Az őszi óraátállítás hatása a szervezetünkre
Vasárnap hivatalosan is elbúcsúzunk a jó időtől, beköszönt a téli időszámítás. Az óraátállításnak köszönhetően ugyan 60 perccel többet alhatunk, de a rövidebb nappalok és az egyre hűvösebb esték a hangulatunkra és a szervezetünkre is hatással lehetnek. A szürke időben hajlamosabbak vagyunk a depresszióra, az átállítás pedig felborítja napi ritmusunkat. Akad ugyanakkor néhány praktika, amellyel felkészülhetünk erre az időszakra, és könnyebben alkalmazkodhatunk a változásokhoz.
9 dolog, ami hatékonyabban ébreszt, mint a kávé
Minden kamasz életében eljön az az idő, amikortól a reggeli ébredés szinte elképzelhetetlen kávé nélkül. Az éjszakába nyúló tanulás vagy bulizás után nem meglepő, ha reggel segítségre van szükséged az ébredéshez, ám számos, a kávénál jóval hatékonyabb és egészségesebb módszer létezik erre! Íme, a 9 leghatékonyabb dolog, amitől hamar felébredsz.
Fáradt vagy? Ez az 5 dolog okozza leggyakrabban
Ha reggelente sem ébredsz kipihenten, és napközben sem érzed túl energikusnak magad, annak több oka is lehet. Dr. Vida Zsuzsanna neurológus, alvás specialista, segítségével öt lehetséges magyarázatot sorolunk fel.
Miért hagyjanak a szüleid aludni?
A napod minden percét kihasználod. Egész évben az iskola, házi feladat, sport, részmunkaidős állás, a közösségi életed ápolása és más tevékenységek késztetnek arra, hogy korán kelj és későn feküdj le aludni. Ám, ha nem alszol legalább 8 és fél órát naponta, nem pihensz eleget, és ezzel ártasz magadnak.
8 tipp, amivel energikusabbá válhatsz
A következetes ébredési idővel, és a rendszeres étkezéssel felveheted a harcot a kimerültség ellen. Vajon mikor vagyunk a legérzékenyebbek? Mit tehetünk, hogy visszanyerjük az energiánkat?
8 dolog, ami állandó fáradtságot okozhat egy kamasz életében
A kamaszkor kétségtelenül az egyik legösszetettebb és leginkább kihívásokkal teli időszak az ember életében – ezt mindannyian jól tudjuk. A testi és lelki változások, az iskolai és társadalmi elvárások, valamint a hormonális ingadozások mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy szélsőséges érzelmeket, ezzel párhuzamosan pedig szinte állandó fáradtságot tapasztaljunk. Ez a fajta kimerültségérzés pedig nemcsak kellemetlen, de komoly hatással lehet az életminőségünkre és az általános teljesítményünkre is, így érdemes mihamarabb a tünet végére járni. (x)
Hogyan hat a hőmérséklet az alvásra?
A hálószoba hőmérséklete befolyásolja azt, hogy hogyan érzed magad, és azt is, hogy milyen mélyen és meddig pihensz. A túl meleg vagy a túl hideg szoba nagymértékben ronthatja az alvás minőségét.
Délutáni szunyókálás: hogyan csináljuk?
A délutáni szieszta jól bevált szokás a mediterrán országokban: az ebédet követő időszakban elcsendesül a város, az emberek elvonulnak, pihennek. E szokás kialakulásában természetesen szerepe van ezen országok éghajlati viszonyinak, a déli hőségnek. Nem véletlen, hogy elsősorban a nyári kánikula idején vágyunk mi is egy kis sziesztára.
Tavaszi óraátállítás: mennyire viseli meg a szervezetünket?
Március utolsó vasárnapjának hajnalában 2-kor egy órával előrébb, 3-ra kell állítani az óráinkat. Milyen hatással van ez a változás egészségünkre?
Miért fázok mindig?
Reszketsz, amikor senki más nem? Bár lehet, hogy ez csak a természetes reakciód a hidegre, azonban számos ok is állhat a hidegrázás hátterében. Melyek ezek?
Miért érdemes minden este ugyanakkor aludni menni?
Valószínűleg sokszor hallottad már, hogy minden este legalább hét órát kell aludnod, de a következetes, rendszeres alvás ütemezése még fontosabb lehet, mint az alvás óráinak száma.
Mennyi alvásra van szükségünk? Élet a hiperszomniával
Majdnem mindenkivel előfordult már, hogy napközben álmosnak érezte magát. Akkor van igazán baj, ha a túlzott álmosság a napi munka, a suli, sőt, még a szabadidős tevékenységek útjában is áll. De mi is ez és mit tehetünk ellene?
Ilyen a tested alvás nélkül…
Sokszor érezzük úgy, hogy a nap 24 órája egyszerűen nem elegendő. Éppen emiatt sokan az alvásidő rovására folytatják a napot, így értékes óráktól fosztják meg a szervezetüket. Pedig a kellő mennyiségű pihenés nem csak a szem alatti karikák elkerüléséhez szükséges, hanem akár komoly egészségügyi kockázatoktól is megszabadulhatunk, ha eleget alszunk.
Érzékszervi deprivációs tankterápia – hallottál már róla?
Az érzékszervi megvonási tartály (más néven úszótartály vagy flotációs tartály) egy hangszigetelt, sötét tartály, tele sós vízzel. A szenzoros deprivációs tankterápiának sok előnye lehet, azonban nem alkalmazható mindenkinél. Íme, minden, amit tudnod kell róla.
Lehet, hogy frontérzékeny vagyok?
Időjárás: szeszélyes, kiszámíthatatlan, változékony, egyik front követi a másikat. Van, aki észre sem veszi, van, aki megszenvedi. Ha neked is gyakran fáj a fejed, megmagyarázhatatlan fáradtság és szédülés gyötör, bizony előfordulhat, hogy frontérzékeny vagy.