A sportolás nem csupán futópados vagy edzőtermi munkát jelent. Az olyan sportok, mint a tenisz, a kosárlabda, a futball, amik a kézügyességet és a szem egészségéért is felelnek. A motorozás pedig az egyensúlyérzéket és a finom mozgások összehangolását fejleszti.
Az edzőtermi gyakorlatok ugyan erősítik a keringési rendszert, de Michael Jonesco szerint, aki az Ohio State University Wexner Medical Centre sportorvosa a valódi sportok sokkal eredményesesbbek.
Az edzőtermi gyakorlatok erősítik a keringési rendszert. A sport is ezt teszi, sőt eredményesebb, mondja Michael Jonesco, az Ohio State University Wexner Medical Centre sportorvosa. Mert ők elvárják tőlünk, hogy cselekedjünk és reagáljunk a pillanatnyi értesítésre, az olyan sportokra, mint a tenisz, a kosárlabda, a futball, amik a kézügyességet és a szem egészségét erősítik, a motorozás pedig az egyensúlyérzéket és a finom mozgások összehangolását fejleszti. „Az edzőteremben más, mint sporttársak ellen küzdeni”- állítja Jonesco.
Milyen sportot kellene választanunk?
Olyat, amit kedvvel csinálunk. „Nem unhatsz meg egy olyan sportot, amit szeretsz. Csinálj bármit, amit szeretsz és amit a fizikai adottságaidnak is megfelelő: így lehet az adott sportot hosszan, kitartóan művelni.”
Jonesco továbbá azt is tanácsolja, hogy orvosunkkal is vitassuk meg a sportválasztás kérdését. Ha például a térdünk gyenge, kerülnünk kell az olyan sportokat, amiben futni vagy ugrani kell (például a kosárlabda), mert csak tovább károsítják az ízületeinket.
Az ideális sportolásra szánt idő heti 1-2 alkalom, alkalmanként 20-30 perc. Ha a választott sportot valamilyen izomtömeg, állóképesség növelő tevékenységgel vagy jógával egészítjük ki, sokkal jobban fogjuk magunkat érezni és kevesebb sportsérülésünk lesz.
A sport növeli a fizikai és mentális egészségünket. „A sportolás igazi előnyei a társadalmi interakcióból, a stressz csökkentésből, a kommunikációból és a sportból való versenyből származik.” – mondta Jonesco.
Jonesco alábbi 4 tippje az egészséges sportolásra tanít:
- Együnk jól!
Az erőteljes sport több és jobb minőségű táplálékot igényel. Ha ezt magunktól nem tudjuk, forduljunk táplálkozási szakemberhez.
- Igyunk sok vizet!
Ne várjunk a sportverseny napjáig. Kezdjünk el hidratálni 3-4 nappal előtte.
- Barátkozzunk!
Sportoljunk barátokkal és sokkal élvezetesebb lesz a sport. Ha nem lesz kedvünk az edzéshez, ők majd motiválnak.
- Legyünk tisztában a határainkkal
Ha túl keményen és túl sokat edzünk, előbb utóbb sérülést szenvedünk. Ütemezzünk be szüneteket és csökkentsük játékidőt.
(KamaszPanasz - S.F., webmd.com)