2024.07.04.
2 perces olvasási idő
A környezetvédelem jelentőségével már te is tisztában vagy - de vajon te egyénileg mennyit teszel annak érdekében, hogy megóvd a szűkebb vagy tágabb környezetedet? Ha környezettudatos szeretnél lenni, akkor akár már most elkezdheted a berögzült rossz szokásaidat megváltoztatni, illetve olyan alapvető dolgokra figyelni, amelyekkel hozzájárulhatsz a környezet védelméhez.
Környezettudatosság a hétköznapokban
A környezettudatos életmód egyik legfontosabb ismérve az aktív cselekvés, azaz ne csak beszélj róla, hanem tedd is meg!
- Takarékoskodj az árammal! - az energiatakarékos izzók, és háztartási gépek nagymértékben hozzájárulnak a háztartás energiafelhasználásának csökkentéséhez.
- Takarékoskodj a vízzel! Inkább zuhanyozz! Fogmosáskor, mosakodáskor ne folyasd a vizet!
- A mérgező hulladékokat ne dobd a szemetesbe! - a lemerült elemek, akkumulátorok, a tönkrement műszaki cikkek, a lejárt gyógyszerek káros anyagokat tartalmaznak - semmi helyük a kukában. Vidd el őket olyan begyűjtőhelyre, ahol majd szakszerűen gondoskodnak a megsemmisítésükről.
- Légy tudatos a vásárlás során is: csak azt vedd meg, amire feltétlenül szükséged van, az élelmiszerekből pedig csak annyit, amennyit valóban el is tudsz fogyasztani.
- A megunt ruhákat, tárgyakat ne dobd ki a szemétbe - keress olyan boltokat, szervezeteket, ahol szívesen fogadnák őket.
- A megunt ruhákat át is alakíthatod - szabással, átfestéssel teljesen új, és egyedi viseleteket kreálhatsz.
- Felejtsd el az egyszer használatos műanyag termékeket - használj műanyag táska helyett textil szatyrot, zakli helyett vászonzsákokat. Szerezz be erősebb hordtáskát, vászontáskát vagy hagyományos vesszőkosarat, és ne felejtsd otthon, ha vásárolni mész!
- Ahol lehet keresd a csomagolásmentes megoldásokat.
- Gyűjtsd szelektíven a hulladékot!
- Ha lehet, ne autóval vigyenek az iskolába - kerékpározz, gyalogolj, vagy használd a tömegközlekedést.
- Intézd az ügyeket online - csökkentsd a papír-használatot!
- Ha nem muszáj, egyáltalán ne fogyassz palackozott vizet! Hazánkban a csapvíz a legtöbb helyen ásványvíz minőségű.
- Fogyassz minél alacsonyabb feldolgozottságú élelmiszereket.
- Ha húst eszel, kerüld a műanyag tálcás, vákuumfóliás, és előre csomagolt termékeket.
- Lehetőleg kerüld a műanyagpoharas cukrozott gyümölcsjoghurtok és a túlízesített tejtermékek fogyasztását!
- Részesítsd előnyben a helyi termelők termékeit. Egyrészt megbízható forrásból táplálkozol, másrészt támogatod a helyi termelőket, és megspórolod a szállítással járó költségeket, és az ezzel járó szennyezést.
- Fogyassz szezonális zöldséget és gyümölcsöt!
- Egyél kevesebb déligyümölcsöt! Miért ? Mert a déligyümölcsök több ezer kilométeres utat tesznek meg a termelőtől a fogyasztóig - a szállításuk hatalmas környezetszennyezéssel jár
- Multivitaminok és táplálék-kiegészítők túlzott fogyasztása helyet törekedj kiegyensúlyozott táplálkozásra!
- Vegyél részt hulladékgyűjtési akciókban! Óriási élmény, amikor sikerül megtisztitani egy elhanyagolt parkot vagy egy játszóteret.
- Ha új ruhát vásárolsz , figyelj arra, hogy a ruha tartós legyen - részesítsd előnyben a természetes anyagokat, mint a pamut vagy a gyapjú!
- Ne pazarolj! A kidobott étel nemcsak anyagi veszteséggel, de komoly környezetterheléssel is jár.
- Vásárolj hazait! Ha csak teheted, válassz a Magyarországon termelt zöldségek és gyümölcsök, illetve az itthon előállított termékek közül.
- Ne csomagold fóliába vagy papírba a tízórait, használj inkább természetes vagy újrahasznosított anyagból készült uzsonnás dobozt.
- A kozmetikai cikkek - testápolók, a balzsamok egy-egy újabb műanyag palackot jelentenek, ráadásul káros kémiai anyagokat is tartalmazhatnak. Próbáld ezeket avokádó vagy kókuszolajjal helyettesíteni.
- Gondozz konyhakertet - nincs jobb érzés, mint amikor a saját termesztésű zöldségeket eheted meg. Ha lakótelepen élsz az sem akadály - a paprik vagy a paradicsom egy cserépben is szépen fejlődik az erkélyen, ha gondozva van,
- Ha édességre vágysz - készítsétek el közösen otthon. Egyrészt jó program, másrészt tudni fogod, hogy mi az, amit megeszel.
- Mutass példát másoknak ezzel formálhatod a szemléletmódjukat.
- Ha elromlott: javíttasd meg! Nem kell azonnal újat venni.
- Használj környezetbarát tisztítószereket!
Ha a fenti tanácsok többségét megfogadod, sokat tehetsz magadért és a környezetedért is. Ugye te is vigyázni akarsz a bolygóra?
(Szerző: Faar Ida, újságíró)