A myofascialis fájdalom szindróma (MPS) egy divatos, modern elnevezés, melynek jelentése egyszerűen csak annyi, hogy izomfájdalom. Arra utal, hogy a fájdalom és a gyulladás a test lágy szöveteiben található meg.
A myofascialis fájdalom krónikus állapot (hosszan tartó), amely hat a kötőszövetre (fascia), amely magába foglalja az izmokat. A myofascialis szindróma kiterjedhet egy izomra vagy egy izomcsoportra is. Egyes esetekben, ahol a beteg érzi a fájdalmat, nem az a hely, ahol a myofasciális fájdalom keletkezett. Szakértők szerint a fájdalom a keletkezési helyétől más testtájra átsugározhat.
Az izomfájdalom kialakulhat egy izomsérüléstől vagy túlzott izom, izomcsoport, szalag vagy ínterheléstől. Egyéb okok közé tartozik:
- porckorong-sérülés
- általános fáradtság
- ismétlődő mozgás
- szívroham, gyomorirritáció
- a mozgás hiánya
- rossz mozdulat
- stressz
Milyen tünetei vannak az izomfájdalomnak?
A myofascialis fájdalomnak tünete az izom fájdalma vagy egy adott ponton vagy egy kiterjedtebb területen. Azok a betegek, akik már rég óta szenvednek e betegségben, gyakran küzdenek depresszióval, fáradtsággal, álmatlansággal és viselkedési zavarral.
Hogyan lehet a myofascialis fájdalmat diagnosztizálni?
A nyomás pontok alapján lehet azonosítani a fájdalmat. Amikor nyomás éri a beteg testén lévő bizonyos pontokat, és az a betegnek fáj, akkor egyértelmű, hogy a diagnózis a myofascialis fájdalom.
Az emberi testen négy fajta nyomáspontot lehet megkülönböztetni:
- aktív nyomás pont, nagyon érzékeny pont, ami a vázizmon belül helyezkedik el és kapcsolatban van a helyi vagy regionális fájdalommal
- látens nyomáspont, mely szunnyadó (inaktív), és képes úgy viselkedni, mint egy nyomáspont
- másodlagos nyomáspont, egy nagyon ingerlékeny pontja a vázizomnak, amely aktív nyomásponttá válik, amikor az izomzat túlterhelése egy másik izomra tevődik át
- csatlós nyomás pont, mely szintén egy nagyon érzékeny pont az izomban, amely inaktívvá válik, ha egy másik nyomáspont aktívvá válik
Hogyan lehet kezelni a myofascialis fájdalmat?
- fizikoterápia
- „nyújtás és fújás” technika: a lényege az, hogy az izmot lepermetezik, hogy lehűljön, majd lassan nyújtják
- masszázsterápia
- nyomás pont injekció
Sok esetben a fizikoterápiára, a masszázsterápiára és az injekcióra együttesen van szükség.
(M. T.)