kiújulásának megelőzéséhez.
Ha a fájdalomcsillapítók nem használnak, vagy a boka semmilyen terhelést nem bír el, érdemes orvoshoz fordulni, hiszen meglehet, hogy nem ficamról, hanem törésről van szó.
Ha orvosi kezelés válik szükségessé, keresd fel a lakhelyed szerint illetékes traumatológiai szakrendelőt, ahol a fizikális vizsgálat után végezhetnek röntgent, CT vagy MR vizsgálatot.
Ha a sérülésed súlyos – például nem vagy képes lábra állni –, mindenképpen keresd fel a lakhelyedhez legközelebb eső Sürgősségi Betegellátó Osztályt.
Hogyan előzheted meg a bokaficamot?
Sajnos nem minden esetben tudod megelőzni, azonban egy kis odafigyeléssel csökkentheted az esélyét:
- sportolás előtt melegíts be,
- edzettségi szintednek megfelelő mozgást végezz,
- légy óvatos sport, futás közben,
- ne viselj túl magas cipőt,
- mindig nézz a lábad elé.
(KamaszPanasz - P.N. fordító; lektorálta: Dr. Szigeti Nóra)