Egy tinédzser szájából olyat hallani, hogy „Meg kéne ölnöm magam”, vészjelzésként értelmezendő. Az öngyilkosság a második vezető halálozási ok a tinédzserek között.
Ha felhozza a témát – még akkor is, ha szerinte csak figyelemfelhívás – vedd komolyan.
Sajnálatos módon rengeteg kamasz követ el öngyilkosságot évente, és a legjobb barátaik és családjuk gyakran mondja, hogy sosem tudta volna elképzelni, hogy ilyet tegyen szeretett barátjuk, gyermekük.
Itt van, mit kell tudnod, ha a gyermeked öngyilkossággal fenyegetőzik:
- A tinédzserek egyik része nem akar meghalni.
- Az öngyilkosságot tervező tinédzserek valószínűleg teljesen reménytelennek érzik a helyzetüket, amivel nem tudnak megbirkózni. A fájdalom, amit tapasztalnak, intenzív és valódi, és ebben a pillanatban az öngyilkosság tűnik az egyetlen megoldásnak.
- Az öngyilkos kamaszok arra keresnek módot, hogy elmulasszák a lelki fájdalmat. Belefáradtak, hogy fáj, és hogy senki sem érti meg, min mennek keresztül.
Mit mondj egy öngyilkos hajlamú kamasznak?
Ha a gyermeked utal arra, hogy meg akar halni, vagy azt kívánja, bárcsak halott lenne, bátorítsd arra, hogy beszéljen a szorongásáról. Ezek a stratégiák segíthetnek beszédre bírni a tinit:
- Bátorítsd arra, hogy írja le, mit érez. Mondj ahhoz hasonlót, mint „Fogalmam sem volt arról, hogy ilyen rossz dolgok történtek veled, mondd el nekem, mi zajlik körülötted.”
- Kérdezd meg a kamaszt, mi vezetett pontosan oda, hogy meg akarja ölni magát. Tegyél fel egy kérdést, mint „Mi történt? Többet szeretnék tudni, talán segít, ha beszélsz róla."
- Ne vedd semmisnek a tinédzser érzéseit. Kerüld el azokat a mondatokat, amik üresnek és haszontalannak tűnnek, mint „Értékelned kéne, amit kapsz az életben" vagy „Szerintem túlreagálod". Ezek lekicsinylik a tini problémáját.
- Mutass elfogadást. Hallgasd meg ítélkezés vagy a megállapításaival, érzéseivel egyet nem értés nélkül.
- Kérdezd meg, hogy van-e pontos terve az öngyilkossághoz. Minél pontosabb terve van, annál nagyobb a kockázat.
Miután elérted, hogy jobban megértsétek egymást, fontos, hogy lelki támaszt nyújts. Használd azokat a kijelentéseket, amelyek a legjobban illenek a helyzethez:
- Hozd a tudtára, hogy tudod, mit érez. Mondd, hogy „Úgy hangzik, mintha feladtad volna." vagy „Azt hiszem, úgy érzed, nincs kiút."
- Emlékeztesd feltétlen szeretetedre.
- Hozd a tudtára, hogy mélyen aggódsz az ő jólétéért.
- Amilyen könyörületesen csak lehet, mondd: „Nem szeretném, ha bántanád magad, és minden tőlem telhetőt meg fogok tenni, hogy elkerüld az öngyilkosságot."
- Finoman hangsúlyozd ki, hogy az öngyilkosság nem az egyetlen megoldás. Próbálkozz hasonlóval: „Tudom, hogy van néhány lehetőség, ami segíthet, szeretném, ha legalább megpróbálnád őket."
- Ígérd meg, hogy ott leszel neki, és mindent megteszel, ami tőled telik. Nyugtasd meg: „Nem vagy egyedül. Itt vagyok, hogy segítsek most, hogy már tudom, min mész keresztül."
A biztonság elsődleges
A tinédzser, aki öngyilkosságról beszél, azonnali veszélyt jelenthet saját magára. Vedd komolyan a megjegyzéseit. Itt van, hogyan teheted a biztonságot elsődlegessé:
- Távolíts el minden veszélyes eszközt a környezetből.
- Legyél vele – biztosítsd, hogy nem marad egyedül a krízis alatt.
- Fordulj azonnal segítségért. Hívd a 112-őt, vagy vidd a sürgősségire, ha közvetlen veszélyben van.
- Kérj folyamatos segítséget. Terápiával sikeres lehet a lelki problémák kezelése, ami elengedhetetlen a tinédzser szenvedésének enyhítéséhez.
(KamaszPanasz – S.A.)