A mobiltelefon az életünk részévé vált, méghozzá nagyon is. Valld be, te sem érzed jól magadat, ha véletlenül otthon hagyod, esetleg még visszafordulni is képes vagy érte. Szóval a mindennapjaidban fontos szerepet tölt be, ezzel így van mindenki. De vajon jól ismerjük a telefonos etikettet, és alkalmazzuk is?
Akár a barátaiddal, akár valami fontos ügyben telefonálsz, mindig vannak íratlan szabályok, amiket érdemes megfogadni.
Ha téged hívnak, akkor fontos, hogy igyekezz betartani az alábbi szabályokat
- Köszönj vagy mutatkozz be, a hívásoknak illik így kezdődniük!
- Ne hadarj, próbálj meg lassan és érthetően beszélni!
- Ha nem érsz rá, akkor magyarázd el a helyzetet a hívó félnek, ígérd meg, hogy visszahívod, de ne csak ígérgess, tényleg hívd vissza – vagy végső esetben kérd meg, hogy ő hívjon például fél óra múlva, mert akkor már ráérsz!
- A hívást befejezni a hívó félnek illik!
- Ha erős háttérzaj van a beszélgetés közben, kérj elnézést, és magyarázd el az okot, például, hogy építkezés van a közelben!
- Ha a vonal megszakad, akkor a hívó félnek kell újrahívnia és elnézést kérnie a hibáért – még akkor is, ha nem ő tehet róla.
- Figyelj a beszélgetőpartneredre! Ha olyan tevékenységet folytatsz beszélgetés közben, ami mellett nem tudsz folyamatosan figyelni, akkor illendőbb elnézést kérni és visszahívni a hívó felet.
- Tüsszentés és köhögés esetén fordítsd el a fejedet a telefontól, majd kérj elnézést a beszélgetőpartneredtől!
Ha te telefonálsz, akkor kicsit könnyebb dolgod van, hiszen te választod meg a telefonálás időpontját. Ám hívásoddal félbe is szakíthatod mások programjait, így érdemes megkérdezned, hogy nem zavarsz-e.
Mit érdemes még tudni a telefonos etikettről?
- Ha hosszabb beszélgetést akarsz lebonyolítani, akkor is kérdezd meg a másik félt, hogy ráér-e.
- Ha mellétárcsáztál, ne csapd le a telefont, hanem kérj elnézést, köszönj el, és csak ezután tedd le.
- Ne beszélj túl hangosan, hiszen az a környezetedet zavarhatja, míg ha túl halkan beszélsz, akkor a partner nem fog rendesen hallani – tehát igyekezz megtalálni az arany középutat. Hivatalos ügyekben csak hétköznap, munkaidőben telefonálj!
- Ne rágj rágógumit, és ne egyél telefonálás közben – nem túl guszta, ha csámcsogsz a telefonban!
- Ha valaki nem ér rá, kérdezzük meg, mikor lenne megint alkalmas hívni!
Telefonhasználat az iskolában
Sok iskolában nem, vagy csak szünetekben engedik a telefonok használatát, ezeket a szabályokat érdemes betartani, ha nem szeretnéd, hogy megbüntessenek, esetleg elvegyék a telefonodat.
Ha szünetekben szabad telefonálni, akkor is kapcsold ki órákon a mobilodat, vagy legalább némítsd le. Ha számológépet kell használnod, akkor se a telefonodon használj ki egy funkciót, hidd el, egyik tanár sem fogja különösebben értékelni!
Telefonhasználat vezetés közben
Már a KamaszPanaszon is sok cikket olvashattál ennek a veszélyeiről, nem is ragoznám tovább. A SAJÁT ÉRDEKEDBEN NE TELEFONÁLJ, NE KÜLDJ SMS-T VEZETÉS KÖZBEN! Ez nem udvariatlan, hanem életveszélyes, ezért még egyszer hangsúlyoznám, hogy ne!
(KamaszPanasz - Gy. A.)