Egyes statisztikák szerint a dohányzó felnőttek 90 százaléka tiniként kezdte a dohányzást. Egyre csak nő azoknak a száma, akik már gyermek- vagy kamaszkorban elszívják életük első szál cigarettáját, negyedüknél pedig meg is marad a dohányzás rendszeres szokásnak.
A fiatalok számos ok miatt gyújthatnak rá. Egyesek úgy vélik, így menőbbek lesznek, esetleg jobban be tudnak illeszkedni egy társaságba, mások fogyásra használják, vagy csak unaloműzésre. néhányan pedig a függetlenedés egyik formájának tekintik.
Ön, mint szülő felelős gyermeke egészségéért. Minél hamarabb kezdi el a felvilágosító beszélgetéseket, annál hatásosabb lesz. Sok fiatal már 11 éves korában elkezdi a dohánnyal való ismerkedést, és néhányuk 14 éves korára már függővé válik. Próbáljon meg beszélni gyermekével a dohányzás káros hatásairól, még az iskolás kor elérése előtt, hogy érdemben hathasson rá. Találjon a beszélgetéshez megfelelő alkalmat, mutasson neki negatív és pozitív példákat egyaránt.
A szülő felelőssége, hogy megértesse gyermekével a cigizés okozta kockázatokat és veszélyeket. A dohányzás leggyakoribb, hosszú távon kialakuló káros következményei: rák, szívproblémák, tüdőkárosodás. A rövid távú hatások között a rendszeres köhögés és az irritált torok, a szívritmus-problémák és a magas vérnyomás, valamint a tüdőproblémák szerepelnek.
A legjobb módszerek a dohányzás megelőzésére
- Bátorítsa gyermekét olyan elfoglaltságok választására, melyek összeférhetetlenek a dohányzással, például sportoljon.
- Beszéljen a cigaretta okozta veszélyekről, ha tud, akkor hozzon példát az életből, olyan közeli személy bemutatásával, akinek az egészségét a dohányzás tette tönkre.
- Kérdezze meg gyermekét, hogy neki mi tetszik vagy nem tetszik a dohányzással kapcsolatban.
- Beszéljék meg azt, hogy hogyan tud majd a kamasz ellenállni a társai nyomásának.
- Nem árt, ha tudja, hogy ki dohányzik a gyermeke közelében: tartsa szemmel azokat a barátokat, akik cigiznek. Bátorítsa gyermekét arra, hogy ne barátkozzon azokkal, akik nem tartják tiszteletben az ő választását, vagy nem fogadják el az ő érveit a dohányzásmentes élettel kapcsolatban.
- Mutasson jó példát, legyen az Ön háza is dohányzásmentes övezet!
- Ha Ön dohányzik, akkor szokjon le, ezzel is jó példát mutatva gyermekének! Mondja el a tininek, hogy Ön is rossz szokásnak tartja, és már megbánta, hogy elkezdte.
- Soha ne dohányozzon gyermeke előtt, ne kínáljon neki cigarettát, és ne hagyja azt olyan helyen, ahol elérheti.
Figyelmeztető jelek, melyek arra utalhatnak, hogy gyermeke dohányzik
- füstszagúak a ruhái, egyéb dolgai
- gyakori köhögés
- torokproblémák
- rekedtség
- rossz lehelet
- csökkent sportteljesítmény, erőnlét
- nagyobb fogékonyság a betegségekre, különösen a légúti fertőzésekre
- elszíneződött fogak, körmök
- légzési nehézségek
Ha ezen jelek közül bármelyiket tapasztalja, és feltételezi, hogy gyermeke dohányozhat, először kérdezzen rá. A dohányszag még nem jelenti biztosan azt, hogy gyermeke rágyújtott. Lehet, hogy dohányzó barátai vannak. Az is lehet, hogy tényleg kipróbálta a cigizést, azonban ne feledje, a gyerekek sok mindent kipróbálnak, de nem feltétlenül szoknak rá az adott dologra. Beszélje meg vele a dolgot, és segítsen neki, hogy ne térjen rá a rossz útra.
(M. T. - webmd.com)