A leghatékonyabb edzésforma az, amely során a rövid, de megerőltető szakaszokat kisebb-nagyobb pihenéssel töltött időszakok követik váltakozva, ez a legtermészetesebb, legősibb edzésterv.
Az emberei szervezet nem alkalmas a hosszú ideig tartó, monoton erőkifejtésre, például a hosszú ideig tartó, folyamatos, nagy sebességű futásra. Ezért a szakértők a viszonylag lassú és folyamatos mozgás helyett a gyors, de az aktív és a passzív szakaszokat váltogató kardio edzésekre helyezik a hangsúlyt.
Szakaszokra épülő edzésterv
Az ilyen edzés során a szívritmust igen magas szintre emelik (a felső határ: 220 mínusz az életkor) egy gyors és megerőltető, de rövid ideig tartó mozgássorozattal (20-30 másodperc), majd ezt követi egy 90 másodpercig tartó nyugalmi (pihentető, regeneráló szakasz). Az erőnlétünktől függően az előbbi folyamatot általában nyolcszor kell elismételni egyhuzamban. Kezdésnek elég a 2-4 ciklus is, majd folyamatosan és fokozatosan emelni kell nyolcig.
Az viszont nincs megszabva, hogy milyen mozgásformával kell a szakaszos edzést végezni (a gyakorlat lehet szinte bármi, futás a kertben vagy futópadon, biciklizés, úszás vagy bármi, ami képes rövid idő alatt jól megdolgoztatni a szervezetedet, és megfelel az életkorodnak, fittségednek). Nem árt odafigyelni a biztonságra sem, könnyű beszerezni 1-2 sérülést, ha ész nélkül csinálja az ember.
Hogyan érdemes elkezdeni?
- Alapos bemelegítéssel kezdj, legalább három percig
- Utána jöhet a megerőltető és intenzív szakasz, nagyjából harminc másodpercig
- Pihenő szakasz kilencven másodperc
- Ismétlés még hétszer, hogy meglegyen a teljes nyolc ciklus
- Levezető szakasz, ne állj le teljesen, hanem pár percig félgőzzel végezd még a gyakorlatot
Ez a fajta, szakaszokra épülő edzésterv egy sor egészségügyi előnnyel jár, amit nem lehet más mozgásformával ilyen egyszerűen elérni (vagy egyáltalán nem). Ez az edzésformának számos jótékony hatása van: elősegíti a zsírégetést, segít az egészséges testsúly fenntartásában, serkenti a vérkeringést és az izomfejlődést, javítja az állóképességet, a teljesítőképességet, valamint emeli az általános hangulatot, megelőzi a depressziót és más, hasonló problémákat.
Milyen plusz dolgokat nyújt az aktív élet?
- Csökkenti a diabétesz kockázatát
- Javítja az alvás minőségét
- Erősíti a csontokat és az izmokat
- Csökkenti a viselkedési problémák előfordulását
- Erősíti az immunrendszert
- Emeli az általános hangulatot
- Optimális szinten tartja a testsúlyt, egészséges módon segíti a fogyást
- Növeli a szervezet energiaszintjét
(fitness.mercola.com)