Tudtad, hogy egy rosszul húrozott teniszütő vagy egy elhasznált cipő ugyanolyan veszélyes lehet, mint amerikai focit játszani vállpárna nélkül? A rossz felszerelés ugyanis a legtöbb sérülés oka.
A sportöltözékeknek nagy szerepük van a sérülések megelőzésében. Kezdjük a sisakkal: sokféle sportban fontosak, mint például amerikai fociban, hokiban, baseballban, softballban, gördeszkázásnál síelésnél és snowboardozásnál – és most csak párat említettem.
Biztonsági óvintézkedések
- Mindig viselj az adott sporthoz alkalmas sisakot!
- Ha gördeszkához és görkorihoz gyártott sisakod van, az nem biztos, hogy jó biciklizéshez is.
- Lényeges, hogy jó legyen a fejedre (méretileg), viszont nem szabad, hogy kényelmetlen legyen, de ne is lötyögjön ide-oda.
A szemeid védelme ugyancsak fontos minden sportban:
- A legbiztonságosabb és legnagyobb védelmet nyújtó szemvédők egy külön sportolás céljára tesztelt anyagból, polikarbonátból készülnek.
- Az arcmaszkokat vagy polikarbonátból készült szemvédőket, amiket néha a sisakhoz csatolnak utcai hokiban, baseballban és softballban használják.
- Szemüveget gyakran hordanak fociban, kosárban, ütős sportokban, snowboardozásnál, utcai hokiban, baseballban és softballban.
- Ha szemüveget hordasz, ne viselj hagyományos szemüveget, amikor a pályán játszol.
- Minden szemvédőnek teljesen passzolnia kell az arcodhoz, és ki kell, hogy legyen párnázva az orrnyergednél és a szemöldöködnél.
- A fogvédők megvédik a szád, a fogaidat és a nyelved a sérülésektől.
- Ajánlott fogvédőt hordani az olyan sportoknál, ahol testi érintkezés történik, mint például a kosárlabda, foci, hoki, röplabda, boksz, birkózás és egyéb küzdősportok.
- Fogvédőt készíttethetsz külön a te szádra formázva, vagy vehetsz sportboltban.
- Ha fogszabályzód van, mindig vedd ki edzés, meccs vagy sima gyakorlás előtt is.
A csukló-, könyök-, és térdvédők is nagyon fontosak:
- Ha gördeszkázol, görkorcsolyázol, vagy robogón közlekedsz, mindig viselj védőfelszerelést.
- A könyök- és csuklóvédők megvédenek a csonttörésektől, a térdvédők megvédik a térded a horzsolásoktól, vágásoktól és törésektől.
- Test a test elleni sportoknál, mint például az amerikai foci, használj sípcsont-, térd-, könyök-, csípő-, csukló-, borda- és vállvédőket!
- Beszéld meg az edződdel vagy orvosoddal, hogy milyen védőfelszerelést szerezz be.
- Néhány fiú használ szuszpenzort (hogy megvédjék a heréiket). Általában olyan srácok hordanak ilyet, akik hokiznak, fociznak, kosaraznak vagy más testi ütközéssel járó sportot űznek.
- Ha nem vagy biztos benne, kérdezd meg az edződ-trénered vagy szüleidet arról, szükséged van-e ilyesmire ahhoz a sporthoz, amit csinálsz.
És végül, de nem utolsó sorban egy jó lábbeli megvéd az esésektől és botlásoktól
Biztosan tudod, hogy az olyan sportokhoz, mint a baseball, a kosárlabda és a foci speciális cipő kell. De lehetséges, hogy nem tudtad, hogy biciklizéshez és gördeszkához is vannak speciális lábbelik. Kérdezd meg az edződ vagy az orvosod, hogy a te sportod milyen cipőt igényel. Olyat használj, ami még nem agyonhordott és nem magas szárú.
Nemcsak az a fontos, hogy meglegyen a jó felszerelés, hanem az is, hogy az méretben is jó legyen. Ha nem tudod, hogy jó- e rád az adott felszerelés, akkor kérdezd meg a tanárod, a szüleidet vagy edződet, hogy biztosan jól vetted-e fel, és jó-e a méret. A sportboltban is tudnak neked segíteni, hogy megtaláld a jó méretet.
A lényeg, hogy legyen a megadott sporthoz alkalmas felszerelésed, ami méretben is jó, hogy csökkenjenek az esélyeid a sérülésekre.
A megfelelő felszerelés mellett pedig mindig melegíts be, majd nyújts le, hogy ezzel is csökkentsd a balesetek esélyét. Továbbá ne sportolj fáradtan vagy betegen, mert ez figyelmetlenséghez, vagyis sérüléshez vezethet.
(KamaszPanasz - I. S.)