
#Szülőknek #Viselkedés
68 db cikk a témában

Segítség, a gyerekem ellenem fordult!
Kamasz szülőjeként ki ne érezte volna már úgy, hogy egyszerűen nem értik egymást, mintha olykor teljesen elbeszélnének egymás mellett, és a saját gyereke csak az ellenséget látná benne. Vajon mi állhat ennek a hátterében? Elrontottunk valamit szülőként? És ha már így van, mit tehetünk azért, hogy a helyzet megváltozzon?

Hogyan győzd le gyermeked költekező természetét?
Szülőként próbálod arra nevelni gyermekedet, hogy bölcsen bánjon a pénzzel. Azonban, ahogy elkezd kamaszodni, olyan, mintha mindent elfelejtett volna, amit neki tanítottál. Ez valószínűleg a rá nehezedő nyomás miatt van, és mert most próbálja megtalálni a helyét a világban.

A problémás viselkedés jelei
Sok kamasz mogorva, indulatos és lázadó, de ezt nemcsak az életkorukból adódó változások okozhatják. A súlyos depresszió is produkálhat ilyet, vagy a túlzott alkoholfogyasztás, illetve a droghasználat. Hogyan különböztesse meg a szülő a kamaszkori viselkedést a problémás viselkedéstől?

Mi a teendő, ha a tini elrejtette a kocsikulcsot?
Az autókulcs tipikusan olyan tárgy, ami szinte mindig szem előtt van, hiszen általában a kisasztalon, a szekrényen vagy az íróasztalon kap helyet. A kamaszok pedig nagyon kíváncsiak, ezért egy kulcs könnyedén kerülhet máshová. (x)

Hogy beszéljünk a tinédzserrel, aki öngyilkossággal fenyeget?
Egy tinédzser szájából olyat hallani, hogy „Meg kéne ölnöm magam”, vészjelzésként értelmezendő. Az öngyilkosság a második vezető halálozási ok a tinédzserek között.
Nem szabhatod meg, mit tegyek! Vita a kamasszal
"Majdnem 18 éves vagyok, nem szabhatod meg, mit tegyek!" Oh, a majdnem felnőttekkel való állandó harcok. A legtöbb szülő azzal szembesül, hogy ha egy szabályt próbál betartatni 17 és fél éves gyermekével, az így válaszol: "Hamarosan már nem korlátozhatsz!"

Problémás tinik lázadása
A lázadó viselkedés gyakran mély lelki problémákat rejt magában: a fájdalom, félelem és magány érzését. Az ilyen tinik gyakran fordulnak ki önmagukból ahelyett, hogy beszélnének róla valakivel. A fogalmat először Freud vezette be, amikor a pszichoterápiával kísérletezett.

