Mi utalhat vesecisztára?
A vese cisztái lehetnek többfélék, van, amikor csak egy veseciszta van, olyan is, amikor több, és olyan kórkép is létezik, amikor a vese egész állománya cisztákkal van tele, ilyen például a policisztás vagy multicisztás vesebetegség, e két utóbbi az örökletes betegségek közé tartozik.
Leptospirózis: Patkányok és rókák terjesztik
A leptospirózis egy fertőzés, melyet a spirochéta nevű baktérium okoz. A baktérium a szennyezett vízben és talajban található és kisebb horzsoláson, vágáson, de a szájon, a szemeken és az orron keresztül is bekerülhet az emberi szervezetbe. Ezután a véráramba jut és szétterjed a testben.
Vesekő tizenéveseknél
A vesekő az elmúlt 20 évben egyre gyakoribbá vált a gyermekeknél és a tizenéveseknél. Bármilyen korú gyermekeknél, sőt még koraszülötteknél is előfordulhat, de a legtöbb kő a tinédzsereknél bukkan elő.
Rossz a leheletem, mi az oka?
Lassan már itt az első csók ideje, csak az a problémám,hogy rossz a szájszagom és ezzel nem szeretném elrontani az egészet. Fogat minden egyes nap mosok, de úgy látszik, egy belső probléma okozza nálam a gondot. Mit csináljak? - Válogatás a Szakértő válaszol rovat kérdéseiből.
Mi okozhat krónikus veseelégtelenséget?
Kezdetben akár tünetmentes is lehet a krónikus veseelégtelenség. A betegség előrehaladásával azonban egyre több panasz jelentkezik. Ezek egy része a szervezetben maradt salakanyagok következménye.
A Wilms tumor, vagyis a vesedaganat
A Wilms-tumor a leggyakoribb gyermekurológiai daganat. A vesében található differenciálatlan, éretlen sejtekből ered, és éretlen hám- és kötőszöveti elemekből épül fel. A gyermekkori daganatoknak körülbelül 7 százalékát képezi.
A vese morfológiai (alaki) rendellenességei
A vese a kiválasztó szervrendszerhez tartozik, feladata a vér szűrése, a salakanyagok kiválasztása a vizeleten keresztül. Fejlődési rendellenességei igen sokfélék lehetnek.
Gyógyíthatatlan veseelégtelenség: dialízis és transzplantáció?
A vesék elégtelenségét több dolog is okozhatja, ha pedig a vese tisztító funkciója 10-15 % alá csökken, a vér méreganyag tartalma olyan magasra emelkedik, hogy már csak a dialízis vagy a transzplantáció segíthet.
A vese-transzplantáció
A vesével mindaddig nem sokat foglalkozunk, amíg nem okoz semmilyen problémát. Szükségesek az életben maradáshoz, mivel kiszűrik a káros és felesleges anyagokat a testben, például a plusz folyadékot vagy sót. Ha nem működnek jól (ezt nevezzük veseelégtelenségnek), az embernek vese-dialízisre kell járnia, vagy át kell esnie egy veseátültetésen.
Akut veseelégtelenség
Az akut veseelégtelenség (insufficientia renis acuta) a vese vizeletkiválasztó funkciójának hirtelen bekövetkező csökkenése, illetve súlyos esetben megszűnése.
Új vesével 15 évesen
Dávid alig egy hónapja kapott új vesét, hetente jár utógondozásra, mindennap gyógyszert kell szednie, figyelnie kell az étkezésre - gyökeresen megváltozott az élete. Történész szeretne lenni, szeptembertől kezdi a gimnáziumot.
Mi történik a vese-transzplantáció során és után?
Miután bekerülsz a kórházba, valószínűleg vérmintát kell adnod, amellyel egy antitestre vonatkozó tesztet futtatnak le. Ez azért szükséges, mert a teszt során kiderül, hogy az immunrendszered be fogja-e fogadni az új vesét. Ha a teszt eredménye megfelelő, és megvan a megfelelő vese, kezdődhet az átültetés. Ma van a Vese Világnapja.
A húgyúti kövesség kezelése
A húgyúti kőbetegség gyógykezelése a következő elemeket foglalja magában: fájdalomcsillapítás (görcsoldás), szintén fájdalomcsillapítási céllal illetve a súlyos szövődmények megelőzése céljából végzett vizeletelterelés, spontán kőürülést elősegítő lépések, kőoldás, kőeltávolítás.
Lola: a vesebetegség megtanított vigyázni magamra
Lola saját betegségei miatt is jól tudja: mindennél fontosabb az egészséges táplálkozás. Mióta tinédzser korában kiderült, hogy gyógyíthatatlan vesebetegséggel kell leélnie az életét, fokozottan ügyel az egészséges táplálkozásra.
Új eljárás a magas vérnyomás kezelésére
Elvégezték az első, sikeres beavatkozást a hagyományos kombinált gyógyszeres kezeléssel nem gyógyítható magas vérnyomással küzdő betegnél a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DEOEC) Kardiológiai Intézetében.