Karácsony ünnepének története
Jézus Krisztus születésére emlékezik karácsonykor a keresztény világ, a nem keresztények pedig a szeretet ünnepét ülik meg ezekben a napokban. A karácsonyt, amelynek latin neve Nativitatis Domini, Natalis Domini (Az Úr születése), a nyugati kereszténység december 25-én, a keleti január 7-én tartja.
7 tipp, hogy könnyebben megjegyezd, amit olvasol
Van, hogy azon kapjuk magunkat, hogy elolvastunk pár oldalt egy könyvben, de azt sem tudjuk, miről szólt. Ez akkor még kevésbé kellemetlen, amikor csak szórakozásból olvasunk, viszont amikor a tanulnivalóval járunk hasonlóan, az már okozhat problémákat. Rengeteg oka lehet annak, ha nem vagy képes megjegyezni azt, amit olvastál, de ne kenődj el! Adunk pár tippet, amivel segíthetsz magadon!
Kötelező olvasmányok nyáron. Elkezdted már?
Az diákoknak évfolyamtól függően 7-12 művet kell elolvasniuk egy tanév alatt. Többségüket nyáron. Te hol tartasz? Még hozzá sem kezdtél? Íme, néhány tipp, hogy a kötelező ne legyen olyan, mint egy foghúzás.
Pünkösd: honnan ered ez az ünnep?
A pünkösd a húsvéthoz hasonlóan mozgóünnep, amely általában májusra esik. Elnevezése a görög pentekosztész, azaz ötvenedik szóból származik, ugyanis ez az ünnep a húsvét utáni 50. napon kezdődik.
A világirodalom legszebb karácsonyi történetei
A karácsony varázsa a világirodalom számos nagy alakját megihlette, hisz a keresztény világ egyik legszebb ünnepe, mely az önzetlen szeretet és megbocsátás jegyében telik. Bár a legtöbb történet gyermekek számára íródott, bőven akad felnőtteknek szóló írás is. Válogassunk hát a szebbnél szebb karácsonyi történetek bőséges tárházából.
Amikor kiesnek a betűk: a diszgráfiáról
Ha csúnya az írásod és sok helyesírási hibát vétesz, még nem jelenti azt, hogy te is diszgráfiás lennél. A diszgráfia ennél sokkal összetettebb probléma: az írott és a beszélt nyelv átkódolási nehézségeit, az írásban megjelenő betűk és a kiejtett hangok, szavak közti összefüggések felismerésének problémáját is jelenti.
A tanulási zavar jelei
Régen lustasággal vagy butasággal vádolták az iskolában rosszul teljesítő diákokat. Időközben kiderült, hogy a lustaság mellett a kamaszok tanulási nehézségei is okolhatók a nem megfelelő teljesítményért.
Önismeret - Mennyit érek? Jó vagyok én valamire?
Az önismeret, mint nevében is benne van, azt jelenti, hogy tisztában vagy önmagaddal, jó és rossz tulajdonságaiddal egyaránt. Tudod használni magadban mindazt, ami jó, és felvállalod azt is, ami kevésbé az.
Elolvasnál egy jó könyvet? Így válassz!
A világ tele van szuper könyvekkel, amelyek csak arra várnak, hogy elolvasd őket. De hogy találod meg azokat az olvasnivalókat, amelyeket szeretni fogsz? Íme, néhány tipp!
Olvasás: könyv vagy e-book?
Naponta tapasztaljuk, kutatások mutatják ki, láthatjuk a saját szemünkkel, hogy a fiatal korosztály egyre kevesebbet olvas. Azt is tudhatjuk, hogy kevesebb könyv fogy, és látjuk, hogy az Y és Z generáció tagjai inkább a telefonjaikkal játszanak, mint hogy egy könyvet vegyenek elő. Aggódjunk?
Így növeld a teljesítményedet napról napra
Mindnyájan szeretnénk okosabbak lenni, így ahelyett, hogy a genetikát okolnád, próbáld ki az általunk javasolt 5 módszert, amivel fejlesztheted a teljesítményedet. Egyszerűek, mókásak és egyikük még a TV nézést is magába foglalja.
Olvasási kedv: ha nem kötelező, máris érdekesebb
Több tinédzser olvas, mint régebben, bár nem a klasszikus műveket. A fantasy műfajú könyvekre rákaptak a fiatalok - ezt tapasztalja Schiller Mariann, aki 30 éve tanít magyart középiskolásoknak. - olvasható a hirado.hu oldalon.
Szerelem tegnap és ma: Shakespeare időálló Rómeó és Júliája
Szerelem, szenvedély - több is mint boldogság! Így volt ez 500 évvel ez előtt is, vagy Shakespeare valami olyat tudott, ami ma is aktuális? Valószínűleg az érzelmek jelentősége semmit sem változott az évszázadok alatt, csak annak kifejezés módja alakult át – ahogy illik. A különbség annyi, hogy Shakespeare még „blank verse” -ökben mesél, ma meg már a Facebook-on is chatelünk.
50 klasszikus mű, melyet érdemes elolvasnod
Manapság a fiatalok nem különösképpen érdeklődnek az irodalmi művészetek iránt, illetve nem ápolják azokat. Nem tudják értékelni a drámai esztétikát és az irodalom szépségét. A legnagyobb művek és sok más írásos munka büszkén kiállja az idő próbáját és az iskolai, egyetemi tantervben mai napig szerepelnek. Szeptember 8-án van az Olvasás Világnapja.
Sziasztok, hi vagy hello? Azaz nyelvében él a nemzet
A nyelv változása annak minden alkotóelemére kihat: a kiejtésre, az írásmódra, a nyelvtanra, a fordításokra, a kommunikációs mintákra, de leginkább a szókincsre. Egyes szavak elavulnak, eltűnnek, másoknak a jelentésük vagy hangulatuk változik meg, de a legáltalánosabb, hogy a gazdasági-társadalmi fejlődés a szókincs fejlődését eredményezi.