Elegem van a kamasz gyerekemből!
Kamaszt nevelő szülők szájából viszonylag gyakran elhangzik a fenti mondat, amelyhez sokszor bűntudat és rossz érzés is társul. Hogyan lett az édes, pici babámból egy visszafeleselő, mufurc, engedetlen kamasz?! És ha már megtörtént, akkor mit tehetünk azért, hogy ezt az időszakot mind a ketten túléljük?
Hogyan kezeljünk egy csendes tinit?
Problémád van azzal, hogy gyermeked megnyíljon neked? Csak egyszavas válaszokat ad, amikor kérdezel tőle valamit? Ha gyermeked csendes és nem kommunikál, ne aggódj, nincs egyedül ezzel. A valaha beszédes tinik is szótlanná válhatnak egy időre. Ha ezzel küzdesz, segítünk néhány tippel.
Hogyan kezeljük a makacs kiskamaszokat?
Ha gyermeked majdhogy nem születése óta erős akarattal rendelkezik, valószínűleg már kimerült vagy mostanra. A makacs csecsemők és kisgyermekek már jóval a kamaszkor előtt megnehezítik a szülők dolgát. Mikor gyermeked eléri a középiskolás éveket, a teljes figyelmed szükséges az egészséges fejlődéséhez. Hogy a legegyszerűbben átvészeld ezeket az éveket, egy tervre van szükséged!
Amikor a tininek több szabadság kell
Fontos, hogy lehetőséget adj gyermekednek a felelősségteljes viselkedés gyakorlására, hiszen ha mindig mindent megcsinálsz helyette, soha nem lesz önálló. Adj neki elég szabadságot, hogy ezt megtanulhassa. Ha például minden nap te nyaggatod a házi feladat megírása miatt, csak azért fogja megcsinálni, hogy végre elhallgass, így ha idősebb lesz, nehezebben fogja kezelni a komolyabb helyzeteket önállóan.
Hogyan kezeljem a kamasz gyerekemet?
A serdülőkor nem csak a kamasz, hanem az egész család számára megterhelő időszak. Ahogyan egy kisbaba érkezése is felborítja a korábbi családi dinamikát és a szülők kapcsolatát, úgy a kamaszkor is tartogat kihívásokat. Sokkal inkább akkor kell aggódni, ha a kamasz gyerekünkkel soha nincs konfliktus, hiszen ez az időszak az önálló identitás és a saját énhatárok kijelöléséről szól.
Hogyan tanítsa meg gyermekének, hogy mi az a felelősség?
Felelősség. Gyakorlatilag mindenkinek megvan a saját maga elképzelése arról, hogy mit is jelent a szó. A felelősség az egyik legfontosabb tulajdonság, amelyet jó eséllyel fejleszthet gyermekében, hogy azt már most (de még inkább később) később hasznosítani tudja.
Hogyan kezelje a helyzetet, ha a kamasz visszabeszél
A kamaszkor kezdetének biztos jele, hogy gyermekünk elkezd visszabeszélni, mindenre van egy válasza, és minden mulasztását ki akarja magyarázni. Hogyan reagáljon a szülő, ha nem akarja, hogy a kezdeti szóváltás durva vitába váltson?
Hogyan bírja szóra kamasz gyermekét
„Mit kérsz vacsorára?”- hangzik el az egyszerű kérdés, de semmi válasz. A „Milyen napod volt?” kérdésre megint csak hallgatás. Frusztráló érzés, nem igaz? Mit is lehet tenni egy tinivel, hogy megtörjük a csendet és beszélgetésre ösztönözzük? Íme, néhány tipp.
Viselkedés és szokások: a 18 évesek
A 18 éves tinédzserek egy igazán izgalmas fejezetet kezdenek el az életükben, több szabadsággal és sok új felelősséggel kell megbirkózniuk. Ilyen korban kezdik el igazán megismerni önmagukat a fiatalok, és nagyon fontosak számukra azok a hatások, amelyek a felnőttek felől érkeznek.
Átvett viselkedési minták: mit tanul tőlem a gyerekem?
Gyermekeink teljes mértékben kopírozzák a viselkedési mintáinkat. Ezért is fontos, hogy milyen példát mutatunk, milyen gondolatok hagyják el a szánkat. Például, ha egy szülő panaszkodós fajta, akkor a gyereke is minden kisebb problémán fent fog akadni. Olyan negatívumokat is észrevesz majd, ami a kortársainak fel sem tűnik.
Hogyan bánjon egy elkényeztetett tinivel?
Egy elkényeztetett kamasz nevelése igen nehéz feladat lehet, még a legfelkészültebb szülők számára is. Íme, néhány egyszerű lépés, hogy hogyan lehet megbirkózni egy problémás gyermekkel.

5 hiba a gyereknevelés során
A dolgok már nem úgy mennek, mint azelőtt? A 12 éves „nagy” már nem Önhöz szalad elsőként, ha valami gondja-baja van? Nem jön haza időben, és a beígért szobafogság hallatán csak nevet?
Rossz társaságba keveredett gyermeke?
Gyakran hallani: Az én gyerekem nem ilyen, csak rossz társaságba keveredett. Míg az Ön célja az, hogy megvédje gyermekét mindentől, addig az övé az, hogy olyanok társaságában legyen, akik szeretik.