2017.07.08.
1 perces olvasási idő
Amikor gyermeke sikeresen megszerzi a jogosítványát, az nem azt jelenti, hogy kétségbe kell esni, hanem azt, hogy elérkezett egy komolyabb beszélgetés ideje. Egy egy-két órás szülő-gyerek párbeszéddel számos későbbi problémát és tragédiát megelőzhetünk.
Hogyan?
- Olyan időpontot és körülményeket kell választani, ami mindkét fél számára megfelelő, mindketten jó hangulatban vannak.
- Írja le a beszélgetés főbb pontjait és a megbeszélt szabályokat, valamint az azok megszegéséért járó büntetést. Így később is egyértelmű lesz, nem lehet másra hivatkozni.
- Beszéljék meg, hogy kössön-e a gyerek saját biztosítást, vagy sem.
- Döntsék el, hogy ki fizesse a biztosítást! Ne legyen vita belőle a későbbiekben, nem árt némi felelősségtudatra szoktatni a gyereket.
- Hozzák meg közösen a döntéséket az autóhasználatot illetően, például a kamasznak mennyire kell besegítenie a karbantartásba, a tisztításba, a benzinköltésgek fizetésébe a kocsi használatának fejében.
- Részletesen nézze át a tinivel a vezetésre vonatkozó törvényeket és szabályozásokat.
- Szabályozza le, hogy a gyerek mikor, és mennyi ideig használhatja a családi autót, hova mehet egyedül, és hova nem.
- Beszéljék meg, hogy kiket fuvarozhat a kocsival.
- Ne felejtsék ki az éjszakai vezetés kérdéskörét sem! Amíg nincs gyakorlata, addig nem vezethet egyedül sötétben, és rossz látási viszonyok között.
- Azt is beszéljék meg, hogy ha megszegné a lefektetett szabályokat, akkor milyen büntetésre számíthat.
Tippek
- Ha a beszélgetés vitába torokolna, inkább Ön menjen el, a kulcsokkal egyetemben.
- Fontos, hogy nyugodt és megfelelő légkörben történjen a beszélgetés, akár négyszemközt, mindenféle zavaró elem kizárásával.
- Hallgassa meg a gyermeke véleményét és elgondolásait is, törekedjen a közös megoldásokra.
(N.L. - parentingteens.about.com)