A tini gyerek és szülei között kibontakozó nézeteltérések és problémák egyik oka, hogy a szülő kétértelmű vagy nem világos üzeneteket küld gyerekének. A tiszta kommunikáció nagyon fontos, ha szoros és jó kapcsolatot szeretne ápolni a gyerekével.
A tiszta, világos beszéd hozadéka a bizalom és az egészséges önértékelés a tini részéről. Erősíti a jó viselkedési minták kialakítását és segít kordában tartani a frusztrációt és a stresszt. Habár a legtöbb szülő szinte lehetetlen feladatnak tartja, hogy értelmes párbeszédet folytasson tini gyerekével, azért van remény, valamint megoldás erre a problémára.
A gyerek nem válik valaki mássá, csak egy komoly és összetett érési (testi-lelki) folyamaton megy keresztül. De attól még ragaszkodik a szüleihez, csak nem találja még helyét a világban.
Íme, néhány tipp, mely segíthet, hogy közelebb kerüljön tinédzser gyerekéhez.
- Használja az aktív meghallgatás módszerét, de ne másszon a gyereke nyakára, hagyja kibontakozni!
- Gyakran kell olyan dolgokról beszélni a gyerekkel, ami kihozza belőle a pozitív viselkedést, gondolatokat, a megerősítéstő hangnem és testbeszéd sokat segít ebben.
- Mutasson tiszteletet és érdeklődést a tini irányában, gondoljon bele, milyen lenne fordított esetben! Érdeklődni kell felőle, hogy érzi magát, milyen volt a napja.
- Amikor beszél a gyerekkel, nagyon fontos, hogy figyeljen a hangszínre és hanglejtésre. A gyerek leüvöltése egyáltalán nem használ és csak az ellenkezőjét éri el vele. Ha már nem bírja, inkább hagyja abba a beszélgetést és várjon egy nyugodtabb alkalomra.
- Részletesen és precízen kell megfogalmaznia, hogy mit is vár el gyerekétől és önmagától.
- Ha valamire rá szeretné venni gyerekét, akkor az utasítás legyen egyszerű és egyértelmű, ha kell, írja le egy papírra. Nem elég szóban elmondani a tennivalókat, jobb, ha van egy lista, ami ki van téve jól látható helyre, így egyértelmű a feladat. És nincs kibújás alóla, mert ott van előtte, leírva.
- Bizonyos dolgokat, feladatokat, elfoglaltságokat végezzenek együtt, a közös munka vagy szórakozás szorosabbra fűzi a szülő-gyerek kapcsolatot, valamint jobb lehetőségek adódnak a beszélgetésekre.
- Nem szabad agresszívan hozzáállni a dolgokhoz, a parancsolgatás nem vezet jóra a tini gyereknél! Inkább példamutató magatartást kell folytatni, a gyerek pedig idővel követni fogja a látottakat (ez igaz a rossz példákra is).
- Ne utasítsa el a tinit, még ha a viselkedése alapján ezt is tartaná helyesnek, akkor se. Ha időre van szüksége, inkább addig halogassa a beszélgetést, amíg nem lesz rá megfelelő alkalom. De ezt nem árt elmagyarázni neki, hogy most nem alkalmas az idő, mert csak rosszra vezetne egy ingerült állapotban folytatott beszélgetés.
- Ha a fegyelmezési próbálkozás elharapódzik, nem marad más lehetőség a szülőnek, mint, hogy ő a felnőtt, a gyerek pedig a gyerek, ezért az utolsó szó jogán neki van igaza. A gyerekek ezzel többnyire tisztában vannak és nem szoktak elmerészkedni idáig, de ha erre kerül a sor, akkor a szülő határozott és egyértelmű magatartása meghátrálásra készteti őket. Azonban ha csak lehet, mindig magyarázza el neki az okokat, a „mert csak” válasszal többnyire nem elégszenek meg, ezért nem árt némi magyarázattal szolgálni nekik.
(N. L., about.com)