kerékpár
#Mozgás

3 ok, hogy nyeregbe pattanj - Miért egészséges a bringázás?

2023.10.03.
2 perces olvasási idő

A kerékpározás - ami szerencsére napjainkban reneszánszát éli - számos pozitív egészségügyi hatást gyakorol a szervezetre. Lássuk, miért jó választás két keréken közlekedni!

A biciklizés az aerob, ciklikus mozgásformák közé tartozik. Ez azt jelenti, hogy a kerékpározás során ugyanaz a mozdulatsor egymás után gyorsan ismétlődik, a mozgás dinamikus.

1. Kerékpár és keringés: jó barátok

A legfontosabb egészségügyi hatása, hogy kiválóan edzi a szív- és érrendszert. Kerékpározás közben a légzésszám emelkedik és a szív munkája fokozódik: a pulzus nő, a vérnyomás emelkedik, ezáltal a vérkeringés élénkül, ami azt jelenti, hogy a szervezet sejtjeihez azonos idő alatt nagyobb mennyiségű oxigén jut el, mint nyugalomban (de a sejtek oxigénigénye ezzel párhuzamosan az intenzív mozgás miatt természetesen emelkedik).

Biciklizni jó

2. Javítanád az állóképességed?

Ezen hatásokból adódik, hogy a rendszeres kerékpározás nagymértékben javítja a terhelhetőséget, a szervezet fizikai teljesítőképességét, a mozgás során lezajló biokémiai változások miatt pedig kedvezően befolyásolja a vér zsírsav- és lipidtartalmát.

A praktikus szempontok (könnyű telepíthetőség, egyszerű alkalmazhatóság, a terhelés intenzitásának könnyű szabályozhatósága) mellett nem véletlenül lett a szobakerékpár a kardiológiai terheléses vizsgálatok referenciaeszköze.

3. Két keréken a tónusos izomzatért

A szervezetre gyakorolt pozitív hatások mellett a kerékpározás több más jótékony következményhez is vezet. A mozgás zsírégető hatása miatt jobban láthatóvá válnak az izmaink, a rendszeres igénybevétel okozta vérbőségtől pedig szebb lesz az izomtónusunk. Az ízületekkel kíméletes, jóval kisebb terhet ró az azokra, mint a kocogás vagy a futás. Értelemszerűen csökkenti az elhízást és rendszeres gyakorlással nagyszerűen megelőzi azt.

Mint munkába járó eszköz, sokak számára nagy segítséget jelent a reggeli-délutáni stressz elkerülésében, illetve levezetésében. Mivel a kerékpározás a környezetre való nagyfokú odafigyelést igényel, kiváló gondolatelterelő módszer lehet, ami a stressz csökkentésének összes pozitív hatását magában foglalja.

Milyen kétkerekűt válasszunk?

Nagyon lényeges azonban, hogy megfelelő kerékpárt válasszunk. Ebben a kerékpárszaküzletek személyzete nyújthat segítséget. Más adottságú kerékpár szükséges ugyanis a városi közlekedéshez, a gyorsasági kerékpározáshoz, vagy a szabadidőben történő biciklis természetjáráshoz.

Fontos, hogy az ülés és a kormány magassága, a pedáloktól való távolság optimálisan legyen beállítva, hiszen egy kényelmetlen sporteszköz nemcsak a mozgás örömét csökkenti, de a kóros kényszertartás miatt az egészségre sem hat jótékonyan.

Nem mehetünk el szó nélkül annak a biciklistának az egészsége mellett, aki a városi csúcsforgalomban próbál egyről a kettőre jutni. A szmoggal telített levegő koncentrált belégzése egyértelműen egészségtelen, ám ne felejtsük el, hogy az autóban ülők is ugyanezt a levegőt lélegzik be, sőt, gyakorta hosszabb ideig is, mint kerékpáros társaik. Számos modern tanulmány bizonyította a kerékpározás terjedésének közegészségügyi-, szociológiai-, társadalmi-, gazdasági javulást hozó szerepét.

Ha tehetjük, gyakran pattanjunk nyeregbe, hogy e nagyszerű sporteszköz nyújtotta előnyöket minél gyakrabban élvezhessük!

(Forrás: WEBBeteg)